REKLAMA
PILNE

Koniec z grą na czas. "Polska musi odejść od spalania węgla". Raport IPCC

2021-08-09 12:14
publikacja
2021-08-09 12:14
Koniec z grą na czas. "Polska musi odejść od spalania węgla". Raport IPCC
Koniec z grą na czas. "Polska musi odejść od spalania węgla". Raport IPCC
fot. Daniel Dmitriew / / FORUM

Najnowszy raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu dla Polski oznacza, że nie wolno zwlekać z przygotowaniem planu odejścia od spalania węgla do 2030 roku – wynika z poniedziałkowego komunikatu Koalicji Klimatycznej.

Raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) stwierdza, że jeśli nie nastąpią szybkie i radykalne redukcje emisji gazów cieplarnianych do 2030 r., szanse zatrzymania wzrostu globalnej temperatury na poziomie poniżej 1,5 st. C lub przynajmniej 2 st. C, będą już poza naszym zasięgiem. Bez odpowiednich działań może to nastąpić w ciągu najbliższych 20 lat – napisano w poniedziałkowym komunikacie prasowym Koalicji Klimatycznej.

Od porozumienia paryskiego, które jasno wskazało, dokąd zmierzamy i co musimy zrobić, aby zatrzymać zmianę klimatu, świat stracił kolejne 6 lat i nadal, coraz szybciej, pędzi ku katastrofie” – podkreślił rzecznik polityczny Koalicji Klimatycznej Krzysztof Jędrzejewski.

Raport IPCC pokazuje, że emisje gazów cieplarnianych spowodowane działalnością człowieka już są odpowiedzialne za ocieplenie o około 1,1 st. C w porównaniu z okresem 1850-1900 – przypomniano w informacji prasowej Koalicji Klimatycznej.

„Najnowszy raport IPCC musi ostatecznie zamknąć niechlubny rozdział w walce o klimat, w którym w przestrzeni publicznej było przyzwolenie na głosy ignorantów nauki, negujące wpływ działalności człowieka na zmianę klimatu. W świetle publikacji IPCC jest niepodważalne, że antropogeniczne emisje przyczyniają się do napędzania kryzysu klimatycznego” – powiedział cytowany w informacji prasowej prof. Zbigniew Karaczun z SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej.

W informacji Koalicji Klimatycznej wskazano także, że raport IPCC przewiduje, iż w nadchodzących dziesięcioleciach zmiany klimatyczne będą nasilać się we wszystkich regionach. Przy globalnym ociepleniu o 1,5 st. C będą narastały fale upałów, czekają nas dłuższe ciepłe i krótsze zimne pory roku. Przy globalnym ociepleniu o 2 st. C ekstremalne temperatury częściej będą osiągać krytyczne progi tolerancji dla rolnictwa i zdrowia ludzi.

Zdaniem ekspertów Koalicji Klimatycznej oznacza to, że Polska musi odejść od spalania węgla i rozwijać odnawialne źródła energii.

„Dla Polski raport IPCC oznacza jedno - nie możemy dłużej zwlekać z przygotowaniem planu odejścia od spalania węgla do 2030 roku. Niewiele później musimy zrezygnować z wykorzystania gazu ziemnego” – powiedziała cytowana w komunikacie Anna Ogniewska z Greenpeace Polska, ekspertka Koalicji Klimatycznej. (PAP)

ONZ: świat niebezpiecznie blisko nieodwracalnych zmian klimatycznych

Świat jest niebezpiecznie blisko nieodwracalnych zmian klimatycznych jednoznacznie wywołanych przez człowieka i dlatego należy podjąć działania natychmiast - zaapelował w ogłoszonym w poniedziałek raporcie Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu ONZ (IPCC).

W dokumencie wskazano, że obecność gazów cieplarnianych w atmosferze jest już tak wysoka, że może spowodować zakłócenia klimatyczne na dekady, a nawet stulecia. Zaznaczono, że obecne fale upałów, huragany oraz inne ekstremalne zjawiska pogodowe prawdopodobnie będą się nasilały.

Według reportu, jeśli nie podejmie się natychmiastowych i szybkich działań na wielką skalę, to średnie temperatury na świecie wzrosną o 1,5 stopnia C w ciągu najbliższych 20 lat.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres oświadczył, że raport jest "czerwoną flagą dla ludzkości", oraz wezwał do natychmiastowej rezygnacji z wykorzystywania energii z węgla i innych paliw kopalnych o wysokim stopniu zanieczyszczenia. "Alarm jest ogłuszający. Raport musi być sygnałem, który położy kres korzystaniu z węgla oraz innych paliw kopalnych, zanim zniszczą one naszą planetę" - podkreślił Guterres.

Ocenia się, że do tej pory zobowiązania krajów do ograniczenia emisji dwutlenku węgla były nieadekwatne w stosunku do ilości gazów cieplarnianych skumulowanych w atmosferze. Według raportu emisje, które "jednoznacznie zostały wywołane przez człowieka", sprawiły, że obecna średnia temperatura Ziemi jest o 1,1 st. C wyższa niż w okresie przedindustrialnym.

Naukowcy ostrzegli, że wzrost o 1,5 st. C w porównaniu do okresu przedindustrialnego może sprawić, że zmiany osiągną katastrofalny wymiar - upały będą tak intensywne, że plony zostaną zniszczone, a ludzie będą umierali od samego przebywania na zewnątrz.

Każde 0,5 st. C podwyższenia temperatury oznacza nasilenie ekstremalnych fal ciepła oraz silnych opadów deszczu, a także suszy w niektórych regionach. Ponieważ temperatury zmieniają się z roku na rok, naukowcy mierzą ocieplenie klimatyczne w perspektywach 20-letnich.

Jest już "praktycznie pewne", że pokrywa lodowcowa Grenlandii będzie dalej topniała - podkreśla się w raporcie. Głosi on, że oceany będą się ocieplały, a ich poziom będzie rósł w najbliższych stuleciach i jest już za późno, by to powstrzymać. Raport ocenił, że najlepsze, co można zrobić, to je spowolnić, żeby kraje miały więcej czasu na przygotowanie się i adaptację.

Gdyby świat znacząco zmniejszył emisje do atmosfery w ciągu najbliższej dekady, temperatury i tak mogą wzrosnąć o 1,5 st. C do 2040 r. i o 1,6 st. C do 2060 r., zanim się ustabilizują. Jak nie, wzrost może wynieść nawet 2 st. C do 2060 r., a do końca stulecia 2,7 st. C.

Ziemia, wskazano w raporcie, nie była tak ciepła od epoki pliocenu - ok. 3 mln lat temu - kiedy pojawiali się pierwsi przodkowie ludzi, a poziom wód w oceanach był średnio o 25 metrów wyższy niż obecnie.

Ten scenariusz może stać się nawet gorszy, jeśli ocieplenie wywoła efekt sprzężenia zwrotnego, który doprowadzi do jeszcze większej emisji dwutlenku węgla. Sprawi to topnienie wiecznej zmarzliny w Arktyce i wymieranie lasów. Oznaczałoby to wzrost średniej temperatury o 4,4 st. C powyżej średniej z czasów przedindustrialnych w latach 2081-2100. (PAP)

skib/ akl/

ms/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (54)

dodaj komentarz
fanttom
Jakaż to piękna polityka i równość w tej unii jest . Niemcy otwierają nowe elektrownie na węgiel a my musimy zamykać . Gazu nie będzie można używać ??? Ciekawe co niemiaszki będą tłoczyć w nordstrimach ??? Spiryt ?? Ogarnijcie się ludzie wreszcie i przetrzyjcie oczęta . Unie na wschód Jakaż to piękna polityka i równość w tej unii jest . Niemcy otwierają nowe elektrownie na węgiel a my musimy zamykać . Gazu nie będzie można używać ??? Ciekawe co niemiaszki będą tłoczyć w nordstrimach ??? Spiryt ?? Ogarnijcie się ludzie wreszcie i przetrzyjcie oczęta . Unie na wschód od Odry ma porastać dziewiczy las . Tubylcy inwigilowani totalnie
mają mieszkać na drzewach lub norach jak chomiki . Będą zajmować się zbieractwem liści i gałęzi z drzew ale tylko uschniętych odpadłych w naturalny sposób . Za złamanie gałązki śmieć którą wymierzą na miejscu obrońcy klimatu , nadzorcy z światłych pokojowych i dbających o przyrodę organizacji pseudo ekologów . Czasami przyjedzie jakaś wycieczka nadludzi i cukierki tubylcom rzuci ;)
jpelerj
Nie martw się. Jak klimat się zmieni, to ludzkość wyginie w kilku katastrofach w ciągu roku i nie będziesz się już musiał niczym martwić.
ameba1
Dziwi mnie, że tacy inteligentni ludzie jak Wy, negują zmiany klimatu. Tysiące naukowców zgadza się w tym, że człowiek ma ogromny wpływ na zmiany klimatu. Dzięki nam jest to około 250x szybsza zmiana, niż zachodziłaby naturalnie. W sumie to można byłoby o tym nie jedną książkę napisać.
Nie widzę powodów, żeby
Dziwi mnie, że tacy inteligentni ludzie jak Wy, negują zmiany klimatu. Tysiące naukowców zgadza się w tym, że człowiek ma ogromny wpływ na zmiany klimatu. Dzięki nam jest to około 250x szybsza zmiana, niż zachodziłaby naturalnie. W sumie to można byłoby o tym nie jedną książkę napisać.
Nie widzę powodów, żeby mieć jakiekolwiek wątpliwości. Czy Ci naukowcy to szarlatani? Zdecydowanie nie. Politycy ich nie słuchają, bo nawet jeżeli rozumieją problem, to w obliczu swoich interesów nie mogą wprowadzać zmian, które będą ich kosztowały utratę stołków. Będą klepać pod publikę. A ludzie przyklejeni do TV im wierzą.

Mamy obecnie sytuację ogromnej eksploatacji zasobów naturalnych planety. Ryby są odławiane na potęgę i za 20-40 lat odłowimy wszystko co się da, jeżeli utrzyma się obecne tempo.

Zakwaszają się morza i oceany. To oznacza, że nasze wnuki, prawnuki mogą już nie mieć szansy zaznać kompieli w otwartym akwenie. Już teraz mamy sytuację w której nasz Bałtyk jest najbradziej zanieczyszczonym morzem świata.

Wycinane na potęgę lasy będą powodowały erozję gleb i pustynnienie ogromnych obszarów. Również produkcja mięcha to ogromne ilości wody i innych zasobów. 1kg wołowiny to 15tys litrów wody zużytych do jego produkcji. Około 85% upraw, to żarcie produkowane dla bydła!

Także naukowcy dobrze to podsumowują. Jeżeli my nic nie zmienimy (naszych zachowań, preferencji) i będziemy dalej chcieli mieć jak najwięcej rzeczy i jak największy wzrost pkb, to jeszcze za naszego życia obudzimy się w świecie, gdzie będziemy walczyć o wodę i jedzenie.

Problem jest taki, że obecnie ludzie mają opinie na każdy temat, ale nie wiedzę.

Jak się nic nie zmieni, to ostatecznie planeta odmówi nam gościnności.

https://climate.nasa.gov/evidence/
adam.1983
Każda forma życia ma wpływ na klimat, klimat też sam się zmienia w dziejach ziemi takich zmian było dużo, dlatego trzeba zniewolić ludzkość, wszystkiego im zakazać, zmusić do niewolniczej pracy aby utrzymać te drogie nowinki technologiczne które są im wciskane w imię "obrony planety"
bt5
Jedyny istotny surowiec energetyczny Polski to węgiel. Odejście od węgla oznacza dla mieszkańców ciemne i zimne mieszkania. bo przy niskim stanie dochodów ludnosci w Polsce mało kogo bĘdzie stac na drogi prad i tym bardziej ogrzewanie energia elektryczna z import. Żadnego realnego wzrostu zarobków w Polsce nie będzie właśnie Jedyny istotny surowiec energetyczny Polski to węgiel. Odejście od węgla oznacza dla mieszkańców ciemne i zimne mieszkania. bo przy niskim stanie dochodów ludnosci w Polsce mało kogo bĘdzie stac na drogi prad i tym bardziej ogrzewanie energia elektryczna z import. Żadnego realnego wzrostu zarobków w Polsce nie będzie właśnie m.in, przez drożejacy prad dla przemysłu i innych sektorów. Po za tym co pomoże likwidacja węgla przez Polske w sytuacji gdy w Azji, Ameryce Płd, i w Afryce zaraz będzie oddanych do użytku 1000 nowych elektrowni węglowych. Po za tym niech ci pseudoeksperci wytłumacza jak niby z winy człowieka doszło do anomali klimatycznej w X-XII wieku i nagłym ociepleniu sie klimatu na północnej półkuli gdzie nastapił wysyp powstawania państw i zasiedlanie odległych rejonów jak Grenlandia gdzie trwa była wysoka na metr , a Islandia była zalesiona w 80 %. W Polsce brzoskiwnie i morele uprawiano bez problemów w północnych rejonach kraju, gdzie dziś to sie z powodu przymrosków udaje raz na 5 lat.
gringobomber
Kolejny fachowiec, co nie ma zielonego pojęcia na dany temat ale musi się wypowiedzieć. We wszystkich krajach, które przechodzą na zieloną energię po latach rozwijania technologii, taki prąd jest o WIELE tańszy niż "kopalniany". Prosty przykład to USA, gdzie dzięki dużej ilości farm fotowoltanicznych, prąd Kolejny fachowiec, co nie ma zielonego pojęcia na dany temat ale musi się wypowiedzieć. We wszystkich krajach, które przechodzą na zieloną energię po latach rozwijania technologii, taki prąd jest o WIELE tańszy niż "kopalniany". Prosty przykład to USA, gdzie dzięki dużej ilości farm fotowoltanicznych, prąd spadł w 2017 do 3 centów za kWh, a obecnie 2centy(MNIEJ NIŻ GROSZ). W Polsce w małopolskie kWh kosztuje 0,70zł!!!!!! W krajach UE, gdzie stawia się na OZE, prąd jest dwukrotnie tańszy niż z PL.
Niestety wolność słowa pozwala ludziom pitolić takie głupoty jak Twój komentarz, a kolejne "MONDRE" osoby to łykają i powielają.
bt5 odpowiada gringobomber
Twoje rady sa tyle warte co zalecanie Innuitom aby jedli warzywa. W USA farmy foto sa w Arizonie, Nowym Meksyku i w Texasie. Sa to głownie tereny pustynne lub i tak mało zaludnione. A w ostatnia zime ceny pradu w Texasie wzrosły 10 krotnie bo panele foltaiczne zasypał śnieg. Natomiast Polska nie ma takich warunków słonecznych Twoje rady sa tyle warte co zalecanie Innuitom aby jedli warzywa. W USA farmy foto sa w Arizonie, Nowym Meksyku i w Texasie. Sa to głownie tereny pustynne lub i tak mało zaludnione. A w ostatnia zime ceny pradu w Texasie wzrosły 10 krotnie bo panele foltaiczne zasypał śnieg. Natomiast Polska nie ma takich warunków słonecznych . Za to ma 10 mld ton węgla nieruszonego praktycznie od Łukowa do Hrubieszowa. Zostawienie tego węgla i kupowane pradu = koniec przemysłu w Polsce i brak możliwosci opłacenia rachunków za prad przez 3/4 społeczeństwa. No chyba że o to chodzi.
pozhoga odpowiada gringobomber
O ile ta ,,niska" cena prądu z OZE jest niższa dzięki dopłatom i sztucznemu zawyżaniu ceny ee ze źródeł kopalnych? Następny bezrefleksyjny wyznawca ekoreligii...
adam.1983 odpowiada gringobomber
Zapominasz że USA mają prawie 100 reaktorów atomowych które produkują 20% krajowego zapotrzebowania na energię więc mają jak bilansować tą zieloną energię z paneli, PV w nocy nie daje prądu, wiatr nie zawsze wieje a kraj z czegoś trzeba zasilić
Mają też spory udział elektrowni wodnych czego u nas nie sposób zrobić

Powiązane: Rezygnacja z węgla

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki