REKLAMA

Każdemu po 3 tys. zł. Senat zaproponował poprawki do dodatku węglowego

2022-08-04 11:33, akt.2022-08-04 16:48
publikacja
2022-08-04 11:33
aktualizacja
2022-08-04 16:48
Każdemu po 3 tys. zł. Senat zaproponował poprawki do dodatku węglowego
Każdemu po 3 tys. zł. Senat zaproponował poprawki do dodatku węglowego
fot. Peter Gudella / / Shutterstock

Senat zgłosił w czwartek poprawki do ustawy o dodatku węglowym, rozszerzając zakres gospodarstw domowych uprawnionych do otrzymania dodatku w wysokości 3 tys. zł. Senat zaproponował też wykreślenie wszystkich przepisów dotyczących banków i Prawa bankowego.

Ustawę poparło 98 senatorów, jeden był przeciw, jeden się wstrzymał. Ustawa trafi teraz z powrotem do Sejmu.

Jedna z zaproponowanych poprawek przewiduje wykreślenie z ustawy definicji paliwa stałego rozumianego jako "węgiel kamienny, brykiet lub pelet zawierające co najmniej 85 proc. węgla kamiennego". W efekcie prawo do dodatku w wys. 3 tys. zł zyskują gospodarstwa domowe niezależnie od rodzaju źródła ogrzewania.

Senat zaproponował też skreślenie przepisów, które nie odnoszą się do dodatku węglowego. Chodzi o artykuły odnoszące się do Prawa bankowego, procedur przejmowania banków i Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Senatorowie poparli też skreślenie artykułu odnoszącego się do ustawy o finansowaniu zadań oświatowych

Inna poprawka przewiduje przyznanie Radzie Ministrów prawo do umorzenia w całości lub części – na wniosek ministra finansów – wierzytelności Skarbu Państwa, powstałych z tytułu udzielonej gwarancji przedsiębiorstwom energetycznym.

Ustawa - której nazwa po zmianach Senatu brzmi "o dodatku pieniężnym na pokrycie kosztów ogrzewania niektórych gospodarstw domowych" - przewiduje wypłatę 3 tys. zł dodatku.

Zakładany maksymalny limit wydatków na te dodatki wynosi w 2022 r. 11,5 mld zł. Źródłem finansowania dodatku jest Fundusz Przeciwdziałania COVID-19. Ustawa przewiduje, że NBP przekaże do tego Funduszu część swojego zysku, o ile będzie on wyższy niż założony w ustawie budżetowej. Według Ministerstwa Finansów z NBP będzie pochodziło ok. 9,5 mld zł. Dodatkowo w ustawie przewidziano 2 mld zł na gwarancje dla linii kredytowej, jaką BGK ma utworzyć dla przedsiębiorstw ciepłowniczych.

Robert Biedroń: będziemy się domagali w Sejmie by "dodatek ciepłowniczy" objął wszystkich

Na piątkowym posiedzeniu Sejmu będziemy się domagali, aby "dodatek ciepłowniczy" objął wszystkich; te trzy tysiące złotych się ludziom po prostu należą - podkreślił w czwartek współprzewodniczący Nowej Lewicy, europoseł Robert Biedroń.

Politycy Lewicy w czwartek kontynuowali objazd po kraju, który odbywa się od końca czerwca pod hasłem "Bezpieczna rodzina".

W Piasecznie (woj. mazowieckie) Robert Biedroń nawiązał do piątkowego posiedzenia Sejmu, na którym mogą być rozpatrywane poprawki Senatu do ustawy o dodatku węglowym. Sejm przyjął ustawę o dodatku węglowym, zakładającą wypłatę 3 tys. zł dla każdego gospodarstwa domowego, używającego do ogrzewania węgiel pod koniec lipca.

"Na jutrzejszym posiedzeniu Sejmu będziemy się domagali, aby ten dodatek ciepłowniczy był dla wszystkich. Te trzy tysiące złotych, cytując klasyczkę, po prostu ludziom najnormalniej w świecie, w dzisiejszym dziadowskim państwie zorganizowanym przez dziadowski PiS, się po prostu należą" - oświadczył Biedroń.

Jak podkreślił, "nie można dzielić Polaków, jeżeli chodzi o dodatek ciepłowniczy, nie można dzielić Polaków, jeżeli chodzi o sprawy związane z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego". "Jutro ta ustawa musi objąć wszystkich. Muszą ludzie mieć poczucie, że kiedy przyjdzie zima, nikomu nie zabraknie pieniędzy" - powiedział europoseł.

Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski podkreślił, że przedstawiany przez jego formację podczas objazdu Polski program "Bezpieczna rodzina" odpowiada na pytania: jak walczyć z inflacją, jak doprowadzić do podwyżek płac dla nauczycieli, pielęgniarek czy urzędników, a także dotyczy opieki dla seniorów, bezpłatnych przejazdów komunikacją dla młodzieży, a projekty ustaw w tych sprawach zostały już złożone w Sejmie.

Gawkowski pytał publicznie premiera Mateusza Morawieckiego, gdzie są pieniądze dla Polski z Krajowego Planu Odbudowy. "Panie premierze, obiecywał pan rok temu, dziewięć miesięcy temu, sześć miesięcy temu, miesiąc temu, dwa tygodnie: +za chwilę będą pieniądze z Funduszu Odbudowy+. Pieniędzy z Funduszu Odbudowy nie ma i wiadomo, kto jest temu winny - Mateusz Morawiecki" - mówił.

Pod koniec lipca premier oświadczył, że "prędzej czy później te środki Polska otrzyma". Zaznaczył, że sam KPO to "jedna piąta, jedna szósta" wszystkich środków unijnych, które otrzymuje Polska. "Jestem przekonany, że do końca tego lub na początku przyszłego środki z tej nowej perspektywy będą płynąć" - stwierdził szef rządu.

Komisja Europejska na początku czerwca zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy. To krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy. KE zaznaczyła m.in. że polski KPO "zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji" i że "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy". (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

(PAP)

wkr/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (67)

dodaj komentarz
socjalistyczneg
Rok temu dolar 3,75 teraz 4,62 ! CAŁA NA PRZÓD !!!
Drukować będzie cud gospodarczy !
marok
Rok temu euro kosztowało 1,20 dolara, dzisiaj kosztuje 1,02.
Za Platformy było już tak , że dolar kosztował 2 złote, by po kilku miesiącach kosztować ok. 3,65 zł, wzrost o 80%.
Obecnie dolar umocnił się o 25% i już jest lament.
zoomek
Przecież jak więcej to lepiej ;)
socjalistyczneg
Drukować !!!
BĘDZIE CIEPLEJ !

Socjalizm ZAWSZE ! Kończy się głodem i biedą.
ZAWSZE !
donald_tusk
Drodzy Państwo, w przeciwieństwie do partii rządzącej, my nie dzielimy Polaków. Pomoc należy się wszystkim, bo wszyscy jesteśmy równi.
marok
Tak towarzyszu, wy nie dzieliliście Polaków , wszystkim dawaliście po równo czyli NIC nie dawaliście. Za to złodzieje mieli raj na ziemi. Największymi beneficjentami waszych rządów byli złodzieje.
devroo odpowiada marok
No właśnie! Tylko złodzieje się bogacili. A Ziobro tych wszystkich złodziei wyłapał i powsadzał do więzień!.... A nie... poczekaj...
pippin
A za czyje to pieniadze??? Robienia nas w ciula c.d.
pikawka
ktos to juz policzyl? czy to przypadkiem nie oznacza, ze Polska stala sie wlasnie nowym kierunkiem miedzynarodowego wloczegostwa socjalnego? wszystkie raki sie zleca do nas na zime, a to pieknie.
zoomek
Jak raki kupią nierucha z wpisanym do ewidencji źródłem ogrzewania to tak.

Powiązane: Ogrzewanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki