WHO: Chinom i innym krajom może grozić druga fala zakażeń koronawirusem

W Chinach, Korei Południowej oraz Singapurze wygasła epidemia wywołana przez koronawirusa, ale pojawiły się nowe zakażenia zawlekane przez osoby przyjeżdżające do tych krajów – wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

(fot. DENIS BALIBOUSE / Reuters)

W Chinach w środę nie wykryto żadnej lokalnej infekcji koronawirusem SARS-CoV-2, czyli u mieszkańców, którzy nie opuszczali tego kraju. Odnotowano natomiast 34 nowe zakażenia wśród osób, które przyjechały z zagranicy. Chińskie służby sanitarne zwracają uwagę, że takie przypadki zdarzają się coraz częściej, szczególnie w Pekinie.

„BBC News” informuje, że podobnie jest w innych krajach Azji. W Singapurze w ciągu minionej doby zarejestrowano 47 zakażeń, z czego 33 zostały „zaimportowane”. Spośród nich 30 przypadków infekcji zostało zawleczonych przez mieszkańców tego kraju.

W Korei Południowej jeszcze kilka dni temu wydawało się, że sytuacja epidemiologiczna jest stabilna, ale ostatnio wzrosła liczba nowych zakażeń. W środę wykryto 152 nowe przypadki, ale nie wiadomo jeszcze jak dużo z nich zostało zawleczonych z zagranicy. Wirusa SARS-CoV-2 wykryto u trzech członków koreańskiej drużyny szermierzy, którzy powrócili z zawodów na Węgrzech (wyniki pozostałych 26 zawodników i trenerów zespołu nie są jeszcze znane). Do tej pory – według danych WHO – odnotowano tam ponad 8,5 tys. infekcji koronawirusem SARS-CoV-2 oraz 91 zgonów.

W Japonii wykryto dotąd ponad 920 zakażeń, z tego 9 w środę. Najbardziej dotknięte epidemią jest Hokkaido, gdzie zarejestrowano 154 przypadki. Służby sanitarne namawiają, żeby kierować się ostrożnością w kontaktach z innymi ludźmi i pozostać w domu, jeśli tylko jest to możliwe. Nie ma jednak obaw – podkreśla się – że może dojść do „załamania się opieki medycznej”.

W Azji Południowo-Wschodniej najtrudniejsza sytuacja epidemiologiczna jest w Malezji, gdzie wykryto ponad 900 zakażeń koronawirusem, z tego 110 w ciągu ostatniej doby. W Tajlandii zarejestrowano ponad 270 infekcji, z tego 60 w środę.

Najwięcej przypadków zakażeń wirusem SARS-CoV-2 jest aktualnie w Europie. Według Światowej Organizacji Zdrowia, do południa w czwartek na całym świecie zarejestrowano ponad 225,5 tys. zakażeń oraz ponad 9,2 tys. zgonów (licząc od wybuchu epidemii w Chinach w grudniu 2019 r.). Aktualnie na świecie zakażonych jest ponad 130,3 tys. osób, a wyzdrowiało – prawie 86 tys. pacjentów. (PAP)

Autor: Zbigniew Wojtasiński

zbw/ ekr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 eqilibrium

Przez dwa miesiące od pierwszego przypadku komuniśći w Chinach twierdzili, że w ogóle nic sie nie dziej dopóki trupy nie zaczeły się walać po ulicach. W Chinach, kraju 1,4 miliarda ludzi, gdzie ludzie srają na ulicach nie ma juz zakażeń a w perfekcyjnym, malutkim Singapurze przedczoraj namierzyli 34 przypadki. Nie powielajcie tych komunistycznych komunikatów bo tylko sie przyczyniacie do rozwoju tej pandemii!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 4 grzegorzkubik

WHO zaklina rzeczywistość. Oj nieładnie oj bardzo nieładnie.

! Odpowiedz
0 6 degrengolada

przewiduję, że granice będą częściowo zamknięte przynajmniej do końca 2020

! Odpowiedz
4 11 iwonka50

Żeby tylko naszym po opadnięciu największej fali nie przyszło do głowy otwierać granice. Bo będzie 2 fala.

! Odpowiedz
5 28 tristans

niech się Cgunami nie martwią, bo już się organizacyjnie uodporniły. Mają maseczki, respiratory, składane szpitale z wyposażeniem, i rozumne społeczeństwo. Masakra to będzie w EU i US, bo to głupie społęczeństwa i politycy.

! Odpowiedz
6 16 wizytator

Giełdy nie chcą spadać to wirus powraca. Jedyna szczepionka to dodruk kasiury.

! Odpowiedz
2 7 samsza

To skłania do refleksji, że jak Włosi mają zrujnowaną służbę zdrowia i brak dostępu do respiratorów, to powinni wybrać się za granicę. Każdy sposób aby przeżyć jest dobry!

! Odpowiedz
14 8 eqilibrium

WHO chyba kasę dostało od Chin za takie info, ile jest cudzoziemców w Chinach, niech policzą jeszcze ilu z nich do tej pory wróciło do Chin. A potem niech policzą ile jest w Chinach wioch zabitych deskami, w których nie ma lekarza, w kraju 1,4 miliarda ludzi a na sam koniec niech sie zastanowią z czego weźmie się druga fala epidemii o ile pierwsza sie skończyła.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
32 29 ajwaj

Niech sie WHO z BBC prop martwi o np. Europe i kal-bojów z przydatkiem kanadyjskim.

W Chinach jest ca 1 400 000 ludzi i 47 ZAKAZEN róznicy nie robi.
Infantylna propaganda, kiedy do wczoraj w GB nie robili NIC

! Odpowiedz
3 7 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil