REKLAMA
WEBINAR

Jubilerzy podtrzymali popyt na złoto. Inwestorzy wyczekiwali

Krzysztof Kolany2014-05-20 11:12główny analityk Bankier.pl
publikacja
2014-05-20 11:12

Popyt na fizyczne złoto w pierwszym kwartale utrzymał się na stosunkowo wysokim poziomie. Dużą aktywnością wykazał się sektor jubilerski, podczas gdy inwestorzy wycofali się z rynku, oczekując dalszego spadku cen.

W pierwszym kwartale 2014 roku na świecie kupiono 1.075,5 ton złota po średniej cenie 1.293,1 dolarów za uncję – informuje w kwartalnym raporcie Światowa Rada Złota (World Gold Council). W ujęciu ilościowym to rezultat minimalnie niższy niż przed rokiem, ale za sprawą silnego spadku cen kruszcu (w Q1 były średnio o 21% niższe niż przed rokiem), na złoto wydano tylko 44,67 mld dolarów wobec 56,5 mld rok temu.

Popyt jubilerski trzyma się mocno

Jednakże finalne liczby niewiele mówią o samym rynku. Segment jubilerski urósł o 3% rdr, notując siódmy z rzędu kwartał wzrostu oraz wynik powyżej 5-letniej średniej. Sprzedaż złotej biżuterii wzrosła na większości głównych rynków: w Chinach, krajach Azji Południowo-Wschodniej, a także w USA i Wielkiej Brytanii. Autorzy raportu ostrzegają jednak, że w drugim kwartale popyt zgłaszany przez jubilerów powinien być zdecydowanie niższy.

Popyt na złote sztaby i monety (w tonach)

Spadek (o 9% rdr) odnotowano w Indiach, co miało związek z utrzymaniem restrykcji importowych narzuconych przez władze. Aż o 17% zmalała sprzedaż w Turcji, co wiązało się z silną deprecjacją liry, przez co żółty metal stał się droższy dla mieszkańców Stambułu czy Ankary. Za to najwyższą od upadku Lehman Brothers sprzedaż (22,1 tony) zaobserwowano w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, czyli rynku uważanym za alternatywne źródło zaopatrzenia w złoto dla Hindusów.

Inwestorzy czekali na niższe ceny

Na pierwszy rzut oka z popytem na złoto inwestycyjne niewiele się działo. Zakupy ze strony inwestorów zmalały zaledwie o 2% rdr i po raz drugi w ciągu ostatnich trzech kwartałów były niższe od 5-letniej średniej. Tyle że zupełnej odmianie uległa obserwowana w ubiegłym roku struktura popytu inwestycyjnego. O ile przez cały 2013 rok mieliśmy do czynienia ze zmasowaną podażą złota ze strony funduszy ETF (średnio 220 ton na kwartał), to w pierwszych trzech miesiącach roku bilans tej grupy uczestników rynku był praktycznie zerowy.

Podaż złotego złomu (w tonach)

Za to gwałtownie – bo aż o 39% rdr – spadła sprzedaż złotych sztabek i monet. Po części był to efekt wysokiej bazy sprzed roku, gdy sprzedaż złota inwestycyjnego pobiła wszelkie rekordy. Autorzy raportu WGC twierdzą, że inwestorzy wstrzymywali się z zakupami licząc na dalszy spadek cen. Prognozy banków inwestycyjnych zakładały spadek cen złota poniżej 1.200 USD/oz, nawet w okolice tysiąca dolarów za uncję. Oczekiwania te nie zmaterializowały się, więc w drugim kwartale można oczekiwać powrotu na rynek co bardziej zniecierpliwionych inwestorów.

Banki centralne nadal kupują

Stabilnym źródłem popytu na złoto były banki centralne, które w pierwszym kwartale kupiły 122,4 tony kruszcu. Była to wartość porównywalna z wynikami z poprzednich kwartałów. Największym wzrostem rezerw (o 36 ton) pochwalił się Irak. Politykę systematycznego zwiększania zasobów złota kontynuowały Rosja i Kazachstan. Wśród największych banków centralnych niewielkich ilości złota pozbył się jedynie niemiecki Bundesbank, który przeznaczył tonę kruszcu na bicie monet kolekcjonerskich.

Po stronie podaży wydobycie w kopalniach wzrosło o 6% rdr i sięgnęło 720,5 ton. Warto jednak odnotować 13-procentowy spadek podaży złotego złomu, który ukształtował się na poziomie o 20% niższym od 5-letniej średniej. Silny spadek cen, podwyżka VAT-u w Japonii oraz względna poprawa sytuacji gospodarczej w strefie euro zniechęcała do pozbywania się złota.

Krzysztof Kolany
Bankier.pl

Źródło:

Do pobrania

zlotogifzlotogifzlotogif
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Potrzebujesz niezawodnego połączenia            z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Potrzebujesz niezawodnego połączenia z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~landis
Sprzedaj złoto, zamień na papierki, papierki schowaj do słoika i zakop na 10 lat. Po tym czasie odkop i idz do sklepu kupić towar......................
~As
I SPŁUKANY.. wpompowal w zloto chyba cale oszczednosci liczac na manne z nieba.. kupil na malej gorce, ciut przed spadkiem, teraz jest konkretny minus i jak zwykle wieszczy i NAGANIA.. trzymajcie zloto jak on to robi i traci ;p
~nnfnf
ja tam zlota nei sprzedaję, waluta sie rozmywa caly czas, a zloto lezay i nei paruje, jak nei potrzebujesz tyvh pieneidzy teraz to lepiej trzymaj zloto
~Eryk
Cały czas myślę jak to się skończy,jestem zapakowany w złoto po pas i nie wiem czy pozbyć się połowy czy zostawić je i zacząć odkładać pieniądza a złoto schować dla dzieci ale nie chiał bym by stracili na tym że ojciec nie zostawił im ziemi,nieruchomości a mało warte złoto gdy jeszcze teraz można je sprzedać za dobre pieniądze tym Cały czas myślę jak to się skończy,jestem zapakowany w złoto po pas i nie wiem czy pozbyć się połowy czy zostawić je i zacząć odkładać pieniądza a złoto schować dla dzieci ale nie chiał bym by stracili na tym że ojciec nie zostawił im ziemi,nieruchomości a mało warte złoto gdy jeszcze teraz można je sprzedać za dobre pieniądze tym bardziej jak się kupowało większość poniżej 1000usd za oz. Ale w duchu cały czas mi coś podpowiada by zostawić złoto w spokoju i trzymać mimo spadków jakie są i pewnie jeszcze będą.

Powiązane: Złoto

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki