REKLAMA
WEBINAR

Jesienią czekają nas korekty prognoz wyników spółek giełdowych

2006-08-18 08:45
publikacja
2006-08-18 08:45
Większość spółek giełdowych po pierwszym półroczu z dużą ostrożnością podchodzi do publikacji prognoz rocznych wyników. Część firm jak najdłużej stara się nie publikować złych informacji dla akcjonariuszy. Tymczasem rynek lubi przejrzystość.

Do tej pory tylko siedem spółek wprowadziło korekty prognoz wyników finansowych na rok 2006. Wśród nich jedynie Hutmen i TVN podniosły prognozy, a pięć pozostałych: Barlinek, Forte, PEP, Police i Skotan, obniżyło szacunki odnoszące się do obrotów lub zysków. „Powodem dotychczasowych obniżek są głównie wahania kursów walut i wzrost cen surowców” – wyjaśnia Remigliusz Sopel, analityk z DM IDMSA.

Analitycy wskazują, że jesienią należy się spodziewać większej liczby korekt. Wówczas prognozy mogą podnieść m.in. Elektrobudowa, CCC, KGHM, Gino Rossi, MNI czy PBG. Nie można jednak wykluczyć dalszych obniżek. Wyniki takich spółek, jak m.in. Novita, Cash Flow, Spray czy Eurofaktor, po pierwszym półroczu nie dają zbytniej nadziei na wypracowanie rocznych planów.

Część firm możliwie jak najdłużej wstrzymuje się z publikację złych informacji dla akcjonariuszy. „Rynek lubi przejrzystość. Często obroty akcjami spółek, które przedstawiają prognozy, są dużo większe niż w przypadku firm, które nie podają planów finansowych” – tłumaczy R. Sopel. Zdaniem analityka, inwestorzy powinni mieć dostęp do dużo więcej mówiących informacji, jak np. tych, które ujawniają spółki notowane na giełdach amerykańskich: „Chodzi przede wszystkim o ujawnienie założeń określających prawdopodobieństwo realizacji rocznych planów:” – wskazuje Sopel.

E.B.
Na podstawie: „Parkiet”
Michał Chmielewski „Firmy zapowiadają korekty prognoz”
Źródło:
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki