REKLAMA
SPRAWDŹ

Koniec z grą na czas. "Polska musi odejść od spalania węgla". Raport IPCC

2021-08-09 12:14
publikacja
2021-08-09 12:14

Najnowszy raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu dla Polski oznacza, że nie wolno zwlekać z przygotowaniem planu odejścia od spalania węgla do 2030 roku – wynika z poniedziałkowego komunikatu Koalicji Klimatycznej.

Koniec z grą na czas. "Polska musi odejść od spalania węgla". Raport IPCC
Koniec z grą na czas. "Polska musi odejść od spalania węgla". Raport IPCC
fot. Daniel Dmitriew / / FORUM

Raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) stwierdza, że jeśli nie nastąpią szybkie i radykalne redukcje emisji gazów cieplarnianych do 2030 r., szanse zatrzymania wzrostu globalnej temperatury na poziomie poniżej 1,5 st. C lub przynajmniej 2 st. C, będą już poza naszym zasięgiem. Bez odpowiednich działań może to nastąpić w ciągu najbliższych 20 lat – napisano w poniedziałkowym komunikacie prasowym Koalicji Klimatycznej.

Od porozumienia paryskiego, które jasno wskazało, dokąd zmierzamy i co musimy zrobić, aby zatrzymać zmianę klimatu, świat stracił kolejne 6 lat i nadal, coraz szybciej, pędzi ku katastrofie” – podkreślił rzecznik polityczny Koalicji Klimatycznej Krzysztof Jędrzejewski.

Raport IPCC pokazuje, że emisje gazów cieplarnianych spowodowane działalnością człowieka już są odpowiedzialne za ocieplenie o około 1,1 st. C w porównaniu z okresem 1850-1900 – przypomniano w informacji prasowej Koalicji Klimatycznej.

„Najnowszy raport IPCC musi ostatecznie zamknąć niechlubny rozdział w walce o klimat, w którym w przestrzeni publicznej było przyzwolenie na głosy ignorantów nauki, negujące wpływ działalności człowieka na zmianę klimatu. W świetle publikacji IPCC jest niepodważalne, że antropogeniczne emisje przyczyniają się do napędzania kryzysu klimatycznego” – powiedział cytowany w informacji prasowej prof. Zbigniew Karaczun z SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

W informacji Koalicji Klimatycznej wskazano także, że raport IPCC przewiduje, iż w nadchodzących dziesięcioleciach zmiany klimatyczne będą nasilać się we wszystkich regionach. Przy globalnym ociepleniu o 1,5 st. C będą narastały fale upałów, czekają nas dłuższe ciepłe i krótsze zimne pory roku. Przy globalnym ociepleniu o 2 st. C ekstremalne temperatury częściej będą osiągać krytyczne progi tolerancji dla rolnictwa i zdrowia ludzi.

Zdaniem ekspertów Koalicji Klimatycznej oznacza to, że Polska musi odejść od spalania węgla i rozwijać odnawialne źródła energii.

„Dla Polski raport IPCC oznacza jedno - nie możemy dłużej zwlekać z przygotowaniem planu odejścia od spalania węgla do 2030 roku. Niewiele później musimy zrezygnować z wykorzystania gazu ziemnego” – powiedziała cytowana w komunikacie Anna Ogniewska z Greenpeace Polska, ekspertka Koalicji Klimatycznej. (PAP)

ONZ: świat niebezpiecznie blisko nieodwracalnych zmian klimatycznych

Świat jest niebezpiecznie blisko nieodwracalnych zmian klimatycznych jednoznacznie wywołanych przez człowieka i dlatego należy podjąć działania natychmiast - zaapelował w ogłoszonym w poniedziałek raporcie Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu ONZ (IPCC).

W dokumencie wskazano, że obecność gazów cieplarnianych w atmosferze jest już tak wysoka, że może spowodować zakłócenia klimatyczne na dekady, a nawet stulecia. Zaznaczono, że obecne fale upałów, huragany oraz inne ekstremalne zjawiska pogodowe prawdopodobnie będą się nasilały.

Według reportu, jeśli nie podejmie się natychmiastowych i szybkich działań na wielką skalę, to średnie temperatury na świecie wzrosną o 1,5 stopnia C w ciągu najbliższych 20 lat.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres oświadczył, że raport jest "czerwoną flagą dla ludzkości", oraz wezwał do natychmiastowej rezygnacji z wykorzystywania energii z węgla i innych paliw kopalnych o wysokim stopniu zanieczyszczenia. "Alarm jest ogłuszający. Raport musi być sygnałem, który położy kres korzystaniu z węgla oraz innych paliw kopalnych, zanim zniszczą one naszą planetę" - podkreślił Guterres.

Ocenia się, że do tej pory zobowiązania krajów do ograniczenia emisji dwutlenku węgla były nieadekwatne w stosunku do ilości gazów cieplarnianych skumulowanych w atmosferze. Według raportu emisje, które "jednoznacznie zostały wywołane przez człowieka", sprawiły, że obecna średnia temperatura Ziemi jest o 1,1 st. C wyższa niż w okresie przedindustrialnym.

Naukowcy ostrzegli, że wzrost o 1,5 st. C w porównaniu do okresu przedindustrialnego może sprawić, że zmiany osiągną katastrofalny wymiar - upały będą tak intensywne, że plony zostaną zniszczone, a ludzie będą umierali od samego przebywania na zewnątrz.

Każde 0,5 st. C podwyższenia temperatury oznacza nasilenie ekstremalnych fal ciepła oraz silnych opadów deszczu, a także suszy w niektórych regionach. Ponieważ temperatury zmieniają się z roku na rok, naukowcy mierzą ocieplenie klimatyczne w perspektywach 20-letnich.

Jest już "praktycznie pewne", że pokrywa lodowcowa Grenlandii będzie dalej topniała - podkreśla się w raporcie. Głosi on, że oceany będą się ocieplały, a ich poziom będzie rósł w najbliższych stuleciach i jest już za późno, by to powstrzymać. Raport ocenił, że najlepsze, co można zrobić, to je spowolnić, żeby kraje miały więcej czasu na przygotowanie się i adaptację.

Gdyby świat znacząco zmniejszył emisje do atmosfery w ciągu najbliższej dekady, temperatury i tak mogą wzrosnąć o 1,5 st. C do 2040 r. i o 1,6 st. C do 2060 r., zanim się ustabilizują. Jak nie, wzrost może wynieść nawet 2 st. C do 2060 r., a do końca stulecia 2,7 st. C.

Ziemia, wskazano w raporcie, nie była tak ciepła od epoki pliocenu - ok. 3 mln lat temu - kiedy pojawiali się pierwsi przodkowie ludzi, a poziom wód w oceanach był średnio o 25 metrów wyższy niż obecnie.

Ten scenariusz może stać się nawet gorszy, jeśli ocieplenie wywoła efekt sprzężenia zwrotnego, który doprowadzi do jeszcze większej emisji dwutlenku węgla. Sprawi to topnienie wiecznej zmarzliny w Arktyce i wymieranie lasów. Oznaczałoby to wzrost średniej temperatury o 4,4 st. C powyżej średniej z czasów przedindustrialnych w latach 2081-2100. (PAP)

skib/ akl/

ms/ pad/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (54)

dodaj komentarz
fanttom
Jakaż to piękna polityka i równość w tej unii jest . Niemcy otwierają nowe elektrownie na węgiel a my musimy zamykać . Gazu nie będzie można używać ??? Ciekawe co niemiaszki będą tłoczyć w nordstrimach ??? Spiryt ?? Ogarnijcie się ludzie wreszcie i przetrzyjcie oczęta . Unie na wschód od Odry ma porastać Jakaż to piękna polityka i równość w tej unii jest . Niemcy otwierają nowe elektrownie na węgiel a my musimy zamykać . Gazu nie będzie można używać ??? Ciekawe co niemiaszki będą tłoczyć w nordstrimach ??? Spiryt ?? Ogarnijcie się ludzie wreszcie i przetrzyjcie oczęta . Unie na wschód od Odry ma porastać dziewiczy las . Tubylcy inwigilowani totalnie
mają mieszkać na drzewach lub norach jak chomiki . Będą zajmować się zbieractwem liści i gałęzi z drzew ale tylko uschniętych odpadłych w naturalny sposób . Za złamanie gałązki śmieć którą wymierzą na miejscu obrońcy klimatu , nadzorcy z światłych pokojowych i dbających o przyrodę organizacji pseudo ekologów . Czasami przyjedzie jakaś wycieczka nadludzi i cukierki tubylcom rzuci ;)
jpelerj
Nie martw się. Jak klimat się zmieni, to ludzkość wyginie w kilku katastrofach w ciągu roku i nie będziesz się już musiał niczym martwić.
ameba1
Dziwi mnie, że tacy inteligentni ludzie jak Wy, negują zmiany klimatu. Tysiące naukowców zgadza się w tym, że człowiek ma ogromny wpływ na zmiany klimatu. Dzięki nam jest to około 250x szybsza zmiana, niż zachodziłaby naturalnie. W sumie to można byłoby o tym nie jedną książkę napisać.
Nie widzę powodów, żeby mieć jakiekolwiek
Dziwi mnie, że tacy inteligentni ludzie jak Wy, negują zmiany klimatu. Tysiące naukowców zgadza się w tym, że człowiek ma ogromny wpływ na zmiany klimatu. Dzięki nam jest to około 250x szybsza zmiana, niż zachodziłaby naturalnie. W sumie to można byłoby o tym nie jedną książkę napisać.
Nie widzę powodów, żeby mieć jakiekolwiek wątpliwości. Czy Ci naukowcy to szarlatani? Zdecydowanie nie. Politycy ich nie słuchają, bo nawet jeżeli rozumieją problem, to w obliczu swoich interesów nie mogą wprowadzać zmian, które będą ich kosztowały utratę stołków. Będą klepać pod publikę. A ludzie przyklejeni do TV im wierzą.

Mamy obecnie sytuację ogromnej eksploatacji zasobów naturalnych planety. Ryby są odławiane na potęgę i za 20-40 lat odłowimy wszystko co się da, jeżeli utrzyma się obecne tempo.

Zakwaszają się morza i oceany. To oznacza, że nasze wnuki, prawnuki mogą już nie mieć szansy zaznać kompieli w otwartym akwenie. Już teraz mamy sytuację w której nasz Bałtyk jest najbradziej zanieczyszczonym morzem świata.

Wycinane na potęgę lasy będą powodowały erozję gleb i pustynnienie ogromnych obszarów. Również produkcja mięcha to ogromne ilości wody i innych zasobów. 1kg wołowiny to 15tys litrów wody zużytych do jego produkcji. Około 85% upraw, to żarcie produkowane dla bydła!

Także naukowcy dobrze to podsumowują. Jeżeli my nic nie zmienimy (naszych zachowań, preferencji) i będziemy dalej chcieli mieć jak najwięcej rzeczy i jak największy wzrost pkb, to jeszcze za naszego życia obudzimy się w świecie, gdzie będziemy walczyć o wodę i jedzenie.

Problem jest taki, że obecnie ludzie mają opinie na każdy temat, ale nie wiedzę.

Jak się nic nie zmieni, to ostatecznie planeta odmówi nam gościnności.

https://climate.nasa.gov/evidence/
adam.1983
Każda forma życia ma wpływ na klimat, klimat też sam się zmienia w dziejach ziemi takich zmian było dużo, dlatego trzeba zniewolić ludzkość, wszystkiego im zakazać, zmusić do niewolniczej pracy aby utrzymać te drogie nowinki technologiczne które są im wciskane w imię "obrony planety"
bt5
Jedyny istotny surowiec energetyczny Polski to węgiel. Odejście od węgla oznacza dla mieszkańców ciemne i zimne mieszkania. bo przy niskim stanie dochodów ludnosci w Polsce mało kogo bĘdzie stac na drogi prad i tym bardziej ogrzewanie energia elektryczna z import. Żadnego realnego wzrostu zarobków w Polsce nie będzie właśnie m.in,Jedyny istotny surowiec energetyczny Polski to węgiel. Odejście od węgla oznacza dla mieszkańców ciemne i zimne mieszkania. bo przy niskim stanie dochodów ludnosci w Polsce mało kogo bĘdzie stac na drogi prad i tym bardziej ogrzewanie energia elektryczna z import. Żadnego realnego wzrostu zarobków w Polsce nie będzie właśnie m.in, przez drożejacy prad dla przemysłu i innych sektorów. Po za tym co pomoże likwidacja węgla przez Polske w sytuacji gdy w Azji, Ameryce Płd, i w Afryce zaraz będzie oddanych do użytku 1000 nowych elektrowni węglowych. Po za tym niech ci pseudoeksperci wytłumacza jak niby z winy człowieka doszło do anomali klimatycznej w X-XII wieku i nagłym ociepleniu sie klimatu na północnej półkuli gdzie nastapił wysyp powstawania państw i zasiedlanie odległych rejonów jak Grenlandia gdzie trwa była wysoka na metr , a Islandia była zalesiona w 80 %. W Polsce brzoskiwnie i morele uprawiano bez problemów w północnych rejonach kraju, gdzie dziś to sie z powodu przymrosków udaje raz na 5 lat.
gringobomber
Kolejny fachowiec, co nie ma zielonego pojęcia na dany temat ale musi się wypowiedzieć. We wszystkich krajach, które przechodzą na zieloną energię po latach rozwijania technologii, taki prąd jest o WIELE tańszy niż "kopalniany". Prosty przykład to USA, gdzie dzięki dużej ilości farm fotowoltanicznych, prąd spadł w 2017 Kolejny fachowiec, co nie ma zielonego pojęcia na dany temat ale musi się wypowiedzieć. We wszystkich krajach, które przechodzą na zieloną energię po latach rozwijania technologii, taki prąd jest o WIELE tańszy niż "kopalniany". Prosty przykład to USA, gdzie dzięki dużej ilości farm fotowoltanicznych, prąd spadł w 2017 do 3 centów za kWh, a obecnie 2centy(MNIEJ NIŻ GROSZ). W Polsce w małopolskie kWh kosztuje 0,70zł!!!!!! W krajach UE, gdzie stawia się na OZE, prąd jest dwukrotnie tańszy niż z PL.
Niestety wolność słowa pozwala ludziom pitolić takie głupoty jak Twój komentarz, a kolejne "MONDRE" osoby to łykają i powielają.
bt5 odpowiada gringobomber
Twoje rady sa tyle warte co zalecanie Innuitom aby jedli warzywa. W USA farmy foto sa w Arizonie, Nowym Meksyku i w Texasie. Sa to głownie tereny pustynne lub i tak mało zaludnione. A w ostatnia zime ceny pradu w Texasie wzrosły 10 krotnie bo panele foltaiczne zasypał śnieg. Natomiast Polska nie ma takich warunków słonecznych . Za Twoje rady sa tyle warte co zalecanie Innuitom aby jedli warzywa. W USA farmy foto sa w Arizonie, Nowym Meksyku i w Texasie. Sa to głownie tereny pustynne lub i tak mało zaludnione. A w ostatnia zime ceny pradu w Texasie wzrosły 10 krotnie bo panele foltaiczne zasypał śnieg. Natomiast Polska nie ma takich warunków słonecznych . Za to ma 10 mld ton węgla nieruszonego praktycznie od Łukowa do Hrubieszowa. Zostawienie tego węgla i kupowane pradu = koniec przemysłu w Polsce i brak możliwosci opłacenia rachunków za prad przez 3/4 społeczeństwa. No chyba że o to chodzi.
pozhoga odpowiada gringobomber
O ile ta ,,niska" cena prądu z OZE jest niższa dzięki dopłatom i sztucznemu zawyżaniu ceny ee ze źródeł kopalnych? Następny bezrefleksyjny wyznawca ekoreligii...
adam.1983 odpowiada gringobomber
Zapominasz że USA mają prawie 100 reaktorów atomowych które produkują 20% krajowego zapotrzebowania na energię więc mają jak bilansować tą zieloną energię z paneli, PV w nocy nie daje prądu, wiatr nie zawsze wieje a kraj z czegoś trzeba zasilić
Mają też spory udział elektrowni wodnych czego u nas nie sposób zrobić
abcx
Co w zamian i kto to sfinansuje? Wysokie koszty energii to wszystko drogie i w Polsce nic nie opłaca się produkować bo drogo, może od razu zlikwidować cały przemysł i węgla nie trzeba będzie spalać bo po co. A tubylcy sobie chrustu i szyszek sobie w lesie nazbierają i byle do wiosny...

Powiązane: Rezygnacja z węgla

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki