KNF oczekuje, że Getin Noble Bank przedstawi wiarygodny plan działań autosanacyjnych

2019-08-16 15:02
publikacja
2019-08-16 15:02

Komisja Nadzoru Finansowego wobec niepowodzenia procesu inwestorskiego oczekuje, że Getin Noble Bank przedstawi alternatywny, wiarygodny plan samodzielnych lub zakładających zaangażowanie obecnego wiodącego akcjonariusza, działań autosanacyjnych - poinformował PAP Biznes Jacek Barszczewski, dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej KNF.

/ fot. Andrzej Hulimka / FORUM

KNF zapewnia, że na bieżąco monitoruje sytuację w Getin Noble Banku i jest w stałym kontakcie z jego władzami.

"Według Komisji każdy bank powinien posiadać spójną strategię rozwoju oraz plany, określające szczegółowo, w jaki sposób bank wdroży strategię w zmieniającym się otoczeniu. Realizacja strategii i planów jest w rękach banku, natomiast nadzorca musi brać pod uwagę wszystkie scenariusze. Preferencje mają oczywiście te, które zakładają, że poprawa sytuacji banku zostanie osiągnięta przy wykorzystaniu mechanizmów rynkowych poprzez użycie prywatnego kapitału lub stosowne działania autosanacyjne" - powiedział PAP Biznes Jacek Barszczewski.

"W przypadku Getin Noble Banku Komisja liczyła, że proces inwestorski prowadzony przez wiodącego akcjonariusza od wielu miesięcy, doprowadzi do rezultatu w postaci przynajmniej uzgodnienia kluczowych warunków transakcji i potwierdzenia poważnego zainteresowania inwestora Getin Noble Bankiem" - dodał.

Wskazał, że Przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski w wypowiedziach medialnych sygnalizował także otwartość na rozmowy z potencjalnymi inwestorami, tak, aby wspólnie z wiodącym akcjonariuszem GNB, samym Getin Noble Bankiem oraz potencjalnym inwestorem rozmawiać o bezpiecznej i racjonalnej ścieżce dokapitalizowania i sanacji banku.

"Wobec niepowodzenia procesu inwestorskiego, związanego z brakiem uzgodnienia satysfakcjonujących obie strony kluczowych warunków transakcji, nadzór oczekuje, że bank przedstawi alternatywny, wiarygodny plan samodzielnych lub zakładających zaangażowanie obecnego wiodącego akcjonariusza, działań autosanacyjnych, który będzie w racjonalnym czasie prowadził do poprawy jego sytuacji ekonomiczno-finansowej" - powiedział Barszczewski.

Getin Noble Bank poinformował w środę, że zakończył działania mające na celu pozyskanie inwestora finansowego. Bankowi nie udało się uzgodnić warunków finansowych transakcji mającej na celu jego dokapitalizowanie. Jak podano, bank przygotowuje strategię działania zakładającą wzmocnienie pozycji kapitałowej i osiągnięcie krajowych norm regulacyjnych poprzez trwałą odbudowę dochodowości.

W styczniu 2019 roku Getin Noble Bank i Idea Bank uzgodniły i podpisały plan połączenia, które nastąpić miało poprzez przeniesienie całego majątku GNB jako spółki przejmowanej na Idea Bank jako spółkę przejmującą. Banki informowały także, że podjęły działania mające na celu pozyskanie inwestora finansowego, który dokapitalizowałby połączony bank.

Pod koniec maja Komisja Nadzoru Finansowego odmówiła wydania zezwolenia na połączenie Idea Banku z Getin Noble Bankiem. W uzasadnieniu decyzji stwierdziła, że połączony bank nie będzie spełniał wszystkich wymogów regulacyjnych w zakresie adekwatności kapitałowej i nie zapewni bezpieczeństwa środków gromadzonych w połączonych bankach oraz praw ich klientów.

Strata netto grupy Getin Noble Banku w pierwszym kwartale 2019 roku wyniosła 157,7 mln zł, podczas gdy rok wcześniej strata wynosiła 42 mln zł.

Łączny współczynnik kapitałowy grupy Getin Noble Banku wynosił 10,9 proc., a współczynnik kapitału Tier I 8,7 proc. (PAP Biznes)

pr/ sar/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (10)

dodaj komentarz
aerk
Mam nadzieję, ze społeczeństwo nie będzie dopłacać do nieudolnie zarządzanego banku
lowryder
Najważniejsze żeby KNF pozwoliła Getinowi spokojnie działać. Mają rozgarniętych ludzi więc efekty na pewno będą, tylko trzeba chwilę poczekać. Nie tak jak w przypadku Idei - "wchodzić z buciorami" i grozić ograniczeniem działalności.
z_ziemi_wloskiej_do_polski
Kogo wspiera KNF? Bank czy PiS?
lisa1045
Komisja to chyba sama nie wie czego chce. Przecież oni powinni wspierać proces naprawczy. A zachowują się jak się wróg!
aerk
jaki znowu wróg ? KNF broni interesow osob, ktore maja lokaty w tym banku
428ustka
Niestety tego sie juz nie naprawi
adamii
"Preferencje mają oczywiście te, które zakładają, że poprawa sytuacji banku zostanie osiągnięta przy wykorzystaniu mechanizmów rynkowych poprzez użycie prywatnego kapitału"

czyj to ten prywatny kapital owe mechanizmy wykorzystaja?
jes
KNF oczekuje ale aby przejąć bank za złotówkę i znacjonalizować na chwałę pisu.
staryznajomy
Wyślijcie swojego przedstawiciela z lepszym "szumidlem" do zarzadu banku, wprowadzcie swoje regulacje, zaskarzajcie uchwaly akcjonariuszy a później czekajcie na efekty waszych Panstwowych działań!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki