REKLAMA

Kaczyński kontra Sikorski. Prezes PiS wygrał sprawę w sądzie ws. ochrony dóbr osobistych

2023-03-21 10:52, akt.2023-03-21 11:30
publikacja
2023-03-21 10:52
aktualizacja
2023-03-21 11:30

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wygrał sprawę sądową przeciwko Radosławowi Sikorskiemu o ochronę dóbr osobistych - przekazał PAP pełnomocnik szefa PiS mec. Adrian Salus. Chodzi o twitterowy wpis polityka PO, w którym stwierdził, że prezydent Lech Kaczyński "walnie przyczynił się do katastrofy smoleńskiej".

Kaczyński kontra Sikorski. Prezes PiS wygrał sprawę w sądzie ws. ochrony dóbr osobistych
Kaczyński kontra Sikorski. Prezes PiS wygrał sprawę w sądzie ws. ochrony dóbr osobistych
fot. Jerzy Dudek, Michał Dyjuk / / FORUM

Salus przekazał, że prezes PiS pozwał Sikorskiego w trybie cywilnym, powołując się na ochronę i poszanowanie pamięci o osobie zmarłej.

"Od pozytywnego dla Kaczyńskiego wyroku w pierwszej instancji oczywiście się odwołam. Twierdzenie publicznie, że w Smoleńsku był zamach a w sądzie, że wypadek uważam za szczyt hipokryzji" - napisał Sikorski we wtorek na Twitterze.

Sąd Okręgowy w Warszawie w wyroku z 17 marca zobowiązał europosła Radosława Sikorskiego, by w ciągu siedmiu dni od uprawomocnienia się wyroku, na swoim twitterowym koncie opublikował przeprosiny o treści: "Przepraszam Pana Jarosława Kaczyńskiego za to, że w dniu 14 stycznia 2021 r., na portalu Twitter, naruszyłem jego dobra osobiste, w postaci kultu pamięci osoby zmarłej, stwierdzając, iż Prezydent Lech Kaczyński walnie przyczynił się do katastrofy smoleńskiej. Radosław Sikorski”.

Publikacja przeprosin ma nastąpić z użyciem funkcji tzw. przypięcia przez okres 14 dni, bez jakichkolwiek komentarzy, uzupełnień, czy odniesień się do treści. "Bez zastosowania jakichkolwiek zabiegów formalnych, treściowych umniejszających znaczenie, rangę i powagę oświadczenia, względnie zaznaczających dystans do jego treści lub formy, bez jakichkolwiek zabiegów utrudniających odbiorcom zapoznanie się z treścią, czy też wpływających na czytelność tekstu".

Ponadto Sikorski ma ponieść koszty procesu.

Chodzi o wpis polityka PO ze stycznia 2021 r., w którym Sikorski, w wątku dotyczącym ulicy Lecha Kaczyńskiego w Warszawie, napisał: "Lech Kaczyński był miernym prezydentem i walnie przyczynił się do katastrofy smoleńskiej. Ma już Wawel i samowolkę budowlaną na Placu Piłsudskiego. Dość budowania kultu do którego nie ma podstaw".

Wyrok jest nieprawomocny.

To już kolejny głośny spór sądowy pomiędzy politykami. Poprzednie starcie wygrał Radosław Sikorski. Sąd przyznał Radosławowi Sikorskiemu ponad 708 tys. zł od Jarosława Kaczyńskiego na pokrycie kosztów opublikowania przeprosin w Onecie. Sikorski odstąpił od dochodzenia roszczeń w zamian za wpłatę przez Kaczyńskiego 50 tys. zł na siły zbrojne Ukrainy.

autor: Rafał Białkowski

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
peluquero
myślałem że chodzi o porównanie helikopterów, sikorski to wiadomo gdzie produkcja ale kaczyński...
podatnik-
polecam:
https://bonclok.pl/slaskie-tradycje/codziennosc/421-slonsko-godka-czyli-gwara-slaska.html
podatnik-
Trawestując opinię prof. Staniszkis o Donaldzie Tusku na Sikorskiego "nie trawię jako polityka, jest cyniczny, nastawiony wyłącznie na osobiste korzyści, także finansowe, to karierowicz."Muszę go w tej sytuacji poprzeć, że żadne działania nie zmienią tego, że był to wypadek lotniczy na własne życzenie! Nawet Rosjanie Trawestując opinię prof. Staniszkis o Donaldzie Tusku na Sikorskiego "nie trawię jako polityka, jest cyniczny, nastawiony wyłącznie na osobiste korzyści, także finansowe, to karierowicz."Muszę go w tej sytuacji poprzeć, że żadne działania nie zmienią tego, że był to wypadek lotniczy na własne życzenie! Nawet Rosjanie ostrzegali: "NIE MA WARUNKÓW DO LĄDOWANIA" (нет условий для посадки)!!! Natomiast pozostały pytania? Kto zapłaci rachunki za zbicie kapitału politycznego na ludzkiej tragedii? i kiedy Antoni rozliczy bizantyjskie wydatki pochówków robione na koszt podatników PRL'u bis oraz ogromne koszty przerobienia wypadku lotniczego w zamach, katastrofę, zagładę, kataklizm, etc?
luckyrich
KPO? Sądy? Trybunały? Wiele osób związanych z polityką i urzędami musi mieć coś na sumieniu, albo mają dopiero zamiar łamać prawo i szykują sobie zaplecze bezkarności. O to idzie walka z tym przejęciem sądów. Praworządność po polsku? Swoich chronimy, nie zamykamy, a nieswoich gnębimy i do paki. Tak działa elita polityczna i władza!KPO? Sądy? Trybunały? Wiele osób związanych z polityką i urzędami musi mieć coś na sumieniu, albo mają dopiero zamiar łamać prawo i szykują sobie zaplecze bezkarności. O to idzie walka z tym przejęciem sądów. Praworządność po polsku? Swoich chronimy, nie zamykamy, a nieswoich gnębimy i do paki. Tak działa elita polityczna i władza!
W polityce niby walka na idee i programy ale chodzi głównie o dobranie się do władzy („jak będziemy rządzić, to nas nie wsadzą i nam nic nie zabiorą, bo to my będziemy karać, wsadzać i zabierać”) i publicznej kasy („będzie czym dzielić między siebie”). Często w brudny sposób. W polityce (u władzy) marnotrawstwo, rozrzutność, przywłaszczanie są normą. Diety w sejmie, senacie lub parlamencie europejskim, subwencje dla partii, zmiany stanowisk i odprawy, posady w urzędach i spółkach państwowych, nagrody, odprawy, służbowe wyjazdy, samochody i mieszkania itd. Zmiana rządu nam nie pomoże. Przeczytajcie ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potzrebna zobaczycie jak można zbudować majątek w Polsce i bezpieczeństwo finansowe
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
okragly_stol
Dlatego Kaczyński posługuje się raportem Millera a nie Macierewicza
max5000
Jarkowi 709 tys zł za zniesławienie ruskiego agenta Radosława a Stuhrowi 15 tys zł za potrącenie po pijaku motocyklisty. Kasta sędziów robi ci chce. Doktryna Neumanna działa. Póki sądy są nasze możesz spać spokojnie. To dlatego przed końcem 2 kadencji PO nadprogramowo wybrało 3 sędziów trybunału konstytucyjnego.
okragly_stol
Uważaj … bo na takie odszkodowanie cię nie stać.
A nikt za ciebie nie zapłaci
katzpodola odpowiada okragly_stol
Prawdę napisał wbrew opetanej opozycji a każda prawda się obroni

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki