REKLAMA

Wirusowe "wakacje kredytowe" pod lupą Rzecznika Finansowego

2020-03-26 10:53
publikacja
2020-03-26 10:53

Rzecznik Finansowy zwrócił się do banków o przekazanie wszystkich wniosków, aneksów i procedur dotyczących odroczenia terminu spłaty kredytów i produktów z nimi związanych. Będzie badał warunki tzw. "wakacji kredytowych" proponowanych w związku z epidemią.

– Chcemy sprawdzić, na jakich warunkach banki proponują klientom możliwość odroczenia spłaty kredytu. To ważne, bo część klientów obawia się skorzystania z tej oferty. Chodzi tu głównie o “frankowiczów”, którzy niepokoją się, że podpisując aneks do umowy, zablokują sobie możliwość dochodzenia prowadzenia postępowania sądowego związanego z abuzywnością niektórych zapisów.  Będziemy analizować wpływające dokumenty również pod tym kątem. W razie dostrzeżenia takich zapisów, będziemy podejmowali działania systemowe np. informując UOKiK – mówi Mariusz Golecki, Rzecznik Finansowy.

fot. Bartłomiej Pietrzyk / / ShutterstockPodkreśla, że banki otrzymały w ostatnim czasie szereg ulg systemowych, stąd oczekiwałby uczciwych i korzystnych dla klientów propozycji wakacji kredytowych. Dlatego Rzecznik pyta między innymi o mechanizm działania takich “wakacji kredytowych” tzn. czy dotyczą one całej raty kapitałowo-odsetkowej czy tylko części kapitałowej lub odsetkowej. Przedmiotem analizy będą też wymogi sformułowane we wniosku, określające kryteria jakie klient musi spełnić by taki wniosek był przez bank rozpatrzony pozytywnie.

Przedmiotem zapytań jest też możliwość odroczenia innych należności wynikających z zawartych umów o kredyt, np. dotyczących produktów bancassurance. Do Rzecznika Finansowego trafiają też sygnały dotyczące braku możliwości zapoznania się z proponowanym aneksem przed jego podpisaniem.

– Klient powinien mieć możliwość spokojnego zapoznania się z warunkami odroczenia, skonsultowania jej treści. W obecnej sytuacji powinniśmy działać elastycznie i banki mogą przesyłać taką informację mailem czy też poprzez bankowość elektroniczną lub mobilną. Chodzi o to, żeby klient miał możliwość skonsultowania takiej umowy na przykład z prawnikiem – mówi Izabela Dąbrowska-Antoniak, dyrektor Wydziału Klienta Rynku Bankowo-Kapitałowego w biurze Rzecznika Finansowego.

Dodaje, że Rzecznik Finansowy nie może analizować umów na indywidualne żądanie klienta. Zbierając informacje dotyczące wzorców umów, stara się chronić systemowo konsumentów przed niekorzystnymi dla nich rozwiązaniami.

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
hilo14
Nie ma jak RAIFFEISEN BANK INTERNATIONAL !! Można odroczyć kredyt hipoteczny na 3 miesiące z tym że tylko ratę kapitałową, a odsetki za okres tych właśnie 3 miesięcy muszę spłacić w pierwszym miesiącu następującym czyli w moim wypadku wychodzi tak: rata to 600CHF czyli za 3 miesiące wychodzi 1800CHF.. bank przyznając Nie ma jak RAIFFEISEN BANK INTERNATIONAL !! Można odroczyć kredyt hipoteczny na 3 miesiące z tym że tylko ratę kapitałową, a odsetki za okres tych właśnie 3 miesięcy muszę spłacić w pierwszym miesiącu następującym czyli w moim wypadku wychodzi tak: rata to 600CHF czyli za 3 miesiące wychodzi 1800CHF.. bank przyznając wakacje kredytowe wyliczył że w pierwszym miesiącu po wakacjach kredytowych będę miał pierwszą ratę w wysokości 1500CHF..?? SERIO ?? to ja się pytam gdzie jest ta pomoc ?? Ludzie zostali bez pracy z dnia na dzień, a oni chcą można powiedzieć że potrójną ratę tyle że po tych 3 miesiącach, bo odsetki to lwia część kredytu...co za pomysł...naprawdę gratuluję RBI to jest jednak bank na poziomie...z tego co się orientuję to Deutsche Bank robi tak samo...żenada !!!!
nellington
"Do Rzecznika Finansowego trafiają też sygnały dotyczące braku możliwości zapoznania się z proponowanym aneksem przed jego podpisaniem."

A potem będą płatne trolle latami pisać "widziały gały co brały" i "chcącemu nie dzieje się krzywda". W 2008 mBank nie pokazywał umowy indeksowanej
"Do Rzecznika Finansowego trafiają też sygnały dotyczące braku możliwości zapoznania się z proponowanym aneksem przed jego podpisaniem."

A potem będą płatne trolle latami pisać "widziały gały co brały" i "chcącemu nie dzieje się krzywda". W 2008 mBank nie pokazywał umowy indeksowanej CHF aż do momentu podpisania. A godziny podpisania celowo wybierali zaraz przed zamknięciem placówki. Szybciej! Szybciej!
wizytator
"stąd oczekiwałby uczciwych i korzystnych dla klientów propozycji wakacji kredytowych"
Od lichwy? Uczciwość i bankier to się wyklucza!

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki