ZUS wstrzymał świadczenia dla klientów zawieszonego banku w Grębowie

Po zawieszeniu przez Komisję Nadzoru Finansowego Banku Spółdzielczego w Grębowie ZUS podjął działania mające na celu zabezpieczenie wypłat dla świadczeniobiorców oraz wstrzymał dystrybucję świadczeń – poinformował PAP w poniedziałek rzecznik ZUS na Podkarpaciu Wojciech Dyląg.

(fot. Filip Błażejowski / FORUM)

Rzecznik podkreślił, że wszyscy klienci ZUS powinni skontaktować się z najbliższą placówką Zakładu „celem wskazania nowego rachunku, na który przekazywane będą świadczenia”.

Dyląg przypomniał, że sale obsługi klientów w ZUS są czynne w poniedziałki w godzinach 8-18, a od wtorku do piątku w godzinach 8-15.

Komisja Nadzoru Finansowego w miniony piątek zawiesiła działalność Banku Spółdzielczego w Grębowie oraz postanowiła wystąpić do sądu z wnioskiem o ogłoszenie jego upadłości.

W komunikacie KNF podkreśliła, że bank nie regulował swoich zobowiązań w zakresie wypłaty środków objętych ochroną gwarancyjną.

Komisja zaznaczyła również, że depozyty klientów banku są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do równowartości 100 tys. euro. Ich wypłata powinna nastąpić do 7 dni po złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości banku.

KNF podkreśliła w komunikacie, że „ogólna sytuacja ekonomiczno-finansowa sektora banków spółdzielczych w Polsce oceniana jest pozytywnie, a jednostkowe zdarzenia o charakterze incydentalnym nie wpływają na jego stabilność”. (PAP)

autor: Wojciech Huk

huk/ skr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 21 knf

Po zawieszeniu Banku Spółdzielczego w Grębowie, KNF ma niepowtarzalną okazję przetestować procedury i plan działania przed większą operacją np. resolution Idea Bank/ Getin Noble Bank.

Oba banki nie spełniają wymogów kapitałowych i byłyby już dawno przymusowo zrestrukturyzowane w każdym europejskim kraju - niestety KNF jest w niezręcznej sytuacji po publikacji nagrań LC.

Każdy tydzień, miesiąc zwłoki będzie sprawiał, że kwota potrzebna z BFG będzie rosła a problem się sam nie rozwiąże. Wrzód na polskim rynku finansowym trzeba wyciąć!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne