REKLAMA

Jest wniosek o odwołanie wicepremiera Jacka Sasina. "Czas na polityczną odpowiedzialność"

2020-05-08 10:38
publikacja
2020-05-08 10:38

Klub Koalicji Obywatelskiej złoży w Sejmie wniosek o wotum nieufności dla wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina - poinformował w piątek lider PO Borys Budka. W jego ocenie Sasin, przygotowując wybory prezydenckie, naraził skarb państwa na olbrzymie straty.

/ fot. Arek Markowicz / FORUM

"Rozpoczynamy dziś proces politycznego rozliczania tych, którzy są odpowiedzialni za kompromitację, jeśli chodzi o wybory prezydenckie" - oświadczył w piątek lider Platformy na piątkowej konferencji prasowej.

Poinformował, że klub KO złoży wniosek o odwołanie Jacka Sasina w funkcji wicepremiera i ministra aktywów państwowych. "Dajemy jednocześnie szansę panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, by wyszedł z tej sprawy z twarzą i by zdymisjonował pana Sasina, zanim dojdzie do skutku ta debata (nad jego odwołaniem - PAP)" - zaznaczył Budka.

Przypomniał też deklarację Jacka Sasina, że sam poda się do dymisji, jeżeli wybory prezydenckie nie odbędą się w maju. "Dzisiaj jest czas na polityczną odpowiedzialność" - zaznaczył Budka.

Ocenił też, że zapowiedzi majowych wyborów były "wielkim oszustwem i mistyfikacją". "Pan wicepremier Sasin, osoba która zapewniała Polaków, że wybory da się przeprowadzić, naraziła Skarb Państwa na olbrzymie straty" - uznał Budka.

Szłapka: Jacka Sasina czeka odpowiedzialność przed TS i przed sądami powszechnymi

Ministra aktywów państwowych Jacka Sasina czeka odpowiedzialność konstytucyjna przed Trybunałem Stanu i przed sądami powszechnymi - mówił w piątek szef Nowoczesnej Adam Szłapka.

Przewodniczący Nowoczesnej mówił na konferencji prasowej, że obok odpowiedzialności politycznej, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina czeka także odpowiedzialność konstytucyjna.

Szłapka wskazywał, że Sasin wbrew przepisom konstytucji "uczestniczył w procederze odbierania Państwowej Komisji Wyborczej roli w przeprowadzaniu wyborów". Ponadto, jak mówił poseł KO, Sasin bez podstawy prawnej wydrukował karty do głosowania, ale także "popełnił szereg przestępstw urzędniczych, tj. naruszenie ochrony danych osobowych czy usiłowanie narażenia zdrowia i życia obywateli przygotowując ten cały proces".

"Najpilniejsza jest odpowiedzialność polityczna i dymisja Jacka Sasina, natomiast cały czas czeka go odpowiedzialność konstytucyjna przed Trybunałem Stanu i przed sądami powszechnymi" - oświadczył Szłapka.

Sasin: Zarzuty wobec mnie ws. wyborów - całkowicie niezgodne ze stanem rzeczywistym

Zarzuty wobec mnie i rządu PiS w sprawie wyborów prezydenckich prezentowane przez szefa PO Borysa Budkę są całkowicie niezgodne ze stanem rzeczywistym - ocenił w piątek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Do tej informacji odniósł się Sasin w piątek na Twitterze. "Zarzuty wobec mnie i rządu @pisorgpl prezentowane przez pana Budkę w sprawie wyborów prezydenckich są całkowicie niezgodne ze stanem rzeczywistym. A jeszcze parę dni temu sami chcieli przełożyć wybory... #wybory2020" - napisał. 

autorka: Aleksandra Rebelińska

reb/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
kris74keh
Po wyborach Hołownia powoła do życia nową partię , bo PO już się nie da reanimować. Widzą to nawet kodziaże z Wyborczej.

Powiązane: Wybory prezydenckie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki