REKLAMA

Komisja Finansów Publicznych przeciwko skróceniu terminów zwrotu VAT

2021-09-30 11:40
publikacja
2021-09-30 11:40

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych opowiedziała się w czwartek za odrzuceniem poprawek do projektu nowelizacji ustawy o VAT wprowadzającej e-faktury, które zmierzały do skrócenia terminu zwrotu VAT firmom.

Komisja Finansów Publicznych przeciwko skróceniu terminów zwrotu VAT
Komisja Finansów Publicznych przeciwko skróceniu terminów zwrotu VAT
/ Sejm RP

W czwartek sejmowa Komisja Finansów Publicznych omawiała poprawki zgłoszone do projektu nowelizacji ustawy o VAT wprowadzającej e-faktury. Obie poprawki, zgłoszone przez posłów Koalicji Obywatelskiej, zmierzały do skrócenia terminu zwrotu VAT firmom, w tym jedna do 15 dni. KFP rekomendowała odrzucenie obu poprawek.

Jak podano w uzasadnieniu projektu nowelizacji, nowe przepisy dadzą możliwość wystawiania faktur ustrukturyzowanych jako jednej z dopuszczanych form dokumentowania transakcji obok faktur papierowych i elektronicznych.

"Przyjmuje się, że faktura ustrukturyzowana będzie uznana za rodzaj faktury elektronicznej, tym samym do faktur ustrukturyzowanych, co do zasady, będą miały zastosowanie ogólne regulacje prawne dotyczące faktur elektronicznych, za wyjątkiem przepisów szczególnych wprowadzanych niniejszym projektem ustawy. Faktury ustrukturyzowane będą wystawiane i otrzymywane przez podatników za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, tj.: Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF)" – napisano.

Nowe rozwiązanie na początku będzie miało charakter fakultatywny, a od 1 stycznia 2023 r. korzystanie z e-faktury stanie się obligatoryjne.

Zdaniem Ministerstwa Finansów skorzystanie z e-faktury przyspieszy zwrot VAT. Poza tym faktura trafi do bazy danych MF i nigdy nie ulegnie zniszczeniu czy zaginięciu, nie będzie konieczności wydawania jej duplikatów. Korzystający z e-faktur będą mieli pewność, że trafi ona do kontrahenta, a dzięki standaryzacji dokumenty te będą łatwiejsze w użyciu i łatwiejsze będą wzajemne rozliczenia oraz księgowanie faktur w systemach finansowo księgowych.

E-faktury mają także zmniejszyć obowiązki przedsiębiorców – przede wszystkim podatnicy nie będą musieli przechowywać takich faktur, bo będą one w KSeF przez 10 lat. Poza tym podatnik wystawiający faktury w KSeF nie będzie musiał przesyłać na żądanie organów podatkowych struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur (JPK_FA). Dane te będą dostępne dla organów podatkowych w KSeF, a zatem ich dodatkowe przesyłanie nie miałoby uzasadnienia - przekonuje MF.(PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (2)

dodaj komentarz
zenonn
Koniec konkurencji
Skorumpowani urzednicy dostarczą globalnym bandytom wszelkie dane
Jakiś Bolak będzie jeszcze bredził o patryjotyźmie?
Niewolnik ma być posłuszny to dostanie żreć. Bedzie mógł 3xP

Powiązane: Zmiany w VAT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki