REKLAMA

Jest projekt likwidacji tzw. pułapki rentowej

2019-09-10 12:53
publikacja
2019-09-10 12:53

Posłowie PO-KO chcą likwidacji tzw. pułapki rentowej, czyli zniesienia zasady zmniejszania lub zawieszania renty osobom, których dochody przekraczają ustalone limity. We wtorek złożyli w Sejmie projekt ustawy w tej sprawie.

fot. Tomasz Sternicki / / FORUM

Poseł Sławomir Piechota podkreślał na wtorkowej konferencji prasowej, że zmiany, które proponuje klub PO-KO są rewolucyjne. Jak tłumaczył chodzi o likwidację tzw. pułapki rentowej. "Pułapka rentowa to sytuacja, w której renciści boją się pracować, bo jeżeli przekroczą ustawowo określone granice, to ich renta jest częściowo lub całkowicie zawieszana" - argumentował poseł PO-KO.

Przekonywał, że obecnie z powodu "pułapki rentowej" na pracę decyduje się bardzo niewiele osób niepełnosprawnych. "Uważamy, że czas najwyższy, aby umożliwić wszystkim rencistom swobodne zarabianie. Tego potrzebują oni sami, żeby mieć lepsze dochody, żeby nie musieli chodzić do pomocy społecznej po różnego rodzaju zasiłki. Tego potrzebują też pracodawcy szukający coraz bardziej rozpaczliwie nowych pracowników" - wskazał Piechota.

Jak dodał, takich zmian prawnych potrzebuje też polskie społeczeństwo. "Ci ludzie aktywni będą wszystkim dobrze służyć - sobie, pracodawcom a także całemu społeczeństwu" - mówił polityk PO.

Wiceprzewodnicząca sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny Katarzyna Mrzygłocka (PO-KO) przypomniała, że w Polsce jest około 2,3 mln rencistów, z czego pracuje jedynie 360 tys. "Około 9 tysięcy osób ma zawieszaną swoją rentę. Proszę zwrócić uwagę jakie to są olbrzymie zasoby rezerw pracowników i te rezerwy musimy wykorzystać. Praca powinna się opłacać, także rencistom" - dodała posłanka.

Jej zdaniem nie może być takiej sytuacji, że pod koniec roku pracujący renciści biorą urlopy bezpłatne lub proszą pracodawców, by nie przyznawali im premii. Według niej w ten sposób kwitnie też w Polsce tzw. szara strefa. "To wszystko musi się skończyć" - zaznaczyła Mrzygłocka.

W uzasadnieniu projektu ustawy czytamy m.in., że jego celem jest zniesienie zasady zmniejszania lub zawieszania renty osobom, których dochody przekraczają ustalone limity. Rozwiązanie to - jak wskazali wnioskodawcy - obejmie renty z tytułu niezdolności do pracy (zarówno z systemu powszechnego jak i systemu rolniczego), renty socjalne oraz renty inwalidzkie w systemie służb mundurowych.

"Proponowane rozwiązanie zmierza przede wszystkim do poprawy sytuacji materialnej osób niepełnosprawnych, którymi są m.in. wszyscy renciści. Proponowane rozwiązanie spowoduje zarazem zwiększenie zatrudnienia wśród osób pobierających renty – co służyć będzie zmniejszeniu coraz dotkliwszego deficytu pracowników na rynku pracy" - napisano w uzasadnieniu projektu.

Projekt PO-KO zakłada nowelizację siedmiu ustaw: ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin, ustawę o ubezpieczeniu społecznym rolników, ustawę o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin, ustawę o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin a także ustawę o rencie socjalnej.(PAP)

autor: Marta Rawicz

mkr/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
jes
Rencista czyli chory, niezdolny do pracy. Albo zasługuje na rentę bo nie może pracować albo nie należy mu się renta i powinien wracać do pracy. To są patologie.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki