REKLAMA

Obowiązkowe e-fakturowanie. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

2023-08-07 13:23
publikacja
2023-08-07 13:23

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o VAT, której celem jest wprowadzenie obowiązkowego fakturowania elektronicznego – podała kancelaria prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie.

Obowiązkowe e-fakturowanie. Prezydent podpisał nowelizację ustawy
Obowiązkowe e-fakturowanie. Prezydent podpisał nowelizację ustawy
/ Pexels

Kancelaria Prezydenta RP podała w poniedziałek, że Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.

"Zasadniczym celem przedłożonej ustawy jest wprowadzenie obowiązkowego fakturowania elektronicznego, które zdaniem Rady Ministrów ma przyczynić się do lepszego zwalczania oszustw związanych z podatkiem VAT i uchylania się od VAT" – podano w komunikacie.

Wskazano w nim, że do najważniejszych zmian wprowadzany przez nowelizację należy "ustanowieniu zasady, wedle której podatnik podatku od towarów i usług jest obowiązany do wystawiania faktury ustrukturyzowanej przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur". Zastrzeżono, że obowiązek ten nie będzie dotyczyć m.in. podatników nieposiadających siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce oraz podatników korzystających z procedur szczególnych. Poza tym nie będzie konieczności wystawiania faktury elektronicznej w sytuacji, jeśli nabywcą towarów czy usług będzie osoba fizyczna, nieprowadzącą działalności gospodarczej.

W ramach ustawy ulega skróceniu z 60 do 40 dni podstawowy termin zwrotu podatnikowi podatku od towarów i usług nadwyżki podatku naliczonego nad podatkiem należnym, jeśli rozliczenia dokonano przy wykorzystaniu faktury elektronicznej. Poza tym nowe przepisy nakładają obowiązek elektronizacji obsługi wiążącej informacji stawkowej, wiążącej informacji akcyzowej, wiążącej informacji taryfowej oraz wiążącej informacji o pochodzeniu towaru.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

"Ustawa przewiduje możliwość wystawiania faktur elektronicznych lub faktur w postaci papierowej w okresie od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r. przez podatników obowiązanych do wystawiania faktur ustrukturyzowanych, jeżeli dokonywana przez nich sprzedaż jest zwolniona od podatku lub wykonują wyłącznie czynności zwolnione od podatku, dokonują czynności dokumentowanych fakturami uproszczonymi, dokonują czynności dokumentowanych fakturami wystawionymi przy zastosowaniu kas rejestrujących" – czytamy w komunikacie kancelarii prezydenta.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2024 r., z wyjątkiem części przepisów, które wchodzą w życie w innych terminach.

autor: Marek Siudaj

Źródło:PAP
Tematy

Nawet 6% w skali roku na atrakcyjnej lokacie Facto

Komentarze (12)

dodaj komentarz
jas2
Fajna sprawa. To powinno być wprowadzone już 20 lat temu.
inwestor.pl
Kolega ze służb mi mówił, że rozbawił go ten tytuł.
lukaszslask
jestem za uczciwoscia,tylko jak bedziemy dalej szli w kierunku totalnego opodatkowania to sie zaraz nikomu nie bedzie chcialo pracowac w tym kraju.....Vat,Cit,Zus,Dyw,Akcyzy i to wszystko po kilkadziesiat kilka procent
mozemy wprowadzmy jeden obrotowy 20-30%,w zaleznosci od potrzeb Panstwa,oczywiscie minimalnych i nie trzeba bedzie
jestem za uczciwoscia,tylko jak bedziemy dalej szli w kierunku totalnego opodatkowania to sie zaraz nikomu nie bedzie chcialo pracowac w tym kraju.....Vat,Cit,Zus,Dyw,Akcyzy i to wszystko po kilkadziesiat kilka procent
mozemy wprowadzmy jeden obrotowy 20-30%,w zaleznosci od potrzeb Panstwa,oczywiscie minimalnych i nie trzeba bedzie wogole faktur brac,jade na stacje 200 zl i z tego odrazu 30% do Panstwa bez odliczania,zakupy to samo....i nie trzeba bedzie nic uszczelniac.....
faramir_z_gondoru
Program gospodarczy Wilczka z lat 90-tych mieścił się na jednej stronie A4. Dziś sam tylko zbiór przepisów dotyczący VAT ma grubość encyklopedii Britannica. Idziemy ku lepszemu.
prawdziwynierobot
"Politycy go nienawidzą, podał prosty sposób na likwidację karuzel VAT - polecił likwidację tego podatku"
karbinadel
Przecież Mateo twierdził, że już dawno zlikwidował te karuzele, to o co kaman?
pagodzik
Teraz zostana zlikwidowane JESZCZE BARDZIEJ!

Tak samo jak rzady Tuska i Kopacz wygraly z korupcja, dopalaczami i tak dalej.
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
Komunisci przez cały okres swoich rządów też tropili kontrrewolucjonistów i ukrytego zboża - bardziej urojonych niż tych prawdziwych. Z karuzelami vatowskimi jest podobnie. Kasa sie nie zgadza, bokami już robią wiec szukają winnego mniejszych wpływów do budżetu niż sobie założyli. Ale winnymi sa tak naprawdę oni, zażynana gospodarka Komunisci przez cały okres swoich rządów też tropili kontrrewolucjonistów i ukrytego zboża - bardziej urojonych niż tych prawdziwych. Z karuzelami vatowskimi jest podobnie. Kasa sie nie zgadza, bokami już robią wiec szukają winnego mniejszych wpływów do budżetu niż sobie założyli. Ale winnymi sa tak naprawdę oni, zażynana gospodarka nie zniesie złotego jajka.

Powiązane: Zmiany w VAT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki