Każdy może sprawdzić, gdzie właściciel auta ma wykupione OC

Od ostatniej soboty każdy może sprawdzić - na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego - czy i gdzie właściciel danego pojazdu ma wykupione ubezpieczenie OC. Znika obowiązek wypełniania elektronicznego formularza oraz ograniczenia w udostępnianiu tej informacji tylko wybranej grupie osób.

Teraz - w zakładce Sprawdź OC dla pojazdu na www.ufg.pl* każdy może wpisać numer rejestracyjny (lub VIN) samochodu, motocykla, autobusu czy ciągnika. Po kliknięciu przycisku "dalej" na monitorze komputera wyświetlona zostaje informacja o tym, w której firmie pojazd ma polisę OC. Udostępnienie tej informacji jest bezpłatne i jest ona aktualna tylko na wybrany dzień zapytania**.

Informacja o OC  jest ważna m.in. dla osób zamierzających kupić używany samochód, motocykl, ciągnik etc., gdy nie mają pewności, że polisa sprzedającego pojazd jest aktualna***.


Źródło: www.ufg.pl

Z ogromnym zainteresowaniem przyjął ją również brytyjski odpowiednik UFG, czyli Motor Insurance Bureau (MIB). – Dzięki temu możemy teraz sprawdzać indywidualnie czy i gdzie ubezpieczone są pojazdy z polskimi tablicami rejestracyjnymi, poruszające się po drogach Wielkiej Brytanii – mówił, podczas rozmów z przedstawicielami Funduszu, Paul Ryman-Tubb, manager ds. odszkodowań w MIB. Na Wyspie system kamer przy drogach – i specjalne urządzenia Automatic Number Plate Recognition, w które wyposażona jest również część radiowozów - umożliwia kontrolę OC na podstawie automatycznego porównania tablic rejestracyjnych z brytyjską bazą polis komunikacyjnych, którą administruje właśnie MIB. Pojazdy bez aktualnego OC są zatrzymywane i odholowywane przez policję, na koszt właściciela. Odzyskać je można dopiero po zapłaceniu kary i okazaniu ważnego ubezpieczenia.

Do 11 lutego możliwość sprawdzenia w bazie polis komunikacyjnych UFG, czy i gdzie wykupione  jest OC dla danego pojazdu, miały przede wszystkim osoby poszkodowane w wypadkach drogowych oraz firmy ubezpieczeniowe. Po kolejnych ułatwieniach technicznych - w udostępnianiu tych informacji przez Fundusz - narządzie to staje się coraz bardziej popularne. W minionym roku ważność polisy OC sprawdziło poprzez portal UFG ponad 213 tysięcy osób i firm, to jest prawie dwa razy więcej niż  w 2010 roku. Z kolei w samym tylko styczniu tego roku OC, na stronie Funduszu, sprawdziło ponad 34 tysiące osób i firm.

- Nasz system zapytań o OC pojazdu jest efektywny i może obsłużyć wiele pytań równocześnie – zapewnia Wojciech Bijak, dyrektor Ośrodka Informacji UFG. – W ostatnich miesiącach kompletność danych znajdujących się w bazie polis komunikacyjnych Funduszu znacznie wzrosła, co powoduje że prawdopodobieństwo nieotrzymania informacji,  z powodu braku danych o polisie, jest coraz mniejsze – dodaje.

Ośrodek Informacji UFG administruje największą bazą danych o polisach komunikacyjnych w Polsce. Znajduje się w niej ponad 180 mln rekordów (informacji), nie tylko o sprzedanych polisach i wypłaconych odszkodowaniach, ale również o wnioskach o wypłatę odszkodowania, które zostały odrzucone. Ubezpieczyciele zobowiązani są - w ciągu maksymalnie 14 dni - przesłać do OI UFG informacje o polisie, licząc od daty jej sprzedaży bądź zgłoszenia szkody czy wypłaty odszkodowania.

Do głównych zadań UFG należy również:

  • wypłata odszkodowań dla osób poszkodowanych w wypadkach drogowych, gdy sprawca kolizji nie miał polisy OC lub uciekł z miejsca zdarzenia,
  • kontrola i nakładanie kar za brak komunikacyjnego OC.

______________________________________________

* na www.ufg.pl patrz boks: ‘Sprawdź OC dla pojazdu'

** tak szerokie udostępnienie informacji jest możliwe dzięki nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych UFG i PBUK, która obowiązuje od 11 lutego. Dodany został w niej art. 104 ust. 9 : „Fundusz udostępnia przez swoją stronę internetową informację o zawarciu umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, przez posiadacza danego pojazdu oraz nazwę zakładu ubezpieczeń, z którym ta umowa została zawarta, bez ujawniania danych osobowych posiadacza pojazdu."

*** UFG radzi by przy kupnie używanego pojazdu upewnić się czy sprzedający na pewno miał ochronę ubezpieczeniową. Jej aktualność można sprawdzić na stronie www.ufg.pllub gdy pojazd często przechodził w ostatnim czasie ‘z rak do rąk' – bezpośrednio w firmie ubezpieczeniowej, która wystawiła polisę OC poprzedniego właściciela pojazdu

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny
Źródło: Informacja prasowa

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 0 ~ocls

Dopłaty do ubezpieczeń komunikacyjnych - miałeś szkodę w ciągu ostatnich 3 lat? Należy ci się dopłata.

p.duchnik@ocls.pl - prześlij kosztorys i sprawdź ile zarobisz.

! Odpowiedz
12 2 ~lla

Czy właściciel auta zostaje w jakiś sposób poinformowany ze ktoś sprawdzał jego oc?

! Odpowiedz
6 2 ~iwchiebroker


Aviva - Ubezpieczenia dla Kierowców

5% zniżki przy zakupie online
bezpłatne ubezpieczenie assistance
możliwość rozłożenia płatności na raty
do 60% zniżki za bezszkodową jazdę

Sprawdź: http://iwchi.ebrokerpartner.pl/short/pipn

! Odpowiedz
0 2 markust71

Czy byłoby wielkim problemem dla Autora poznać i zaprezentować ile kosztowało stworzenie i uruchomienie tego serwisu oraz jak długo trwało wdrożenie ? Właśnie w ten sposób wyobrażam sobie rozwiązanie problemów NFZ, aptek i lekarzy. Podajesz PESEL, datę i dostajesz zwięzłą odpowiedź, czy delikwent jest ubezpieczony, czy nie. Bardzo podoba mi się forma wprowadzenia tego rozwiązania, choć nie znam wszystkich szczegółów. Było potrzebne, ktoś pomyślał, po cichutku przeprowadził i nie trzeba było akcji protestacyjnych, odwoływania ministrów, "tefałenów" pokazujących biadolących pacjentów i narzekających aptekarzy.
Brawo. Rozwiązanie w sam raz pasujące do dzisiejszych czasów i technologicznych możliwości. Za takie rozwiązania aż podwyżka składki mniej boli.

Pokaż cały komentarz !
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl