Kolejne uniknięcie shutdownu w USA

W USA udało się uniknąć kolejnego shutdownu, czyli częściowego zamknięcia instytucji federalnych.

(fot. Leah Millis / Reuters)

Amerykańska administracja - na mocy podpisanej przez prezydenta Donalda Trumpa ustawy z 26 stycznia - mogła działać do piątku - 15.02. Do tego czasu Demokraci, którzy mają większość z Izbie Reprezentantów, Republikanie i Biały Dom musieli znaleźć rozwiązanie sporu dotyczącego finansowania budowy muru na granicy z Meksykiem.

Negocjatorzy w amerykańskim Kongresie osiągnęli w poniedziałek wstępną umowę w sprawie bezpieczeństwa granic USA, która daje prezydentowi Donaldowi Trumpowi o wiele mniej funduszy niż wcześniej żądał na wybudowanie muru na granicy z Meksykiem.

Plan obejmuje 1,375 mld USD na 55 nowych mil ochrony granicy w Rio Grande Valley w Teksasie - podali anonimowi doradcy Kongresu.

Spór o finansowanie muru na granicy z Meksykiem między prezydentem Trumpem a demokratyczną większością w Kongresie w grudniu doprowadził do rekordowo długiego, 35-dniowgo „zamknięcia rządu” federalnego. Donald Trump nie podpisał wówczas ustawy budżetowej, domagając się 5,7 mld USD na budowę meksykańskiego muru.

Podczas dorocznego orędzia o stanie państwa Trump powiedział: "Chcę, by do naszego kraju przybywali migranci w jak największej ilości, ale muszą tu przyjeżdżać legalnie". Zaapelował do przedstawicieli obu partii, by wznieśli się ponad podziały i bronili południowej granicy USA, która "stała się b. niebezpieczna".

"Naszym moralnym obowiązkiem jest stworzenie systemu migracyjnego, których będzie chronił życie i miejsca pracy naszych obywateli" - powiedział prezydent Trump.

Zauważył, że sprawa imigracji i muru na granicy z Meksykiem stanowi dobitny przykład przepaści oddzielającej amerykańską klasę polityczną od klasy pracującej.

Wezwał członków Izby Reprezentantów i senatorów, by porzucili partykularyzm i spojrzeli na problem muru na granicy z Meksykiem w szerszej perspektywie. Mur ten nie będzie betonową zaporą, ale zaawansowaną technologicznie, inteligentną, ażurową strukturą z metalu, która z wielką precyzją pozwoli eliminować patologie napływające do Stanów Zjednoczonych "wraz z karawanami imigrantów" - oświadczył.

"Będę mieć ten mur" - oświadczył Trump podsumowując tę część wystąpienia, jednocześnie apelując o poparcie ze strony Kongresu. Wyraził nadzieję, że w najbliższym czasie kongresmeni pokonają podziały i pokażą światu, że interesy bezpieczeństwa obywateli są dla nich najważniejsze.

aj/ gor/

Źródło: PAP Biznes
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 4 talmud

mur ma tu znaczenie symboliczne chodzi o zachowanie twarzy & wybory prezydenckie 2020 - bez gruntownej reformy imigracyjnej zniesienie automatycznego obywatelstwa dla "anchor babies" pozbawienie zasilkow bezplatnej sluzby zdrowia dla nielegalnych emigrantow & kar dla pracodawcow za lamanie prawa ameryka jest sprowadzona do kraju 3 ciego swiata w/g zasady naczyn polaczonych :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil