Jesienna depresja na rynkach surowcowych

główny analityk Bankier.pl

Po „surowcowym armageddonie” nastał czas surowcowej smuty. Indeks CRB zakończył listopad w pobliżu 13-letniego (!) minimum. Listę najmocniej zmasakrowanych commodities otwiera pallad, tylko w listopadzie przeceniony o blisko 20%.

Dwucyfrowej przeceny doświadczyły także platyna (-16%), miedź (-11,5%), benzyna, olej napędowy, ropa naftowa i olej opałowy. Notowania złota, srebra i miedzi wyznaczyły w listopadzie wieloletnie minima, osiągając najniższe ceny od 2009 roku. Blisko 6-letniego dna znalazł się także kurs ropy Brent. Jednym zdaniem: obraz nędzy i rozpaczy dla spółek wydobywczych.

Na plusie w skali miesiąca znalazły się tzw. softy. Kurs kakao w Londynie wzrósł o 2,4%, cukier podrożał o 2,8%, a rekordzistą był sok pomarańczowy o 6,1% droższy niż na koniec października. Oprócz tego w górę poszły jeszcze tylko notowania ryżu i oleju sojowego.

Licząc od początku roku podrożało jedynie kakao (o 14,5%), ryż (o 4%), bawełna (4%), cukier (2,6%), canola (2,4%) i sok pomarańczowy – czyli surowce niszowe z punktu widzenia rynków finansowych.

Tegoroczne czerwone latarnie – pallad i platyna -  przyniosły straty rzędu 31%. Miedź od początku roku zaliczyła spadek o 27,5%, ropa Brent o 22,7%, pszenica o 19%, a złoto i srebro po ok. 10%. Jest wielce prawdopodobne, że mierzący ceny podstawowych surowców indeks CRB spadnie piąty rok z rzędu, co będzie najdłuższą taką serią od przynajmniej 30 lat.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 1 ~Filip

Jesienna depresja w formie filmu: https://youtu.be/3DBt91RmpmQ

! Odpowiedz
3 2 ~Mc

Hej, Krzysiek, a moze jeszcze jeden wykres po przeliczeniu na Polskie zlote. Wyszlo by ze nie tal mocno tanieja a moze i ceny rosną:d
Ja chce wykresy jeszcze w PL zł :)

! Odpowiedz
2 1 ~Mc

Inwetor popatrz na wage czy nie zanizyli juz tabliczki do 80g :d -biedronka

! Odpowiedz
2 3 ~inwestor

idę do biedronki kupić kakao

! Odpowiedz
3 7 ~JancioWodnik

I nikt nie wie czy to przygrywka do spadku cen surowców o dalsze 50%, czy to już dołek i będzie odbijać. Zbiegły się 2 rzeczy naraz kryzys kredytowy-trudno zadłużonym brać kolejne kredyty, kryzys nadpodaży dóbr - tani pieniądz wygenerował sporo mocy produkcyjnych magazyny zawalone towarem których nie ma kto kupić. To się musi źle skończyć...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 7 sakitoru

Dodam tylko ze Platyna to rzadszy metal od zlota i z tego tytulu czesto byla od niego drozsza... natomiast podobnie jak pallad bardziej od jej znaczenia jubilerskiego liczy sie techniczne, przemyslowe roznej masci katalizatory zarowno pallad jak i platyna oraz leki na raka platyna, wniosek jeden, fajną banke nam wydrukowali ebc i fed ale z realna gospodarka nie ma to nic wspolnego o czym swiadcza ceny surowcow, prawdziwa hossa powodowana stanem gospodarki powoduje rajd obu rynkow i surowcowego i akcyjnego tu mamy tylko akcje reszte wyjasnilem. Bedzie bolalo bardziej niz po 2007.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.