REKLAMA

KAS: Rosjanie w Polsce i innych krajach UE kupują coraz więcej

2017-11-29 19:25
publikacja
2017-11-29 19:25
KAS: Rosjanie w Polsce i innych krajach UE kupują coraz więcej
KAS: Rosjanie w Polsce i innych krajach UE kupują coraz więcej
fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

Rosjanie robią coraz większe zakupy w Polsce i innych krajach UE - podała PAP Krajowa Administracja Skarbowa, powołując się na dokumenty finansowe zgłaszane przez podróżnych na polsko-rosyjskich przejściach granicznych. Dodano, że Rosjanie kupują m.in. elektronikę i odzież.

Jak podał PAP w środę Ryszard Chudy z Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z przejścia granicznego w Grzechotkach potwierdzili właśnie 100 tys. dokument TAX FREE.

Faktura TAX FREE upoważnia m.in. Rosjan do odzyskania VAT od towarów kupionych w Polsce oraz innych krajach UE i wywiezionych poza granicę wspólnoty. Podróżni wywożąc towar z Polski takie dokumenty zgłaszają polskiemu funkcjonariuszowi celno-skarbowemu.

W tym roku na polsko-rosyjskich przejściach granicznych funkcjonariusze celno-skarbowi potwierdzili 179,7 tys. faktur o wartości ponad 179 mln zł za zakupy zrobione w Polsce. To więcej niż w całym roku 2016, kiedy to zgłoszono 154,6 tys. faktur wartych 153 mln zł.

"Jak wskazują nasze statystyki, na takich przejściach granicznych, jak Gronowo czy Grzechotki znaczna większość - około 75 proc. osób przekraczających granicę to Rosjanie. Dlatego tu zgłoszeń TAX FREE jest najwięcej. Oprócz tego, że dokumentów przybywa to rośnie także ich wartość" - wyjaśnił Ryszard Chudy.

I dodał, że dzieje się tak, mimo iż co jakiś czas spadający kurs rubla zmniejsza liczbę Rosjan przyjeżdżających do Polski na zakupy.

"Biorąc pod uwagę kwoty, jakie są wydawane w Polsce i innych krajach Unii przez obywateli Federacji Rosyjskiej, możemy mówić o nasileniu turystyki zakupowej. Kupowane są towary pierwszej potrzeby: artykuły spożywcze, ubrania, elektronika, ale też i dobra luksusowe" - podał.

autorka: Agnieszka Libudzka

edytor: Anna Mackiewicz

ali/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Kryzys w Rosji

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki