REKLAMA

SONDAŻKO goni PiS. Hołownia na 3. miejscu

2022-09-26 06:45
publikacja
2022-09-26 06:45

Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, na PiS zagłosowałoby 32,9 proc. ankietowanych, na KO - 27,1 proc., a na Polskę 2050 - 10,6 proc. - wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej". Deklarowana frekwencja w wyborach przekroczyła 50 proc.

KO goni PiS. Hołownia na 3. miejscu
KO goni PiS. Hołownia na 3. miejscu
/ Sejm RP

Według sondażu, Lewica mogłaby liczyć na 9,0 proc. głosów, PSL - Koalicja Polska na 6,3 proc., a Konfederacja na 5,6 proc. 8,5 proc. ankietowanych nie wie, na kogo będzie głosować.

W porównaniu z sondażem IBRiS sprzed miesiąca, we wrześniowym badaniu PiS zyskuje 2 punkty procentowe, prawie tyle samo KO. Tracą natomiast Polska 2050 - 2 pkt proc. i Lewica - 1 pkt proc.

"PiS będzie budował mobilizację na polaryzacji, by osiągnąć ok. 38 proc., co wciąż jest możliwe. A PO chce zyskać na osłabianiu mniejszych, niżej notowanych ugrupowań, gdzie głównym dawcą punktów jest ugrupowanie Szymona Hołowni" - skomentował badania szef IBRiS Marcin Duma.

Deklarowana frekwencja zwiększyła się z 48,3 proc. w sierpniu do ponad 50 proc. obecnie. Wyraźnie ubyło osób deklarujących, że „zdecydowanie nie pójdą” głosować: 32,2 proc. w sierpniu i 25 proc. w ostatnim badaniu.

Ankietowanych zapytano też, czy słyszeli o ubiegłotygodniowym spotkaniu liderów opozycji w obecności byłych prezydentów Aleksandra Kwaśniewskiego i Bronisława Komorowskiego. Wydarzenie to dotarło do świadomości nieco ponad 46 proc. wyborców, 53,9 nie słyszało o nim. Wśród wyborców opozycji i zwolenników obozu władzy wyniki są prawie identyczne.

Osoby, które deklarowały wiedzę o spotkaniu liderów opozycji, poproszono o ocenę jego konsekwencji. Największa grupa badanych – 41,5 proc. – uważa, że „takie inicjatywy doprowadzą do powstania wspólnego rządu, jeśli opozycja wygra wybory”. 34 proc. wskazuje, że „takie spotkania niczego nie zmieniają, opozycja nie jest w stanie się porozumieć”. Takie zdanie dominuje przede wszystkim wśród zwolenników obecnej władzy (66 proc.). Z odpowiedzi wynika także, że nikt już raczej nie myśli o jednej liście opozycji – tylko 6,7 proc. pytanych uznało, że spotkania liderów mogą służyć takiemu celowi - zaznacza gazeta. Bardziej wierzą w to wyborcy obozu władzy: opcję powstania jednej listy opozycji wybrało 10 proc. z nich, natomiast w grupie wyborców opozycji – 5 proc.

Sondaż zrealizowano w dniach 23-24 września br. na grupie 1100 respondentów. (PAP)

kmz/ itm/

Tematy
BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

Advertisement

Komentarze (24)

dodaj komentarz
eunuchy_z_ue
pompują agenta hołotę:) co chce zamykać elektrownie i czerpać prąd z paneli i wiatraków:)
endes
Dziwie się ludziom, którzy popierają każde z tych wymienionych ugrupowań…. co trzeba mieć w głowie aby głosować calyczas na to samo!?
lipsk
Polityka fajna jest. Wystarczy sondaż aby wyładować swoje emocje i zwalić na kogoś swoje życiowe porażki. Dobrze że jest pis, po ,psl itd. oni tylko winni. Moim zdaniem osoby które czytają bankiera powinny umieć radzić sobie bez względu na tych co u władzy choćby to byli komuniści czy faszyści.
pikawka
po to wlasnie zostal wymyslony Holownia razem ze swoim ugrupowaniem. bo ludzie nie potrafia funkcjonowac bez nieustannie depczacego ich buta wladzy, jak robaki. przystawek POPISu mnozy sie tym wiecej im wiecej ludzi przestaje wierzyc w ich klamstwa.
formatc
Kto jeszcze mający chociaż kilka szarych komórek głosuje na partię które zdemolowała gospodarkę, służbę zdrowia, sądownictwo, konstytucję, nakręciła inflację, zrezygnowała z pieniędzy z KPO. Do tego dziesiątki afer i miliardy zdefraudowanych pieniędzy. Czy naprawdę 33% społeczeństwa tego nie widzi? Czy ta tępa propaganda aż tak działa?
pikawka
zlodzieje i zdrajcy to jedno i to samo. niezaleznie od tego na ktorych aktualnie glosujesz. jestes lemingiem i robakiem z definicji.
newsman
kaczynski juz nawet nie ukrywa ze jak nie wygraja wyborow to je sfalszuja i przeciez juz on to kilka lat temu mowil ktos moze zaprzeczyc?
polonu
a tuż za Hołownią podąża Gowin z boku bierze go Maciarewicz , a Kaczyński rzuca pod nogi Tuskowi kota ten się wywraca , z trudem wstaje z kolan ale biegnie dalej . co za wytrwałość .
karbinadel
A prizwanie w armiu uże pouczył?
_as
galopująca drożyzna, pensje wciąż daleko za Zachodem, dojące nas spółki skarbu państwa, złodziejstwo publicznych pieniędzy, Polska na marginesie politycznym Unii, setki miliardów złotych które już powinni dostać Polacy z Unii a są wstrzymane przez pis - juz tylko największe dekle chcą głosować na pis

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki