REKLAMA

Kolejny kraj zapowiada bojkot polityczny igrzysk w Pekinie

2022-01-17 20:11
publikacja
2022-01-17 20:11
Kolejny kraj zapowiada bojkot polityczny igrzysk w Pekinie
Kolejny kraj zapowiada bojkot polityczny igrzysk w Pekinie
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

Prezydent Alar Karis i inni przedstawiciele władz Estonii nie udadzą się do Pekinu na zimowe igrzyska olimpijskie, które rozpoczynają się 4 lutego - podaje w poniedziałek estoński portal informacyjny ERR News.

Rzeczniczka estońskiego ministerstwa spraw zagranicznych Kristina Ots przekazała, że resort "nie ma informacji o planach wzięcia udziału w igrzyskach w Pekinie przez jakiegokolwiek członka rządu". Wcześniej rzecznik rządu Sten Otsmaa potwierdził, że premier Kaja Kallas nie poleci do Pekinu.

Estońska minister spraw zagranicznych Eva-Maria Liimets powiedziała w listopadzie, że estońscy atleci mogą sami zdecydować o swoim udziale w zimowych igrzyskach olimpijskich w Pekinie w 2022 roku. Jak dodała, bojkot dyplomatyczny to sprawa polityków.

Już w grudniu prezydent Karis ogłosił, że nie zamierza brać udziału w igrzyskach, powołując się na bliżej nieokreślone "czynniki polityczne".

W tym samym miesiącu rzeczniczka prasowa Białego Domu Jen Psaki poinformowała, że amerykańscy dyplomacji zamierzają zbojkotować zimowe igrzyska w Chinach z powodu "trwającego ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości w regionie autonomicznym Sinciang i innych przypadków łamania praw człowieka". Do bojkotu przyłączyły się Australia, Nowa Zelandia, Wielka Brytania, Kanada, Belgia, Dania, Holandia i Litwa.

Litwa i Chiny są uwikłane w spór dyplomatyczny od lata, gdy Litwini pozwolili na otwarcie przedstawicielstwa Tajwanu w Wilnie.

Region Sinciang, który znajduje się na zachodzie Chin, zamieszkują głównie Ujgurzy, muzułmańska mniejszość etniczna. Regularnie pojawiają się doniesienia o represjonowaniu Ujgurów przez chiński rząd, m.in. o pracy przymusowej.

Chiny wielokrotnie krytykowały decyzje o bojkocie igrzysk olimpijskich w Pekinie jako naruszanie neutralności politycznej, wymaganej w ramach Karty Olimpijskiej (zbioru podstawowych zasad ruchu olimpijskiego).

Zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie rozpoczną się 4 lutego i będą trwały dwa tygodnie. (PAP)

kjm/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (1)

dodaj komentarz
dididif
Absolutnie fantastyczna wiadomość w oceanie komunistycznej niewoli przy użyciu chińskiego wirusa!!!

Powiązane: Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022 w Pekinie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki