REKLAMA
WAŻNE

Kierowcy sfinansują oddziały ratunkowe

2016-03-09 04:29
publikacja
2016-03-09 04:29

Stawki ubezpieczenia komunikacyjnego OC wzrosną o kilkanaście procent. Ministerstwo Zdrowia planuje, że część pieniędzy pochodzących ze sprzedaży obowiązkowych ubezpieczeń OC zasili szpitalne oddziały ratunkowe.

Kierowcy sfinansują oddziały ratunkowe / fot. BARTLOMIEJ KUDOWICZ / FORUM

Kierowcy powodują wypadki, a ich ofiary trafiają do SOR. Według resortu sprawiedliwe więc wydaje się rozwiązanie, w którym właściciele pojazdów składają się na leczenie poszkodowanych.

Obecnie za SOR-y płaci NFZ. Aby taką kwotę otrzymać z polis, stawka podatku musiałaby wynosić ok. 14 proc., co zdaniem ekspertów doprowadzi do gwałtownego wzrostu cen - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Tym samym Ministerstwo Zdrowia powraca to idei tzw. podatku Religi. Danina ta została wprowadzona w 2007 roku przez ówczesnego ministra zdrowia, nieżyjącego już profesora Zbigniewa Religę. Wynosiła 12 procent, co oznaczało, że firmy ubezpieczeniowe przekazywały co miesiąc do Narodowego Funduszu Zdrowia 12 procent składek OC płaconych przez kierowców. Z tych pieniędzy miały być leczone ofiary wypadków drogowych.

Podatek został wycofany w 2008 roku przez ówczesną minister zdrowia Ewę Kopacz.

Ministerstwo Zdrowia chce więcej pieniędzy. Składka wzrośnie?

Ministerstwo Zdrowia chce więcej pieniędzy. Składka wzrośnie?

Minister zdrowia stwierdził, że jest zwolennikiem wzrostu nakładów na służbę zdrowia do co najmniej 6% PKB. Kłopot w tym, że Polacy na ochronę zdrowia wydają już więcej. To, o czym mówi minister dotyczy państwowego sektora medycznego, a sam wzrost nakładów prawdopodobnie oznaczać będzie zwiększenie składki zdrowotnej. Obecnie budżet NFZ wynosi niecałe 70 mld zł, co stanowi ok. 3,8% PKB. Przykładowo na leczenie szpitalne wydajemy ok. 32,7 mld zł, a na podstawową opiekę zdrowotną ok. 9 mld zł. Od lat Ministerstwo Zdrowia utrzymuje, że pieniędzy na państwowy sektor medyczny jest za mało, co jest jednym z głównych powodów m.in. tworzenia się kolejek do lekarzy, odpływu fachowców, etc.

mmi/ sp/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (32)

dodaj komentarz
~volte
bardzo dobre rozwianie powinni tez płacić dożywotnią rentę jeśli spowodują wypadek ,w którym poszkodowani mają stlały ubytek na zdrowiu , lub gdy zabija żywiciela rodzin ..ukrócić tez oszustwa i wyłudzenia ! PLAGA USTAWEK!
~niech_wprowadza
2007 wprowadzono, stawki OC wzrosly, w 2008 zniesiono, stawki OC wzrosly... WTF?
~ParanojaIszaleństwo
Ale wypadki zdarzają się też na budowach, na basenach, w cyrkach, w rolnictwie, w leśnictwie, na kolei, w lotnictwie... może opodatkujmy wszystko i wszystkich niech się też dorzucą do Zakładu Utylizacji Składek!
~hehe
mi nie wzrosna razem z końcem mojego OC samochód idzie na złomowanie i PISia sekta zamiast zysku kilku stówek bedzie mieć stratę kilku tysiaków bo tyle wydaje na paliwo i koszty eksploatacyjne i ubezpieczeń
~ola
Z ubezpieczeniami jest tak (czyste złodziejstwo), że to co wpłacamy tylko połowa jest wypłacana w formie odszkodowań, natomiast reszta to płace, podatki, wynajem itp.
~bzdury_piszesz
pracowalem w ubezpieczeniach i zadne zlodziejstwo, a polowa idzie na oszustwa ubezpieczeniowe i koszty sadowe z cwaniakami
~qaz odpowiada ~bzdury_piszesz
Kolego, jak wygrywasz z oszustem ubezpieczeniowym masz zwrot kosztow... chyba, ze to "ubezpieczalnia" sie okazuje klamczuszkiem, o czym wiem z autopsji.
~show
W sumie lepiej płacić na sor, na którym każdy może się znaleźć ze swojej lub nie winy, niż napychać kabze towarzystwom ubezpieczeniowym.
~ee
ubezpieczalnia na tym nie straci, a zarobi, jak każdy pośrednik.
Zakład Utylizacji Składek tez bierze dole za przekazanie forsy fo OFE, a mógłby tego nie robic i wywalić sporo biurw z roboty. Wszyscy wszystkich oszukują, każdy kradnie ile potrafi. Mocni w ryjach złodzieje wrzeszcza łapać złodzieja
~cccc
Samochód nie powinien mieć żadnego ubezpieczenia OC !!!!
To jest zwykłe naciąganie ludzi za pomocą państwa/ustawy
Ubezpieczenie OC powinien posiadać kierowca który odpowiada za samochod w ruchu drogowym. To on powinien ponosić odpowiedzialność za ewentualne szkody.
Nawet za cenę dużo wyższego OC
Chodzi
Samochód nie powinien mieć żadnego ubezpieczenia OC !!!!
To jest zwykłe naciąganie ludzi za pomocą państwa/ustawy
Ubezpieczenie OC powinien posiadać kierowca który odpowiada za samochod w ruchu drogowym. To on powinien ponosić odpowiedzialność za ewentualne szkody.
Nawet za cenę dużo wyższego OC
Chodzi o zasadę !!!!!!

Powiązane: Służba zdrowia pod kroplówką

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki