REKLAMA
Tour de spółki

"La Stampa": IS kupuje broń od mafii w zamian za zabytki

2016-10-16 17:51
publikacja
2016-10-16 17:51

Państwo Islamskie robi interesy z kalabryjską mafią kupując od niej broń w zamian za antyczne dzieła sztuki zrabowane w Libii - pisze w niedzielę "La Stampa". Włoski dziennik ujawnia, że łupy te docierają do portu Gioia Tauro na południu Włoch.

"La Stampa": IS kupuje broń od mafii w zamian za zabytki / fot. Jastrow / Wikimedia Commons

Wysłannik gazety "Domenico Quirico", który w ostatnich latach został dwukrotnie porwany w Libii i Syrii, opisuje sieć powiązań między bojownikami samozwańczego kalifatu i mafią z Kalabrii, 'Ndranghetą. Jak twierdzi, do portu Gioia Tauro przywożone są starożytne skarby złupione przez terrorystów na przykład w libijskim mieście Syrta.

Bojownicy IS oddają marmurowe rzeźby, wazy i inne cenne dzieła sztuki w zamian za broń. Pochodzi ona, jak twierdzi autor relacji, z Mołdawii i Ukrainy, a sprowadzana jest za pośrednictwem rosyjskiej mafii. Broń sprzedają zaś klany kalabryjskie, a także mafijne gangi z Neapolu należące do kamorry. Transport drogą morską organizuje chiński świat przestępczy, dysponujący statkami i kontenerami. Zabytki sprzedawane są potem nielegalnie w Kalabrii.

Quirico, który podał się za osobę zainteresowaną kupnem zabytków, twierdzi, że został zawieziony przez handlarzy do rzeźni stojącej na opustoszałym terenie. To tam odbywa się handel. Za marmurową głowę cesarza z czasów rzymskich pośrednicy zażądali 60 tys. euro.

Jak dowiedział się reporter, klientami mafii, którzy kupują zrabowane przez IS dzieła sztuki, są Rosjanie, Chińczycy, Japończycy i obywatele Zjednoczonych Emiratów Arabskich. (PAP)

sw/ kot/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~Dżejms
"Jak dowiedział się reporter, klientami mafii, którzy kupują zrabowane przez IS dzieła sztuki, są Rosjanie, Chińczycy, Japończycy i obywatele Zjednoczonych Emiratów Arabskich."
Nie chcą być gorsi i chcą mieć tak jak muzea w Londynie. No gorsi są od Angoli? Nie. Chyba nie. To w Tokio, Moskwie,Pekinie nie
"Jak dowiedział się reporter, klientami mafii, którzy kupują zrabowane przez IS dzieła sztuki, są Rosjanie, Chińczycy, Japończycy i obywatele Zjednoczonych Emiratów Arabskich."
Nie chcą być gorsi i chcą mieć tak jak muzea w Londynie. No gorsi są od Angoli? Nie. Chyba nie. To w Tokio, Moskwie,Pekinie nie można mieć eksponatów jak w Londynie?
~Kosnument
Wysłannik gazety został dwa razy porwany... To on jest jakąś hydrą że mu tak często głowa odrasta?
~Dżejms
Negatywne komentarze a tymczasem człowiek słusznie zwrócił uwagę na fenomen - dwa razy porywany - Rambo i nieśmiertelny. A może te porwania to pic na wodę-fotomontaż? To może dzieci z przedszkola go porywały i jak mu się zaczynało nudzić to zabierał zabawki i do domciu?

Powiązane: Łatwiejszy dostęp do broni

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki