REKLAMA

SONDAŻKto będzie prezydentem po Andrzeju Dudzie? Największe szanse ma Rafał Trzaskowski

2023-11-28 07:09
publikacja
2023-11-28 07:09

Największe szanse na zastąpienie Andrzeja Dudy w Pałacu Prezydenckim ma Rafał Trzaskowski. Jednak również Donald Tusk byłby w stanie wygrać I turę głosowania - wynika z sondażu IBRIS dla Onet.pl.

Kto będzie prezydentem po Andrzeju Dudzie? Największe szanse ma Rafał Trzaskowski
Kto będzie prezydentem po Andrzeju Dudzie? Największe szanse ma Rafał Trzaskowski
fot. Jakub Szymczuk / / Kancelaria Prezydenta RP

IBRIS na zlecenie Onet.pl zapytał Polaków, na kogo zagłosowaliby w tych wyborach. Pracownia zbadała dwa warianty z różnymi politykami PiS, KO oraz Lewicy.

W pierwszym wariancie zwycięzcą I tury wyborów zostałby Rafał Trzaskowski (KO) z wynikiem 34,6 proc. poparcia. Jego rywalem w II turze głosowania byłby Mateusz Morawiecki (PiS), który został wskazany przez 29,9 proc. ankietowanych. Szymon Hołownia (Polska 2050) zdobyłby 11,6 proc. głosów.

Na kolejnych miejscach znaleźliby się: Sławomir Mentzen (Konfederacja) — 7,2 proc., Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) — 6,3 proc. i Joanna Scheuring-Wielgus (Lewica) — 1,5 proc.

Odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć" udzieliło 8,9 proc. pytanych.

W drugim badanym wariancie Donald Tusk jako kandydat KO mógłby wygrać I turę wyborów prezydenckich zdobywając 25,6 proc. głosów. Elżbieta Witek, w roli kandydata PiS, uzyskałaby poparcie na poziomie 21,4 proc. W takim układzie Szymon Hołownia dostałby 16,7 proc. głosów.

Na kolejnych miejscach znaleźliby się: Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) — 8,6 proc., Sławomir Mentzen (Konfederacja) — 8 proc., Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Lewica) — 8 proc. Odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć" udzieliło 11,8 proc. pytanych.

IBRIS zadał również pytanie: "Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, czy wziąłby(ęłaby) Pan(i) w nich udział?".

Odpowiedź "zdecydowanie tak" wskazało 62,3 proc. pytanych, a "raczej tak" 8,6 proc. Oznacza to, że frekwencja mogłaby wynieść 70,9 proc. Zdecydowanie do wyborów nie zamierza iść 11,7 proc. respondentów, a za opcją "raczej nie" opowiedziało się 15,6 proc. Odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć" udzieliło 1,8 proc. pytanych.

Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS w dniach 24-25 listopada 2023 r. na ogólnopolskiej próbie 1067 osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).(PAP)

ak/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (17)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
Trzaskowski nie ma szans. Człowiek od zwężania ulic, ograniczania prędkości do 30km/h, człowiek dyskryminujący właścicieli starych samochodów. Tusk też zdąży się po raz kolejny skompromitować.
grab
Najpierw trzeba dokładnie policzyć głosy z ostatnich wyborów prezydenckich!
matheous
tęczowy rafałek bardzo chętnie załatwi juz nie w warszawie ale i całej polsce więcej stref czystego transportu, więcej elektryków dla polaków (a jak kogoś nie stać to nogi albo rower) i więcej marszów lgbt.
polska bedzie bardziej unijna niż sama unia
tomitomi
p-oLSKA nigdy nie miała szczęścia do rządzących ,
dreustachy
Trzaskowski ma za szerokie biedra.
Bardziej nadaje się do tańca brzucha.
samsza
"Donald Tusk obiecał wzmocnić prawa kobiet i osób LGBT, ale może mu nie starczyć sił"

A wybory prezydenckie dopiero w 2025 r.
pnd
To byłby ostateczny koniec Polski i Polaków jako państwa i narodu, bylibyśmy pod butem lewactwa z brukseli i parobkami niemcow, bez wojny
kacz-dzong-un
Obrazek tego starego dziada wisi niczym obrazki Stalina w ZSSR za jego rządów.
go_ral
ja wiem jedno, obaj panowie maja ogromny elektorat negatywny. sam zaglosuje na jakiegokolwiek ich kontrkandydata.

dlaczego nie na tuska to wiadomo, a dlaczego nie na trzaskowskiego? wystarczy zobaczyc co chce zrobic z samochodami w warszawie. stare auto palace 3l benzyny na 100km nie wjedzie do miasta ale juz nowy suv spalajacy
ja wiem jedno, obaj panowie maja ogromny elektorat negatywny. sam zaglosuje na jakiegokolwiek ich kontrkandydata.

dlaczego nie na tuska to wiadomo, a dlaczego nie na trzaskowskiego? wystarczy zobaczyc co chce zrobic z samochodami w warszawie. stare auto palace 3l benzyny na 100km nie wjedzie do miasta ale juz nowy suv spalajacy 10l/100km bedzie sie po miescie rozbijal.
tomek323
Pompujemy, pompujemy…
Czy ktoś może wymienić jakiekolwiek sukcesy tow. Trzaskowskiego, poza katastrofalną "prezydenturą" w Warszawie !?
Ale jeżeli można powierzyć stery państwa, facetowi który od trzydziestu lat (a pewnie i dłużej) szkodzi własnemu krajowi, czy to jako premier czy na fikcyjnym stanowisku w UE, to
Pompujemy, pompujemy…
Czy ktoś może wymienić jakiekolwiek sukcesy tow. Trzaskowskiego, poza katastrofalną "prezydenturą" w Warszawie !?
Ale jeżeli można powierzyć stery państwa, facetowi który od trzydziestu lat (a pewnie i dłużej) szkodzi własnemu krajowi, czy to jako premier czy na fikcyjnym stanowisku w UE, to i można pompować medialnie takiego nieudacznika jak Trzaskowski...

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki