REKLAMA

Kontrole skarbowe prowadzą firmy do bankructwa

2013-09-17 15:02
publikacja
2013-09-17 15:02
Standardowa kontrola organu skarbowego u małego przedsiębiorcy w jednym roku kalendarzowym może trwać 18 dni roboczych. Często jednak, z uwagi na konieczność przeprowadzenia dodatkowych czynności wyjaśniających, termin ten zostaje przedłużony. Niejednokrotnie prowadzi to uczciwą firmę na skraj bankructwa.

kontrole skarbowe prowadzą firmy do bankructwa

źródło: thinkstock

Przewlekłe kontrole organów skarbowych wykończyły już niejedną firmę. Chociaż resort finansów zapewnia, że inspektorzy nie prowadzą kontroli dłużej, niż jest to konieczne, to na końcu i tak cierpi przedsiębiorca. To on musi uzbroić się w cierpliwość, wysyłać ponaglenia o zwrot VAT-u, opłacić ewentualne odsetki i grzecznie prosić o przyspieszenie procedury.

Termin zwrotu minął, a pieniędzy nie ma

- Oczekuję na zwrot VAT-u za luty tego roku. Uczciwie i rzetelnie prowadzę firmę handlową od maja 2011 r. Kilka miesięcy temu wystąpiłem o zwrot podatku od towarów i usług. Pierwszy zwrot po kontroli został wypłacony, ale już przy drugim zaczęły się poważne problemy z urzędem. Odraczanie terminu zwrotu w ostatniej chwili, naciąganie maksymalnie terminów możliwych w ramach przepisów, powolne kontrole, maksymalne odwlekanie kontroli krzyżowych, traktowanie mojej firmy z góry jak oszusta – pisze w e-mailu do redakcji Paweł Laszczak.

skarbówka»Jak bronić się podczas kontroli fiskusa?
Do tej pory (2 lata prowadzenia firmy) miał już kilkanaście kontroli krzyżowych, trzy kontrole w związku ze zwrotem VAT-u, kilka kontroli ogólnych dotyczących wiarygodności transakcji i dokumentacji w firmie i u kontrahentów. - Żadna nie wykazała najdrobniejszych uchybień i błędów. Zwrot należał nam się terminowo końcem maja. Niedługo miną cztery miesiące, a mimo wielu czynności kontrolnych i tego, że urzędnicy nie mają realnych podstaw do podejrzeń, pieniędzy wypłacić nam nie zamierzają – komentuje Laszczak.

Do redakcji trafia wiele podobnych e- maili. Przedsiębiorcy żalą się, że takie zachowanie organów skarbowych to celowa polityka, która najbardziej krzywdzi małe firmy. W marcu tego roku głośna w mediach była np. sprawa dotycząca Centrum Handlowego Nexa z Lubelszczyzny. Urząd Skarbowy zablokował 30 mln zł należnego firmie zwrotu VAT-u, przez co właściciel zmuszony był zwolnić 155 osób.

Jak dalej pisze nasz czytelnik, wiele osób, postawionych w takiej sytuacji czuje się oszukanych przez państwo. - Aby ratować firmę, musiałem zaciągnąć kredyty, które są dużym obciążeniem już na ten moment, a dalsze opóźnianie wypłaty może okazać się naszym końcem. Wynajęliśmy kancelarię, która pobiera 500 zł netto za godzinę usług. Jednak nawet z ich pomocą nie jesteśmy w stanie nic wywalczyć. Czytając pisma z urzędu, słuchając odpowiedzi urzędników i rozkładających ręce prawników, czujemy się bezsilni i oszukani przez państwo – pisze dalej Laszczak.

Chcesz zwrot VAT? Czeka cię kontrola

- Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej, celem kontroli podatkowej jest sprawdzenie, czy kontrolowani wywiązują się z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego. W przypadku zwrotu VAT-u kontrole takie służą do weryfikacji, czy kontrolowany spełnia warunki uprawniające do ubiegania się o zwrot podatku, np. czy dysponuje oryginałami faktur, na podstawie których dokonał odliczenia podatku naliczonego, albo czy otrzymał te faktury przed dniem złożenia deklaracji, na podstawie której ubiega się o zwrot podatku – tłumaczy Katarzyna Kopaczewska z firmy doradczej Accace.

Kontrole mają też na celu ustalenie, czy podatnik ubiegający się o zwrot nie odliczył VAT-u w sytuacji, gdy nie był do tego uprawniony, np. z tytułu nabycia paliw silnikowych do samochodów osobowych albo nabycia usług gastronomicznych czy też hotelowych. Często też podejrzewa się przedsiębiorców o to, że usługi udokumentowane fakturami VAT, na podstawie których kontrolowany dokonał odliczenia, nie zostały faktycznie wykonane. W takiej sytuacji podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku.

Kontrola może trwać wieczność?

O ile podatnicy potrafią zrozumieć, dlaczego skarbówka musi ich kontrolować, o tyle nie mogą pogodzić się z tym, że w większości przypadków z góry traktowani są jak oszuści. Ramy czasowe kontroli ustalone są w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. W zależności od wielkości firmy czas trwania wszystkich kontroli organu skarbowego u przedsiębiorcy w jednym roku kalendarzowym nie może przekraczać od 12 dni roboczych w przypadku mikroprzedsiębiorstw, 18 dni roboczych w przypadku małych przedsiębiorstw, 24 dni roboczych w przypadku średnich przedsiębiorstw i aż do 48 dni roboczych - w pozostałych przypadkach.

kontrola fiskusa»Myślisz, że kontrola fiskusa Ci nie grozi? A zapłaciłeś abonament?
- Standardowe postępowanie, mające na celu sprawdzenie prawidłowości i rzetelności deklaracji składanych przez przedsiębiorcę, wymaga z reguły od kilkunastu do kilkudziesięciu dni pracy przy badaniu zapisów księgowych. Konieczność przeprowadzenia kontroli krzyżowych wydłuża czas postępowania o kolejne dni. Jednak czynnikiem, który decyduje o wielkości przeciętnego czasu trwania kontroli w urzędzie, są kontrole ukierunkowane na rozwikłanie afer gospodarczych na wielką skalę i rozbicie zorganizowanych grup przestępczych. Prowadzenie takich spraw w naszym urzędzie ukształtowało średnią długość postępowania na poziomie 186 dni – mówi Andrzej Bartyska, rzecznik prasowy Urzędu Kontroli Skarbowej w Gdańsku.

Kontrola może jednak trwać nawet dwa razy dłużej, jeśli okaże się, że wykryto jakieś nieprawidłowości w zakresie rozliczeń podatkowych. W przypadku sprawdzania zasadności zwrotu podatku od towarów i usług, nie ma takich reguł. Taka kontrola podlega bowiem przepisom ustawy o VAT, nie zaś ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Nie ma zatem sztywnych ram czasowych, które określałyby koniec kontroli. Podatnik może w tym względzie liczyć jedynie na dobrą wolę urzędnika, który ją przeprowadza.

Na pisemny wniosek przedsiębiorcy kontrola może zostać przerwana. Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej dopuszcza możliwość złożenia wobec niej sprzeciwu, jeżeli podatnik ma uzasadnione podejrzenia, że przekroczyła ona normy czasowe. Co do zasady termin złożenia takiego wniosku wynosi 3 dni robocze, od dnia wszczęcia kontroli lub (jeżeli naruszenie limitu nastąpiło w trakcie jej prowadzenia) od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie tego limitu. Pozytywne rozpatrzenie takiego wniosku będzie równoznaczne z zakończeniem przedłużającej się kontroli. Może jednak oznaczać także jej przedłużenie.

Justyna Niedbał
Bankier.pl


j.niedbal@bankier.pl

 

Źródło:
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (15)

dodaj komentarz
~Okkn
Te bezczelne urzędniczyny zapomniały, że pracują u kogoś, że mogą za to wylecieć na zbity pysk. Że US nie jest ich prywatnym folwarkiem i że za próby celowego niszczenia czyjejś firmy, próby zagrabienia pieniędzy i chęci uzyskania nędznej prowizji z tego tytułu jest niczym zabójstwo, które będzie karane w sposób Te bezczelne urzędniczyny zapomniały, że pracują u kogoś, że mogą za to wylecieć na zbity pysk. Że US nie jest ich prywatnym folwarkiem i że za próby celowego niszczenia czyjejś firmy, próby zagrabienia pieniędzy i chęci uzyskania nędznej prowizji z tego tytułu jest niczym zabójstwo, które będzie karane w sposób indywidualny i często prywatny (sprawy cywilne np o wyłudzenie) Jeśli by się okazało, że naczelnik dał takie wytyczne to jego też za łeb i do pierdla. A wcześniej narobić wstydu i spałować aż dupa spuchnie. Biurwy urzędnicze! Nie jesteście bezkarne! Sprawiedliwość was dopadnie prędzej czy później. Przepis to nic innego jak wymysł człowieka, który można usunąć, ominąć lub zmienić. Tępe mózgi często upierają si,że to jest nie do ruszenia. Śmieszne bo czynnikiem działającym jest człowiek a nie wypocina o nazwie przepis.
~on
Nie rozumiem podcinania gałęzi na której się siedzi. To jest chore. Na Ministrem jest chyba Premier. A skoro premier niec nie robi tzn, rowniez chce aby kontrole byly skuteczne. Co za tym idzie to wymogPO
~myślący
dlatego głosuję na Korwinaa wy na poprawnie politycznych złodziei
~Ala
Taki to los wolnego obywatela Polski - wolnego często od wszelkich szans!!!!!
Z jednej strony żarłoczne-fiskalne państwo zabierające połowę dochodu a z drugiej strony demonstracyjny konsumpcjonizm u znacznej części mniejszych pracodawców/ samochody z najwyższej półki,domy jak fortece i płace minimalne dla załogi.
Taki to los wolnego obywatela Polski - wolnego często od wszelkich szans!!!!!
Z jednej strony żarłoczne-fiskalne państwo zabierające połowę dochodu a z drugiej strony demonstracyjny konsumpcjonizm u znacznej części mniejszych pracodawców/ samochody z najwyższej półki,domy jak fortece i płace minimalne dla załogi.
Kto w tym kraiku myśli o szansach na normalne życie dla najszerszych rzesz obywateli???
kiedyś wysłuchał sekretarz a dziś kto ...ksiądz???? ale dla tego trzeba mieć niezłą "kasę" a lepsze życie obieca dopiero po śmierci!!!! tylko dlaczego tak trudno spotkać chudego proboszcza, a zabiedzonego biskupa nie uświadczysz w ogóle.!!!!!
Cały ten nasz porządek społeczny stoi do góry nogami!!!!!

~JU12
Pracując jako główny księgowy nie przespałem spokojnie ani jednej nocy choć moi pracodawcy byli nader uczciwi i zawsze płacili wszelki haracze / ogrom obciążeń w Polsce już dawno nie można nazywać podatkami/ .Po sześciu latach na emeryturze odzyskałem spokój ducha. Nawet największa skarbowa menda może mi ...skoczyć.Pracując jako główny księgowy nie przespałem spokojnie ani jednej nocy choć moi pracodawcy byli nader uczciwi i zawsze płacili wszelki haracze / ogrom obciążeń w Polsce już dawno nie można nazywać podatkami/ .Po sześciu latach na emeryturze odzyskałem spokój ducha. Nawet największa skarbowa menda może mi ...skoczyć.
Po tym doświadczeniu trudno mi zrozumieć dlaczego Polacy nie boją się prowadzić małych przedsiębiorstw. Moim zdaniem nie są świadomi zagrożenia ze strony tego okrutnie pazernego Państwa albo są zwykłymi samobójcami nie tylko siebie ale swoich rodzin.....
Wielcy podatnicy zwłaszcza zachodni płacą śmiesznie małe podatki. Przepisy są nie spójne, nieszczelne i mają dużo furtek /jakby dla swoich-np:afera alkoholowa/
Korporacje zaś mają najlepszych prawników, często tych samych którzy to prawo tworzyli.
~ILLUMINATI - 4X
sprawdzam czy dziala
~balko
Dałem sobie spokój z tym krajem. Mamy spółkę w Anglii, przedstawicielstwo w Polsce, działam według schematu Pawła Kurnika, legalnie, zgodnie z prawem UE. Płacę 2 razy niższy ZUS, mam wysokie zwolnienia podatkowe. Polska sama prowadzi się do tego, aby całkowicie zniszczyć przedsiębiorczość, a ilość upadłości będzie Dałem sobie spokój z tym krajem. Mamy spółkę w Anglii, przedstawicielstwo w Polsce, działam według schematu Pawła Kurnika, legalnie, zgodnie z prawem UE. Płacę 2 razy niższy ZUS, mam wysokie zwolnienia podatkowe. Polska sama prowadzi się do tego, aby całkowicie zniszczyć przedsiębiorczość, a ilość upadłości będzie w najbliższym czasie raczej rekordowa!
~qaduq
Skrócić czas dochodzenia należności z pięciu do trzech lat . Kolejno można dochodzić do tej granicy przez dwa lata . W ten sposób zmusi się urzędy do sprawnego działania egzekucji i ograniczy działania korupcyjne . Kontrole powinny mieć określony zakres , a nie wszystkoizm . Powinien być prowadzony rejestr kontroli Skrócić czas dochodzenia należności z pięciu do trzech lat . Kolejno można dochodzić do tej granicy przez dwa lata . W ten sposób zmusi się urzędy do sprawnego działania egzekucji i ograniczy działania korupcyjne . Kontrole powinny mieć określony zakres , a nie wszystkoizm . Powinien być prowadzony rejestr kontroli , sprawdzany przez nadrzędna instancję , czy nie ma znamion nękania . Uprościć procedury podejmowania decyzji . W obecnych warunkach powyżej nawet pięciu lat . Zabawy w przerzucanie kompetencji .
bibi_m5
jest miejsce na partie w polsce . popatruję w kierunku tej co za tym Bosakiem jest ruch narodowy chyba . to państwo trzeba zbilansować i w tedy myśleć .
~tomekkkkkkkkk
Taka Tuskolandkia z ministrem PO czyli Podwojnym Obywatelstwem. Obudzcie sie ludzie. NIe glosujcie na zlodzieji z PO.

Powiązane: Prawo przedsiębiorcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki