REKLAMA

Koronawirus. Jak działają urzędy, banki, poczta, ZUS i inne instytucje?

2020-03-15 20:30, akt.2020-03-16 18:13
publikacja
2020-03-15 20:30
aktualizacja
2020-03-16 18:13

Szereg instytucji reaguje na zalecenia władz, zachęcając swoich klientów i petentów do pozostania w najbliższym czasie w domach. Wiele spraw będzie można załatwić telefonicznie lub przez internet. Zmiany wprowadziły m.in. ZUS, urzędy skarbowe, poczta i banki.

Zebraliśmy najważniejsze postanowienia tych punktów usługowych i instytucji.

Apteki, banki czy placówki Poczty Polskiej przez koronawirusa będą działać w zmienionych godzinach

Apteki

Mimo zamknięcia np. dużych galerii handlowych apteki znalazły się w gronie podmiotów, które pozostają otwarte. Od ubiegłego tygodnia zmieniły się jednak zasady obsługi klientów - apteki w całej Polsce przechodzą na sprzedaż poprzez okienka, wykorzystywane wcześniej w ramach dyżurów nocnych, lub w specjalnie wyznaczonych do tego celu strefach. Zachowywanie odpowiedniej odległości zarówno od aptekarzy, jak i innych oczekujących w kolejce ma pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Banki

Chociaż placówki bankowe mogą pracować bez przeszkód (także te zlokalizowane w galeriach handlowych), część instytucji zdecydowała o zmianie godzin pracy w oddziałach. Na ograniczenie dostępności placówek zdecydowały się m.in. ING Bank Śląski, Bank Millennium, BOŚ Bank czy DNB Bank Polska. Więcej na ten temat w artykule Wojtka Boczonia, opublikowanym w serwisie prnews.pl.

W ostatnich dniach da się również zauważyć wzmożone komunikaty do klientów zachęcające do pozostania w domach i korzystania z bankowości internetowej czy mobilnej. Banki dużo mówią i piszą o tym, jak w obecnych czasach bezpiecznie korzystać z bankowości elektronicznej.

Kancelarie komornicze

Również komornicy zdecydowali się na zmianę trybu pracy. Niektóre kancelarie komornicze mogą do odwołania działać "w ograniczonym zakresie utrzymywania kontaktów ze stronami i uczestnikami postępowań" - informuje Krajowa Rada Komornicza. Obecne godziny otwarcia kancelarii należy sprawdzać na ich stronach internetowych.

Ponadto od 12 marca do odwołania zaprzestano przyjmowania interesantów w biurze Krajowej Rady Komorniczej. Pilne sprawy można załatwić telefonicznie (nr tel. 22 827 71 13) lub poprzez e-mail (adres: krk@komornik.pl) - przekonuje KRK. "Korespondencję tradycyjną można kierować wyłącznie za pośrednictwem operatora pocztowego" - czytamy w obwieszczeniu.

Kina, muzea, teatry i inne placówki kultury

W związku z rozporządzeniem ministra zdrowia z 13 marca br. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego kina, podobnie jak muzea, teatry i inne placówki kultury pozostaną tymczasowo zamknięte - od 14 marca do odwołania.

Poczta Polska

W sobotę biuro prasowe Poczty Polskiej poinformowało o zmianach w świadczeniu usług. W związku z zawieszeniem międzynarodowego transportu lotniczego PP od 16 marca wstrzymuje przyjmowanie przesyłek do innych krajów.

Również od 16 marca skróceniu ulegają godziny otwarcia placówek pocztowych. „W dni robocze ulegają skróceniu do 6 godzin, przy czym w wybrane dni placówka będzie czynna w godzinach 14:00–20:00 lub zamiennie przez trzy godziny w sobotę. Także pozostałe placówki czynne dotychczas w soboty będą obsługiwać klientów przez trzy godziny” – informuje poczta. Jak będą działały poszczególne placówki, można sprawdzić na stronie www.poczta-polska.pl.

Placówki całodobowe od 16 marca będą pracowały w skróconych godzinach – przez siedem dni w tygodniu od godz. 8:00 do 20:00.

Nieczynne będą pocztowe punkty obsługi klientów zlokalizowane w galeriach handlowych.

W placówkach będzie obowiązywała zasada, że przy czynnym okienku znajdować się może tylko jedna osoba. Ponadto na poczcie będą obowiązywały tzw. strefy ochronne. Osoby przebywające w placówkach będą proszone o zachowanie odległości 1,5 metra podczas oczekiwania na obsługę i pozostawanie w tej odległości także w trakcie obsługi. „Bliżej do pracownika klienci powinni podchodzić jedynie w celu okazania dokumentów i innych niezbędnych czynności na wyraźną prośbę pracownika poczty” – zaleca Poczta Polska.

Nie zmieniają się zasady wypłat rent i emerytur. Będą one dostarczane osobom pozostającym w kwarantannie w trybie specjalnym. „Spółka jest w kontakcie z regionalnymi inspektorami sanitarnymi w tym zakresie” – informuje poczta w oficjalnym komunikacie.

PGNiG i Tauron

Od 14 marca do odwołania PGNiG zamyka wszystkie biura obłsugi klienta. Do dyspozycji klientów pozostaje elektroniczne Biura Obsługi Klienta oraz aplikacja mobilna. "Przez eBOK można załatwić niemal każdą sprawę związaną z umową na gaz czy prąd w sposób ciągły" - zapewniają przedstawiciele spółki. Do dyspozycji pozostaj też infolinia, dostępna pod nr tel. 22 515 15 15.

Ze wzgędu na bezpieczeństwo pracowników i klientów, minister aktywów państwowych Jacek Sasin ogłosił, że Grupa Tauron zawiesiła działalność punktów obsługi klienta i przeszła na obsługę zdalną. "Spółki Skarbu Państwa minimalizują ryzyko zakażenia" - komentował wicepremier. Zamiast wizyt w Punktach Obsługi Klienta petentom pozostaje kontakt telefoniczny z infolinią (tel. 32 606 0 606
dla klientów indywidualnych i 555 444 333 dla przedsiębiorstw) i elektroniczny (poprzez serwis obsługowy Mój Tauron lub e-mail) z Tauronem.

Policja i Straż Miejska

Jeśli chcesz powiadomić policję o jakimś zdarzeniu, nie musisz robić tego osobiście na komisariacie - informują funkcjonariusze, zachęcając obywateli do ograniczenia wizyt w jednostkach tych służb.

Możliwości kontaktu z policją jest kilka - począwszy od najbardziej powszechnych telefonów alarmowych 112 i 997, po numery konkretnych jednostek dostępne na stronach internetowych policji lub w Centralnej Książce Telefonicznej.

Policja przekonuje, że możliwe jest także pisemne przesłanie zgłoszenia (nie dotyczy sytuacji nagłych) oraz kontakt z jednostkami policji i dzielnicowym za pomocą aplikacji mobilnej "Moja Komenda".

"Oczekując na przyjęcie zgłoszenia w zamkniętych pomieszczeniach, również jesteśmy narażeni na kontakt z obcymi osobami" - przypominają policjanci, zniechęcając równocześnie do korzystania w tym czasie z komunikacji miejskiej.

Z podobnymi komunikatami w ostatnim czasie do obywateli zwróciła się m.in. Straż Miejska. Również te służby zachęcają do ograniczania wizyt w jednostkach. Przykładowo wrocławska SM informuje, że do dyspozycji mieszkańców miasta pozostają Teleinformatyczne Centrum Obsługi Mieszkańca oraz strona Biuletynu Informacji Publicznej.

Restauracje, puby, dyskoteki

W związku z wprowadzeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego punkty gastronomiczne, tj. restauracje, puby czy dyskoteki, zostają czasowo zamknięte. Mogą natomiast dostarczać jedzenie na wynos. Stan ten potrwa do odwołania (począwszy od 14 marca).

Ogłoszenie o zamknięciu jednej z wrocławskich restauracji / Bankier.pl

Urzędy Skarbowe

Ze względu na ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa od 13 do 27 marca urzędy skarbowe będą zamknięte – poinformowała Krajowa Administracja Skarbowa. Możliwy będzie kontakt przez telefon i internet.

KAS zachęca do korzystania z e-usług i kontaktu z urzędami skarbowymi poprzez e-PUAP i infolinie. „Administracja skarbowa przypomina, że Twój e-PIT i e-Deklaracje, dostępne na portalu podatki.gov.pl, pozwalają na rozliczanie podatków bez wizyty w urzędzie skarbowym” – czytamy w oficjalnym oświadczeniu.

Możliwy i wskazany będzie również kontakt telefoniczny z własnym urzędem skarbowym – tym, do którego wysyła się roczne rozliczenia podatkowe.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Przede wszystkim – ZUS zachęca w tym czasie do ograniczenia wizyt w placówkach. Te w poniedziałki 14 i 23 marca będą pracowały w skróconych godzinach – od 8:00 do 15:00. Kto nie musi stawiać się osobiście w ZUS-ie, powinien pozostać w domu i podjąć próbę kontaktu telefonicznego (tel. 22 560 16 00 - od pon. do pt. w godz. 7:00-18:00), elektronicznego (przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS) lub poprzez e-mail (adres: cot@zus.pl).

Pod wspomnianym numerem telefonu 22 560 16 00 uruchomiono specjalną infolinię tematyczną dla osób, które poszukują informacji o:

  • zasiłku opiekuńczym i świadczeniach z powodu poddania się kwarantannie,
  • ulgach i umorzeniach oraz zawieszeniu działalności gospodarczej,
  • innych sprawach powiązanych z koronawirusem.

ZUS poinformował, że w okresie od 16 do 27 marca br. nie odbędą się badania zaplanowane przez komisje lekarskie i lekarzy orzeczników. Sami zainteresowani zostaną powiadomieni o tym przez pracowników instytucji. Nowe terminy zostaną ustalone w późniejszym czasie.

Przez internet można składać oświadczenia będące podstawą do wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców z powodu epidemii koronawirusa pozostających z dziećmi w domu. Do tego celu posłuży portal Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

ZUS zawiesza wyjazdy do ośrodków rehabilitacyjnych – od 14 marca do odwołania. Skierowania na turnusy rehabilitacyjne będzie można zrealizować w późniejszych terminach. Szczegółowe informacje można uzyskać, dzwoniąc na numer telefonu podany na skierowaniu.

MW

Źródło:
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
mktiger76
Jak złożyć ZAP-3 w US, jak nie mam podpisu zaufanego?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
kamilwojciechowski
Drodzy rodacy, jak tylko się da omijajcie zatłoczone miejsca, gdzie dużo ludzi styka się ze sobą. To nie tylko galerie, kina, restauracje i puby, to także BANKI! W oddziałach Banku Millennium do tej pory pracują ludzie, którzy nie otrzymali ŻADNYCH, powtarzam ŻADNYCH środków zabezpieczających czy odkażających. Nic!Drodzy rodacy, jak tylko się da omijajcie zatłoczone miejsca, gdzie dużo ludzi styka się ze sobą. To nie tylko galerie, kina, restauracje i puby, to także BANKI! W oddziałach Banku Millennium do tej pory pracują ludzie, którzy nie otrzymali ŻADNYCH, powtarzam ŻADNYCH środków zabezpieczających czy odkażających. Nic! Zero! Środki do dezynfekcji stanowisk? Nie! Rękawiczki? Czekajcie cierpliwie! Żele do dłoni? Mowy nie ma! Maseczki? Zapomnijcie! Nawet mydła antybakteryjnego, tak MYDŁA!!! Nie ma, chyba że pracownicy sami sobie kupią! Firmy sprzątające nic nie dezynfekują, bo również nie otrzymują ŻADNYCH środków odkażających. Część oddziałów zamknięto, przez co w pozostałych ruch jest dużo większy. W placówkach zamiast po 5 - 6 osób pracują 2 - 3. Ludzie kaszlą, kichają, smarkają i czekają w kolejkach. A pracownicy to wszystko zbierają bez ŻADNEJ ochrony, nie mając czasu na 5-minut przerwy, a co dopiero na mycie rąk po każdym kliencie (i tak nie ma mydła antybakteryjnego). W obecnej sytuacji, panice klientów, nagminnych wypłat po kilkadziesiąt tysięcy, zrywania lokat, odkupywania jednostek funduszy, wymaga się od pracowników realizacji planów sprzedażowych i - UWAGA - umawiania telefonicznie spotkań z klientami! SPOTKAŃ Z KLIENTAMI!!! TERAZ! W czasie gdy każdy zdroworozsądkowy obywatel powinien siedzieć w domu i wychodzić TYLKO i WYŁĄCZNIE w celu zakupu towarów pierwszej potrzeby.

Joao Bras Jorge wstydź się! Wstydź się najlepiej zarabiający prezesie banków w 2019 roku, który w ogóle nie dbasz o zdrowie pracowników i klientów. Tylko kasa się liczy! Dyrektorzy regionalni i wyżej pracują sobie zdalnie z domów, a pracowników oddziałów mają za nic. Tak samo jak Premier Morawiecki, który ludzi w restauracjach uważa za zagrożenie dla społeczeństwa i szanse na rozwój epidemii w kraju, a tłumy w oddziałach banków radują serce ex-prezesa BZ WBK.

Bank?

O M I J A Ć
S Z E R O K I M
Ł U K I E M

Dla bezpieczeństwa swojego, innych klientów i tam pracujących.
To chodzi o nasze życie! Żadna wypłata / wpłata gotówki czy lokata nie jest warta ryzyka.
prs
Poszedlem do sklepu kupic cztery jogurty, w sklepie pelno ludzi.. no to powiedzialem Buongiorno!!!
Nie mialem nawet komu zaplacic..
bankier90
Jak się ma nakaz telefonicznego ściągania starszych ludzi do oddziałów po kredyty z prośbą rządu o pozostanie w domach ze względów bezpieczeństwa?

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki