REKLAMA

Lekarze z USA alarmują o zagrażającej życiu dzieci chorobie Kawasakiego

2020-05-06 06:52
publikacja
2020-05-06 06:52

Po przyjęciu do szpitali grupy dzieci z objawami rzadkiego schorzenia, które może mieć związek z Covid-19, władze Nowego Jorku ogłosiły alert zdrowotny. Tzw. choroba Kawasakiego zagraża życiu małych pacjentów.

/ fot. Chai Ting / ZUMA Press

Burmistrz Bill de Blasio mówił we wtorek, że u czworga z 15 dzieci był pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa, a sześciorga na obecność przeciwciał.

Choroba Kawasakiego powoduje u dzieci zapalenie ścian naczyń krwionośnych, w tym tętnic wieńcowych. Wiąże się z takimi objawami, jak gorączka, wysypka, ból brzucha, biegunka i torsje. W niektórych przypadkach może wymagać leczenia na oddziałach intensywnej terapii.

Władze Nowego Jorku wezwały lekarzy, aby jeśli natrafią na dotkniętych tą chorobą ,kierowali ich do specjalistów i powiadamiali miejski wydział zdrowia. Zwracają się do rodziców dzieci z objawami choroby o natychmiastowy kontakt z lekarzem.

„Chociaż związek tego syndromu z Covid-19 nie jest jeszcze ustalony i nie wszystkie z tych przypadków miały pozytywny wynik testu DNA lub serologicznego na Covid-19, prosimy wszystkich, aby skontaktowali się z nami natychmiast, jeśli zobaczą pacjentów z określonymi przez nas symptomami” – zaapelowała komisarz ds. zdrowia w Nowym Jorku Oxiris Barbot

Według Miejskiego Departamentu Zdrowia chorobę zwaną „wieloukładowym zespołem zapalnym potencjalnie związanym z Covid-19”, zaobserwowano u dzieci w wieku od 2 do 15 lat. Żaden z nowojorskich pacjentów z tym zespołem dotychczas nie umarł.

Także szpital dziecięcy Cohena w Long Island potwierdził, że 25 dzieci jest hospitalizowanych z objawami podobnymi do choroby Kawasakiego. Jedenaścioro z nich trafiło na oddział intensywnej terapii, ponieważ wymagały m.in. wsparcia układu oddechowego i krwionośnego.

Jak informują lokalne media lekarze jeszcze nie rozumieją w pełni „tajemniczego syndromu”. Przykuwa w ostatnich tygodniach coraz większą uwagę, ponieważ podobne przypadki zaczęły pojawiać się w krajach europejskich dotkniętych przez koronawirusa, w tym w Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech i Hiszpanii.

Zdaniem ekspertów istotne jest wczesne rozpoznanie i leczenie pacjentów podejrzanych o chorobę Kawasakiego. Ma to zasadnicze znaczenie, aby zapobiec uszkodzeniom narządów i uniknąć innych długotrwałych powikłań. Zaleca się leczenie dożylnie immunoglobuliną oraz aspiryną.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (2)

dodaj komentarz
zenonn
Choroba Kawasakiego dotyka azjatyckie dzieci, leczona miesiąc , nieleczona 4 tygodnie. Lekarstwa brak, przyczyny nieznane.
Wszystko teraz jest covid. Paranoja.
Ogólnoświatowe ocipienie.
Gdzie ocieplenie, gdzie eko,. gdzie Greta T?
Każde zwierzę ma w sobie mnóstwo patogenów, z których tylko część w nadmiarze
Choroba Kawasakiego dotyka azjatyckie dzieci, leczona miesiąc , nieleczona 4 tygodnie. Lekarstwa brak, przyczyny nieznane.
Wszystko teraz jest covid. Paranoja.
Ogólnoświatowe ocipienie.
Gdzie ocieplenie, gdzie eko,. gdzie Greta T?
Każde zwierzę ma w sobie mnóstwo patogenów, z których tylko część w nadmiarze jest szkodliwa.
Wiele zwierząt ma wiele chorób na raz z różnych powodów.

Ktoś ma jednocześnie raka, cukrzycę, chorobę wieńcową, astmę, połamane kości, grypę, boreliozę,... Na co umrze? Na covid?
fakpejsy
Aspiryna doprowadzi do jeszcze wiekszych powiklan!

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki