REKLAMA

Komisja śledcza ds. VAT chce ścigania byłego kierownictwa Ministerstwa Finansów

2019-07-09 15:25, akt.2019-07-09 20:20
publikacja
2019-07-09 15:25
aktualizacja
2019-07-09 20:20

Komisja śledcza ds. VAT przyjęła we wtorek w głosowaniu uchwałę ws. skierowania do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłe kierownictwo MF. Miałoby ono polegać na braku działań wobec wyłudzeń przy obrocie elektroniką.

fot. Michał Dyjuk / / FORUM

Jak argumentował wniosek szef komisji Marcin Horała (PiS), chodzi o brak działań kierownictwa ministerstwa finansów w obszarze wyłudzeń związanym z handlem elektroniką, mimo, że wiedza o tym procederze była powszechna.

Jak twierdził Horała, "wiedzę, że elektronika jest towarem chętnie wykorzystywanym przez oszustów podatkowych minister (finansów - PAP) Rostowski (Jacek - PAP) miał już w 2007 r., bo sam tak zeznał".

Do roku 2013 nic się nie działo - dodał Horała. Jego zdaniem, można to scharakteryzować "w kategoriach przestępczych z paragrafu 231 i 296 Kk". Zawiadomienie dotyczy konkretnej sekwencji działań i "wskazuje osoby podejrzane" - stwierdził również szef komisji.

Sejmowa komisja śledcza ds. VAT przesłuchała we wtorek po raz kolejny byłego wiceministra finansów i generalnego inspektora kontroli skarbowej Andrzeja Parafianowicza. Przesłuchanie było podzielone na część tajną i jawną.

Członkowie komisji - podobnie jak w przypadku poprzedniego przesłuchania - pytali świadka o działania, jakie podejmował resort finansów w czasie, kiedy on był wiceszefem MF, gdy aby ukrócić nadużycia występujące m. in. na rynku paliw, elektroniki czy złomu.

Komisja odrzuciła natomiast wniosek posła PO Zbigniewa Konwińskiego o konfrontację Parafianowicza z b. wiceminister finansów Elżbietą Chojną-Duch. Chodziło o propozycję wyjazdu na Seszele, jaki Parafianowicz - jak poprzednio zeznał - miał usłyszeć od Chojny-Duch. Podczas wtorkowego przesłuchania b. wiceminister oświadczył, że "ma świadka" tamtego wydarzenia. Jak tłumaczył, po wyjściu z gabinetu Chojny-Duch był "trochę zszokowany" i opowiedział "historię pierwszemu napotkanemu pracownikowi, natychmiast". "To był inny podsekretarz stanu" - dodał, ale nie chciał powiedzieć, o kogo chodzi.

Członkowie komisji zadawali we wtorek Parafianowiczowi szereg bardzo szczegółowych pytań, często nawiązujących do zeznań innych świadków. Na wiele z nich b. wiceminister odpowiadał " nie pamiętam", nie "umiem odpowiedzieć" lub twierdził, że już odpowiadał na te pytania.

Jeszcze przed rozpoczęciem jawnego przesłuchania Parafianowicza, poseł Konwiński zasygnalizował zamiar złożenia na następnym posiedzeniu komisji wniosku o wystąpienie do prokuratury z zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa "przekroczenia uprawnień przez Elżbietę Chojnę-Duch poprzez bezprawne włączenie do prac nad zmianami w ustawie o VAT aktywnego doradcy podatkowego Wiesława Pomorskiego". Jak zaznaczył Konwiński, Pomorski w świetle dowodów mógł być zainteresowany uchwaleniem ustawy w określonej treści ze szkodą dla interesów Skarbu Państwa.

Konwiński podkreślił, że zawartość jego wniosku jest analogiczna do zawartości skierowanych przez komisję zawiadomień do prokuratury, dotyczących b. ministra finansów Jacka Rostowskiego i jego doradcy społecznego Renaty Hajder. Ale, jak zaznaczył, w sprawie Pomorskiego "mamy do czynienia z aktywnym czynnym doradcą podatkowym, który - jak sam zeznał - doradzał rozwiązania korzystne dla klientów, których obsługiwał.(PAP)

Autor: Ewa Wesołowska, Radosław Jankiewicz, Wojciech Krzyczkowski

ewes/ rkj/ wkr/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (3)

dodaj komentarz
jerloz210935
Panie Horała winien Pan mu dać medal bo dzięki jego dzialaniom ,ciągłym przykręcaniu śruby,Wasza Partia doszła do władzy.
histeryk
Komedia śledcza, nie komisja. Wnioski tej komedii i miernot, które ma ona politycznie wypromować, znane były już pierwszego dnia po jej powołaniu.
pomorzaninm
Tego zawodnika mi nie żal nawet za fikcyjne zarzuty moze sobie posiedziec ...

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki