Kościński: pracujemy nad kolejną specustawą dla firm

Trwają prace nad kolejną specustawą, która ma pomóc firmom w związku z epidemią koronawirusa; uzupełni ona to, czego brakuje w pierwszej - mówi w wywiadzie dla środowego "Pulsu Biznesu" szef MF Tadeusz Kościński. Nie wyklucza, że w ustawie znajdą się dodatkowe rozwiązania dla średnich firm.

(fot. Adam Guz / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

Minister finansów podkreśla, iż wierzy, że odbicie w gospodarce po epidemii koronawirusa, nastąpi szybko. "Aczkolwiek prawdopodobieństwo, że tak się stanie szacuję na 30 proc. Kolejne 30 proc. to scenariusz, w którym odbicie będzie miało kształt litery U. Pozostałe około 30 proc. przypada na scenariusz dłuższego spowolnienia, które obrazuje litera L. Wówczas wychodzenie z kryzysu zajmie rok" - prognozuje Kościński.

Jak dodaje, działania rządu nastawione są na stymulowanie scenariusza optymistycznego, czyli odbicia według litery V. Zastrzega jednak, że im bliżej maja, tym jest więcej sygnałów, że będzie to jednak litera U.

Szef resortu finansów zapewnia, że uchwalona w ostatnią sobotę tzw. tarcza antykryzysowa nie będzie jedynym wsparciem dla polskich firm. "Zbieramy informacje i opinie, które pomagają w przygotowaniu kolejnych rozwiązań. Wielokrotnie powtarzaliśmy, że na tarczy sprawa się nie kończy. Przepisy będą nowelizowane i poprawiane, tak żeby reagować na zmieniającą się rzeczywistość. Kolejna specustawa jest już w trakcie pisania. Uzupełni to, czego nie ma w pierwszej" - zapowiada minister.

Pytany co w niej będzie, odpowiada: "Słuchamy rynku, zbieramy pomysły". "Być może trzeba w niej umieścić rozwiązania dla średnich firm" - dodaje.

"Zapewnić przedsiębiorcom jak najszybciej płynność"

Minister finansów popiera pomysł stworzenia wystandaryzowanych kredytów dla średnich firm, odpowiadających obrotom za trzy ostanie miesiące, nisko oprocentowany i gwarantowany w 90 proc. przez BGK - powiedział w wywiadzie dla Pulsu Biznesu minister finansów Tadeusz Kościński.

"tak znam ten pomysł. (...) Dzisiaj będę rozmawiał o tym z sektorem bankowym" - powiedział.

Pytany czy popiera ten pomysł powiedział: „Tak, chodzi o to żeby przedsiębiorca miał zapewniona płynność jak najszybciej i jak najłatwiej"

Kościński powiedział też, że po dwóch miesiącach tego roku wpływy budżetowe są wyższe rdr.

Dodał, że w trakcie pisania jest już kolejna specustawa.

Przepisy będą nowelizowane i poprawiane, tak żeby reagować na zmieniającą się rzeczywistość. Kolejna specustawa jest już w trakcie pisania. Uzupełni to, czego brakuje w pierwszej" - powiedział.

Pytany, co sądzi o jednej z odrzuconych we wtorek poprawek Senatu, by zawiesić podatek PIT i CIT na czas kryzysu, Kościński podkreśla: "Musimy patrzeć realnie na sytuację budżetu, potrzeby, rozwój sytuacji". "Podejmowane działania muszą być szybkie, zdecydowane, ale równocześnie bardzo rozważne. Nie możemy wszystkich zasobów rozdysponować teraz, bo nikt nie wie jak długo kryzys potrwa" - przekonuje szef MF.

mkr/ mrr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ferdynand_kiepski

Z poezji japońskiej: " dla ministra finansów najbardziej miękką pościelą jest twarda waluta." I tego bym się trzymał. Walkę z gotówką należy odłożyć na później, panie ministrze....

! Odpowiedz
0 6 czerwony_wiewior

Trump wysyła czeki, a Jarosław każe pisać ustawy. Niedługo wyjdzie jedna ustawa na obywatela

! Odpowiedz
0 2 samsza

Jak najszybciej znaczy poprzeglądać, pomonitorować, posłuchać, pouzgadniać, a przede wszystkim ustalić dla kogo (warto!) skierować pomoc.
-Dlaczego to robicie? Bo nikt nam nie powiedział jak długo wirus będzie zabijał, a my nie możemy się pomylić, bo budżet..
- Nie można szybciej? Tylko emeryturę + i 500+ można dać i bogatym bo tak taniej. A tu biurokracja, formularze są niezbędne, musimy oddzielić ziarno od plew
-Bez tego nie byłoby taniej? A tego jeszcze nikt nam nie powiedział, boimy się...
-Jak będzie mniej firm i bezrobotni to nie będzie dochodów budżetu? Co pan, dochody są większe.!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 14 disnej2x

nie moge sie doczekac nowych setek stron ustaw pisanych na kolanie ktorych nikt wlacznie z rzadem nie potrafi dobrze zinterpretowac

! Odpowiedz
0 18 carlito1

Skończy się tak że nawalą masę bubli... popierdzielą przepisy część zniknie czesc nie i bajzel będzie jeszcze większy jak był... A skarbówka i inne pasożyty dadzą popis na co ich stać w tak zagmatwanym prawie

! Odpowiedz
1 9 kondor_plus

Ogólnie rzecz biorąc to NIKT jeszcze nie wie jakie będą skutki tego co się dzieje. NIKT. Dlatego teraz działania powinny być maksymalnie osłonowe, odnoszące się tylko do tego co wiadomo że nadejdzie - gwałtowny wzrost bezrobocia, dramatyczny spadek dochodów, problemy ze składkami i podatkami.
Dopiero za miesiąc, dwa będzie można zobaczyć co naprawdę sie dzieje, gdzie są największe problemy - bo na pewno nie ma ich w kredytach i bankach, tak jak to teraz politykom się wydaje. Ciekawe co pomoże jakaś bezsensowna "Tarcza" jak niektóre fabryki po prostu nie wrócą do pełnego działania, bo niby czemu przemysł części motoryzacyjnych ma być sztucznie utrzymywany skoro w niemczech będzie na 100% załamanie na tym rynku? Ale to dopiero będzie - żadna polityczna komedia o "tarczę" i przerzucanie się "zwalniamy rolników" nie pomoże nawet w teorii.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 41 znawca_wszystkiego

To teraz obok ustaw będą specustawy, niezgodne z prawem, pisane na kolanie przez niedorozwiniętych ministrów z politbiura, egzekwowane przez milicję i ormo.... sory, teraz to się nazywa policja i wot. Ciekawie się zapowiada przyszłość.

! Odpowiedz
1 18 karbinadel

Prima Aprilis?

! Odpowiedz
2 26 carlito1

kolejne betonowe koło ratunkowe?

! Odpowiedz
1 10 wizytator

Ale pomalowane jak prawdziwe. Wielu da się nabrać i jeszcze na wybory pójdzie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne