REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Kosiniak-Kamysz: Do promowania szczepień potrzebne są zachęty finansowe

2021-12-07 09:46
publikacja
2021-12-07 09:46
Kosiniak-Kamysz: Do promowania szczepień potrzebne są zachęty finansowe
Kosiniak-Kamysz: Do promowania szczepień potrzebne są zachęty finansowe
fot. Marcin Banaszkiewicz / / FotoNews

Do promowania szczepień potrzebne jest zaangażowanie Kościoła i zachęty finansowe, np. w postaci ulgi podatkowej - powiedział we wtorek szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Przypomniał, że minister zdrowia może wpisać szczepienie przeciw COVID do rozporządzenia ws. szczepień obowiązkowych.

W Radiu ZET lider PSL podkreślił, że obecnie - na mocy rozporządzenia ministra zdrowia - 14 chorób jest wpisanych na listę szczepień obowiązkowych. Ocenił, że nie ma co wyważać otwartych drzwi i wprowadzać obowiązek szczepień ustawą, jak proponuje Lewica. "Jeśli ustawodawca dał kompetencje wpisywania na listę szczepień obowiązkowych ministrowi zdrowia, to nie ma sensu tego zmieniać. Może to zrobić minister zdrowia, ale niech przyjdzie i z otwartą przyłbicą powie, że tak trzeba zrobić, to są jego zalecenia" - stwierdził.

Dodał, że w pierwszej kolejności obowiązkowe szczepienia powinny objąć pracowników medycznych, personel DPS-ów, nauczycieli i służby mundurowe.

Kosiniak-Kamysz ocenił, że potrzebne są zachęty do szczepień, także finansowe w postaci ulgi podatkowej dla zaszczepionych. Wskazał, że zachęty finansowe są stosowane m.in. przez Grecję i Stany Zjednoczone.

Lider PSL podkreślił też, że w promowanie szczepień powinno się zaangażować Kościół. Wyraził natomiast wątpliwość co do potrzeby umożliwienia pracodawcom wglądu w informacje o zaszczepieniu pracownika. Jego zdaniem, byłoby to przerzucenie odpowiedzialności na przedsiębiorcę. "Nie da się przesunąć na stanowiskach pracy osób precyzyjnie wykwalifikowanych. Mówi się, że można przesunąć np. kasjera na stanowisko magazyniera. Nie, bo jak ktoś się zatrudniał na dane stanowisko pracy, to ma określone kompetencje, przygotowanie, przeszkolenie. Nie będzie przerzucany jak worek kartofli" - stwierdził Kosiniak-Kamysz.

Lewica złożyła w poniedziałek projekt ustawy, który zakłada m.in. wprowadzenie obowiązku szczepień, obostrzenia dla niezaszczepionych, możliwość weryfikacji certyfikatów covidowych przez zakłady pracy oraz prawo pracowników do odmowy wykonywania obowiązków w sytuacji, kiedy w miejscu pracy nie jest im zapewnione bezpieczeństwo epidemiczne.

W połowie listopada projekt dotyczący m.in. weryfikacji przez pracodawców zaszczepienia pracowników zapowiedziała grupa posłów PiS. Zgodnie z ich propozycją, jeśli pracownik nie będzie zaszczepiony, to przedsiębiorca będzie mógł zreorganizować pracę, np. przenieść takiego pracownika do działu, gdzie nie będzie miał styczności z klientami.

Autor: Karolina Mózgowiec

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (14)

dodaj komentarz
3456
jedni i ci sami trutnie jak za PZPR taki system wyborczy .
1a2b
Dobrą zachętą finansową byłoby obciążanie niezaszczepionych kosztami leczenia. Jak wykitują to należy obciążyć rodzinę.
ddaamm
Proponuje testy psychiatryczne dla polityków, co miesiąc. Max 100 darmozjadow. W Konstytucji zakaz podatkow wyższych niż 10% i zakaz zadłużania. Za każda defraudacje publicznych pieniędzy kara śmierci.
a29
Kosiniak uległ chęci rozdania nie swojego i ustawienia się w glorii chwały jako ten co daje. Zupełnie jak kaczyści. Daj spokój chłopie wracaj do siebie przerzucać obornik
1a2b
Jaki obornik? Z niego ani lekarz ani rolnik.
eagleeye
Wladek daj spokój juz a nóż - ja gadał Pawlak do Kargula :-)
zenonn
Skoro pan lekarz chce płacić za przyjęcie "szczepionki" należy uciekać, szykować topory i kosy na sztorc.
Na normalne szczepienie takich zachęt nie trzeba.
zenonn
Taka straszna zaraza. Ilu kasjerów zmarło na covid?
fanttom
Niektórzy niespełnieni politycy z PSL powinni swoje myśli w polu wygłaszać - mówić do buraków czy kartofli . Może z tej głupiej gadki choć plony by mieli większe .
kenn
Ludzie, którzy już się zaszczepili, będą czuć się oszukani, bo ilość zachęt będzie się zwiekszać z czasem, a organizm będzie coraz bardziej obrywał nieprzetestowanymi substancjami, jeśli będą chcieli z tych zachęt skorzystać :P

Po za tym, dlaczego cały naród ma płacić za każde szczepienie - i to grubymi
Ludzie, którzy już się zaszczepili, będą czuć się oszukani, bo ilość zachęt będzie się zwiekszać z czasem, a organizm będzie coraz bardziej obrywał nieprzetestowanymi substancjami, jeśli będą chcieli z tych zachęt skorzystać :P

Po za tym, dlaczego cały naród ma płacić za każde szczepienie - i to grubymi pieniędzmi z budżetu w momencie, kiedy jest hiperinflacja???

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki