Komisja śledcza ds. VAT chce ścigania byłego kierownictwa Ministerstwa Finansów

Komisja śledcza ds. VAT przyjęła we wtorek w głosowaniu uchwałę ws. skierowania do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłe kierownictwo MF. Miałoby ono polegać na braku działań wobec wyłudzeń przy obrocie elektroniką.

(fot. Michał Dyjuk / FORUM)

Jak argumentował wniosek szef komisji Marcin Horała (PiS), chodzi o brak działań kierownictwa ministerstwa finansów w obszarze wyłudzeń związanym z handlem elektroniką, mimo, że wiedza o tym procederze była powszechna.

Jak twierdził Horała, "wiedzę, że elektronika jest towarem chętnie wykorzystywanym przez oszustów podatkowych minister (finansów - PAP) Rostowski (Jacek - PAP) miał już w 2007 r., bo sam tak zeznał".

Do roku 2013 nic się nie działo - dodał Horała. Jego zdaniem, można to scharakteryzować "w kategoriach przestępczych z paragrafu 231 i 296 Kk". Zawiadomienie dotyczy konkretnej sekwencji działań i "wskazuje osoby podejrzane" - stwierdził również szef komisji.

Sejmowa komisja śledcza ds. VAT przesłuchała we wtorek po raz kolejny byłego wiceministra finansów i generalnego inspektora kontroli skarbowej Andrzeja Parafianowicza. Przesłuchanie było podzielone na część tajną i jawną.

Członkowie komisji - podobnie jak w przypadku poprzedniego przesłuchania - pytali świadka o działania, jakie podejmował resort finansów w czasie, kiedy on był wiceszefem MF, gdy aby ukrócić nadużycia występujące m. in. na rynku paliw, elektroniki czy złomu.

Komisja odrzuciła natomiast wniosek posła PO Zbigniewa Konwińskiego o konfrontację Parafianowicza z b. wiceminister finansów Elżbietą Chojną-Duch. Chodziło o propozycję wyjazdu na Seszele, jaki Parafianowicz - jak poprzednio zeznał - miał usłyszeć od Chojny-Duch. Podczas wtorkowego przesłuchania b. wiceminister oświadczył, że "ma świadka" tamtego wydarzenia. Jak tłumaczył, po wyjściu z gabinetu Chojny-Duch był "trochę zszokowany" i opowiedział "historię pierwszemu napotkanemu pracownikowi, natychmiast". "To był inny podsekretarz stanu" - dodał, ale nie chciał powiedzieć, o kogo chodzi.

Członkowie komisji zadawali we wtorek Parafianowiczowi szereg bardzo szczegółowych pytań, często nawiązujących do zeznań innych świadków. Na wiele z nich b. wiceminister odpowiadał " nie pamiętam", nie "umiem odpowiedzieć" lub twierdził, że już odpowiadał na te pytania.

Jeszcze przed rozpoczęciem jawnego przesłuchania Parafianowicza, poseł Konwiński zasygnalizował zamiar złożenia na następnym posiedzeniu komisji wniosku o wystąpienie do prokuratury z zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa "przekroczenia uprawnień przez Elżbietę Chojnę-Duch poprzez bezprawne włączenie do prac nad zmianami w ustawie o VAT aktywnego doradcy podatkowego Wiesława Pomorskiego". Jak zaznaczył Konwiński, Pomorski w świetle dowodów mógł być zainteresowany uchwaleniem ustawy w określonej treści ze szkodą dla interesów Skarbu Państwa.

Konwiński podkreślił, że zawartość jego wniosku jest analogiczna do zawartości skierowanych przez komisję zawiadomień do prokuratury, dotyczących b. ministra finansów Jacka Rostowskiego i jego doradcy społecznego Renaty Hajder. Ale, jak zaznaczył, w sprawie Pomorskiego "mamy do czynienia z aktywnym czynnym doradcą podatkowym, który - jak sam zeznał - doradzał rozwiązania korzystne dla klientów, których obsługiwał.(PAP)

Autor: Ewa Wesołowska, Radosław Jankiewicz, Wojciech Krzyczkowski

ewes/ rkj/ wkr/ drag/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 7 jerloz210935

Panie Horała winien Pan mu dać medal bo dzięki jego dzialaniom ,ciągłym przykręcaniu śruby,Wasza Partia doszła do władzy.

! Odpowiedz
31 20 histeryk

Komedia śledcza, nie komisja. Wnioski tej komedii i miernot, które ma ona politycznie wypromować, znane były już pierwszego dnia po jej powołaniu.

! Odpowiedz
18 29 pomorzaninm

Tego zawodnika mi nie żal nawet za fikcyjne zarzuty moze sobie posiedziec ...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil