REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Już 22. dostawca energii w Wielkiej Brytanii upada z powodu wysokich cen hurtowych

2021-11-22 17:11
publikacja
2021-11-22 17:11
Już 22. dostawca energii w Wielkiej Brytanii upada z powodu wysokich cen hurtowych
Już 22. dostawca energii w Wielkiej Brytanii upada z powodu wysokich cen hurtowych
/ bulb.co.uk

Firma Bulb Energy, będąca siódmym największym dostawcą energii na brytyjskim rynku, ogłosiła w poniedziałek, że przejdzie pod zarząd komisaryczny, co w praktyce oznacza bankructwo. To już 22. firma, która od września wycofuje się z rynku z powodu wysokich cen energii.

Bulb Energy jest wyraźnie największą spośród firm, które nie zdołały przetrwać wzrostu hurtowych cen energii - ma ok. 1,7 mln klientów, czyli niemal tyle, ile pozostałe 21 łącznie. Do tej pory największą była Avro Energy mająca 580 tys. klientów.

Będzie też pierwszą, która zostanie objęta nową procedurą naprawczą nazwaną specjalnym reżimem administracyjnym. Stworzono go z myślą o sytuacji, gdy firma energetyczna upada, ale jest zbyt duża, aby jej klienci mogli zostać przeniesieni do innej firmy. W czasie, gdy zarządcy będą pracować nad zawarciem porozumienia restrukturyzacyjnego, znalezieniem nabywcy lub transferem klientów do innych firm, jej zobowiązania będą gwarantowane przez skarb państwa, by klienci nadal mogli otrzymywać energię.

Ofgem, brytyjski regulator rynku energii, nie złożył jeszcze formalnego wniosku o objęcie Bulb Energy specjalnym reżimem administracyjnym, ale jak się oczekuje, nastąpi to w ciągu najbliższych dni. Upadek Bulb Energy nie jest dużym zaskoczeniem, bo już we wrześniu firma informowała, że stara się o bailout z budżetu państwa.

Nie uratowało jej nawet to, że od początku października w Wielkiej Brytanii podniesiony został maksymalny pułap cen w taryfie dla klientów indywidualnych. Pułapy te chronią klientów przed gwałtownymi podwyżkami cen energii, ale oznaczają one, że firmy energetyczne nie mogą przenieść wyższych kosztów hurtowych na klientów, co zmusza niektóre - głównie mniejsze - przedsiębiorstwa do wycofania się z rynku.

Wraz z gwałtownym wzrostem cen hurtowych, zwłaszcza gazu, który zaczął się w sierpniu, w Wielkiej Brytanii nastąpiła fala upadków mniejszych dostawców energii - we wrześniu z rynku wycofało się dziewięć firm, w październiku cztery, a w listopadzie, nie licząc Bulb Energy, osiem. To oznacza, że spośród 49 dostawców energii, którzy byli na brytyjskim rynku w lipcu tego roku, nie ma już prawie połowy.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński 

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
jenak
Zielony Bezwład zatacza coraz szersze kręgi.

Szczepionka powinna być odtrutką.
rekin1986
Zielona energetyka to nam wszystkim wyjdzie bokiem jak nie w cenach prądu to towarów i usług

Jedynym stabilnym zielonym źródłem energii jest woda bo przepływa na bieżąco i można nią sterować poprzez ilość wody wtłaczaną na turbinę czas od uruchomienia turbiny do osiągnięcia pełnej mocy to 1 minuta
Zielona energetyka to nam wszystkim wyjdzie bokiem jak nie w cenach prądu to towarów i usług

Jedynym stabilnym zielonym źródłem energii jest woda bo przepływa na bieżąco i można nią sterować poprzez ilość wody wtłaczaną na turbinę czas od uruchomienia turbiny do osiągnięcia pełnej mocy to 1 minuta czego nie można powiedzieć o wietrze ,węglu , gazie ropie, czy atomie

Bo każde potrzebuje sporo czasu na rozruch zanim osiągnie właściwą moc

Elektrownie wodną można włączyć i wyłączyć w ciągu 1 minuty weglówka na uruchomienie do pełnego gwizdak czy wygaszenie do zera potrzebuje 720 godzin

Więc logiczne jest , że przy obecnych cenach uprawnień do emisji CO2 o tanim prądzie czy paliwach można pomarzyć
po_co
Tak naprawdę nie istnieją ekologiczne formy wytwarzania energii, każda wymaga przetwarzania jednych zasobów w drugie. Małe elektrownie wodne również generują odpady w końcu turbina którą napędzają nie została znaleziona w lesie.

Większe elektrownie czyli takie które mogą zasilać małą wioskę / miasto są
Tak naprawdę nie istnieją ekologiczne formy wytwarzania energii, każda wymaga przetwarzania jednych zasobów w drugie. Małe elektrownie wodne również generują odpady w końcu turbina którą napędzają nie została znaleziona w lesie.

Większe elektrownie czyli takie które mogą zasilać małą wioskę / miasto są już konstrukcjami silnie ingerującymi w naturę. Najczęściej wymagają wyregulowania rzeki na której się znajdują i nawet gdy nie powstaje w tym miejscu duża tama to sama regulacja sprawia, że znikają np. tarliska czy naturalne zakola gdzie bytowało ptactwo.
Może się wydawać, że brak tarłowisk i ptactwa rzecznego to mały problem ale wpływa to, jak każda inna zmiana, szeroko na środowisko naturalne.

Wiadomo, chcąc wytwarzać energię trzeba liczyć się z faktem degradacji środowiska i każde działanie na większą skalę jest dla tego środowiska szkodliwe.
adam.1983 odpowiada po_co
Niestety sama obecność człowieka zakłóca ekosystem, od kiedy człowiek poprzez swój rozwój przestał mieć naturalnych wrogów w naturze to degraduje środowisko, taka już kolej rzeczy a my możemy sobie poudawać i mieć złudne wrażenie że tym całym "eko" coś zmieniamy, zapewne w jakimś stopniu tak ale tak Niestety sama obecność człowieka zakłóca ekosystem, od kiedy człowiek poprzez swój rozwój przestał mieć naturalnych wrogów w naturze to degraduje środowisko, taka już kolej rzeczy a my możemy sobie poudawać i mieć złudne wrażenie że tym całym "eko" coś zmieniamy, zapewne w jakimś stopniu tak ale tak samo można by np. dopracować skuteczniejsze filtry w elektrowniach węglowych a nie na siłę zmieniać na niby ekologiczne wiatrowe czy PV. Główny efekt jaki się uzyskuje to napychanie komuś kieszeni
po_co odpowiada adam.1983
Nieprawda.
Człowiek jest elementem ekosystemu i jego obecność nic nie zaburza. Ekosystem stanowi pewien układ elementów i już.

Kiedy mówi się o środowisku to często miesza się ze sobą tysiące różnych pojęć. Zresztą to dotyczy każdej dziedziny życia, ja akurat jestem elektronikiem i przy wielu, naprawdę
Nieprawda.
Człowiek jest elementem ekosystemu i jego obecność nic nie zaburza. Ekosystem stanowi pewien układ elementów i już.

Kiedy mówi się o środowisku to często miesza się ze sobą tysiące różnych pojęć. Zresztą to dotyczy każdej dziedziny życia, ja akurat jestem elektronikiem i przy wielu, naprawdę wielu dyskusjach odpadam wręcz na początku gdy słyszę jak ktoś mówi o sprzęcie i nie widzi problemu w tym, że słowa które używa i ich interpretacja jest totalnie odmienna od ich faktycznego znaczenia.

Chyba najczęstszym błędem jest niezrozumienie słowa komputer. Niemal codziennie spotykam się ze stwierdzeniem, że np. konsole stają się komputerem. Konsole od zawsze nim były, tylko trzeba rozumieć terminologię.
Podobnie jest z ekosystemem, środowiskiem itd.

Kiedy używa się tych pojęć błędnie wtedy powstają problemy.
andybrandy odpowiada po_co
Ziemia się i tak oczyści kiedyś ze wszelkiego robactwa
adam.1983 odpowiada po_co
Człowiek dawno temu może był jego częścią, ale oderwał się od tego rozwijając technikę i uniemożliwiając naturze kontrolę nad jego populacją, natura nie chciała żeby człowiek żył do 90lat, budował gigantyczne betonowe metropolie, wycinał lasy, i wybijał faunę na danym obszarze, po prostu stał się gatunkiem Człowiek dawno temu może był jego częścią, ale oderwał się od tego rozwijając technikę i uniemożliwiając naturze kontrolę nad jego populacją, natura nie chciała żeby człowiek żył do 90lat, budował gigantyczne betonowe metropolie, wycinał lasy, i wybijał faunę na danym obszarze, po prostu stał się gatunkiem inwazyjnym, dla natury niemożliwym do kontroli bo nawet jak pojawia się taki covid to zaraz człowiek wymyśla szczepionki i lekarstwa.
Dawniej jak ludzi robiło się za dużo to przychodziła jakaś zaraza i tępiła kilkanaście % populacji a teraz jak z 8mld ludzi umiera 5mln to robi się z tego światową tragedię, będziemy żyć jak w matrixie gdzie naszym zajęciem będzie tylko praca i siedzenie w klicie 20m2 żeby przeżyć jak najdłużej, tylko że żeby potem utrzymać te rzesze ludzi trzeba namnożyć się jeszcze bardziej itd.......
Nieuchronnie itak doprowadzimy do swojej zagłady prędzej czy później.

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki