REKLAMA

Jerzy Kwieciński nowym ministrem finansów

2019-09-19 10:10, akt.2019-09-20 14:08
publikacja
2019-09-19 10:10
aktualizacja
2019-09-20 14:08

W piątek prezydent Andrzej Duda powołał Jerzego Kwiecińskiego na stanowisko ministra finansów. Kwieciński pozostanie jednocześnie ministrem inwestycji i rozwoju.

fot. / / Kancelaria Premiera RP

Kwieciński pełni funkcję ministra inwestycji i rozwoju od 9 stycznia 2018 r. Wcześniej, od 20 listopada 2015 r., pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Byłem przygotowany na propozycję powołania mnie na stanowisko ministra finansów, więc nie była ona dla mnie zaskoczeniem - powiedział w czwartek minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że o planach w MF będzie informował po formalnym powołaniu przez prezydenta.

Jerzy Kwieciński będzie 22. ministrem finansów w III RP oraz piątym w obecnej kadencji. Od 2015 r., kiedy władzę przejęło Prawo i Sprawiedliwość, resortem finansów kierowali kolejno: Paweł Szałamacha, Mateusz Morawiecki, Teresa Czerwińska i Marian Banaś.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Pod koniec sierpnia na wniosek premiera prezydent Andrzej Duda odwołał z funkcji ministra finansów Mariana Banasia, który objął funkcję prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Do czasu objęcia funkcji przez Jerzego Kwiecińskiego, resort finansów jest pod nadzorem premiera Mateusza Morawieckiego.

Kwieciński: Stabilność finansów publicznych podstawowym celem

Nowy minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński deklaruje, że stabilność finansów publicznych jest dla niego najważniejszym celem. Jak dodał, ma nadzieję, że rząd przyjmie w przyszłym tygodniu projekt budżetu na 2020 r. i wyśle go do Sejmu.

Kwieciński powiedział podczas piątkowego spotkania z dziennikarzami w Ministerstwie Finansów, że jest dla niego wielkim zaszczytem, że będzie mógł sprawować funkcję ministra finansów, inwestycji i rozwoju.

Podkreślił, że dwa ministerstwa, które będzie nadzorował, to dwa największe resorty, obok ministerstwa spraw zagranicznych. "Dwa największe (...) i myślę, że dwa najważniejsze (...). Jestem absolutnie przekonany, że są to bardzo dobre, bardzo sprawne ministerstwa" - mówił.

Kwieciński przyznał, że zdaje sobie sprawę ze stojących przed nim wyzwań, bowiem zarządzenie takimi dwoma silnymi organizmami nie jest łatwe - tym bardziej, że resort finansów ma największą administrację, biorąc pod uwagę administrację celno-skarbową.

Minister zaznaczył, że ma jednak dobre wzorce, wskazując, że obecny premier Mateusz Morawiecki zarządzał tymi ministerstwami i podołał. "Myślę, że mam godny wzór do naśladowania" - oświadczył.

Nowy szef MF mówił m.in. o swoich celach i priorytetach w resorcie finansów. "Przede wszystkim będę chciał zapewnić stabilność dla finansów publicznych, dla polskiego państwa. Chcę, żeby te finanse pracowały i dla gospodarki, i dla ludzi" - zadeklarował.

Dodał, że chce również sprawnej administracji, przyjaznej dla obywateli i przedsiębiorców. "Chcę sprawić, żeby otoczenie dla prowadzenia działalności gospodarczej było jak najlepsze" - powiedział. Podkreślił, że to dla niego trzy najważniejsze cele.

Odnosząc się do stojących przed nim zadań, Kwieciński oświadczył, że kluczową sprawą jest doprowadzenie do przyjęcia przez rząd projektu budżetu na 2020 r. i wysłania go do Sejmu. "Chciałbym to zrobić w przyszłym tygodniu. Mam nadzieję, że się to uda (...). Dla nas to sprawa absolutnie w tej chwili priorytetowa" - powiedział. Dodał, że prace są bardzo zaawansowane.

"Moim zadaniem w najbliższym czasie będzie również podsumowanie prac ministerstwa (finansów - PAP) w całej kadencji rządowej. Bo chcę bardzo wyraźnie powiedzieć, że moja praca będzie pracą kontynuacji moich poprzedników" - powiedział.

Kolejne wymienione przez niego zadanie to "przygotowanie planów na przyszłość, na kolejne lata, na kolejna kadencję rządową".

Zauważył, że prezydent Andrzej Duda właśnie podpisał ustawę obniżającą stawkę PIT z 18 proc. do 17 proc., na czym skorzysta prawie 25 milionów Polaków.

"To realna obniżka (...) wszyscy poczujemy to w kieszeniach. Ponadto, zwiększamy koszy uzyskania przychodów, co również nie będzie bez znaczenia. Wprowadziliśmy również niedawno zerowy PIT dla osób młodych, do 26. roku życia. (...) Naszym znakiem firmowym, naszego rządu i naszej formacji politycznej jest obniżanie podatków" - podkreślił.

"Poprzednia taka obniżka podatku, która miała znaczenie dla wszystkich naszych obywateli, miała miejsce w 2006 r., za czasu rządów pana premiera Kaczyńskiego, kiedy PIT został również obniżony. Także, co będzie możliwe, to będziemy jeszcze starali się obniżać" - zapowiedział.

Kwieciński pytany był, czy wycofa się z planu zniesienia limitu 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia, po przekroczeniu którego nie płaci się składek na ZUS. „Nad tym na pewno będziemy się jeszcze zastanawiali, co najmniej przez weekend” - odpowiedział.

Odniósł się też do oskładkowania przedsiębiorców. Zauważył, że przedsiębiorca, który zarabia np. 2,5 tys. zł miesięcznie, musi odprowadzić ponad 1,3 tys. zł składek na ZUS. Podobną kwotę płaci też ten, który zarabia 50 tys. zł miesięcznie. "To ja się pytam, czy to jest sprawiedliwe. Na pewno tę kwestię co najmniej przez weekend będziemy rozważać" - powiedział minister.

Życiorys nowego-starego ministra

Jerzy Kwieciński W latach 2005-08 pełnił funkcję wiceministra rozwoju regionalnego. Był bezpośrednio odpowiedzialny za koordynację polityki rozwoju kraju i polityki spójności  oraz za negocjacje z Komisją Europejską. Uczestniczył w przygotowaniu programów operacyjnych.

Od maja 2008 r. prezes zarządu Fundacji Europejskie Centrum Przedsiębiorczości i wiceprezes zarządu Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości sp. z o.o. Ekspert BCC ds. rozwoju regionalnego i funduszy strukturalnych. Zajmował się również doradztwem przy raportach Banku Światowego.

Jest absolwentem i doktorantem Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej. W 1996 roku ukończył studia MBA. Jest także absolwentem Podyplomowego Studium dla Menedżerów w Szkole Głównej Handlowej. Pracował jako nauczyciel akademicki i pracownik naukowy na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej, prowadził projekty badawczo-rozwojowe na rzecz przemysłu. W latach 1993-2004 pracował w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce.

Jest przewodniczącym Konwentu Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

W 2015 r. został członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Poczet ministrów finansów: Czerwińska między Morawieckim a Belką

Rekonstrukcja rządu to dobry moment, aby przeanalizować poczet ministrów odpowiedzialnych za finanse naszego kraju.

Źródło:
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (16)

dodaj komentarz
shadow_xx
Już myślałem, że na bankierze nastąpiła cenzura z polecenia partii rządzącej. Przed chwilą miałem komunikat, że te forum zostało zablokowane i nie mogę dodać komentarza.

Chciałem napisać, że rynek świetnie zareagował na nominację ministra - euro 3 gr do góry, dolar 4 gr do góry.
anty12
Ministrem finansow to jest Jarek. Reszta to statyscii. Jarek w glowie obliczyl ze stac nas na 500+, ale wprowadzil 40 nowychj podatkow. Tak samo bedzie z pensja minimalan. Jarek mowi za przedsiebiorcow ze nas stac, a bedzei zgrzytanie zebami.
detektorjusia
Jarek to w ogóle wszystkimi steruje ze swojego biurka z kotem, nawet Trumpem.
jacyna2017
Ważna nie ilość ministrów, ale finanse państwa. POprzednio mieliśmy długo p Vincenta, co przełożyło się na długie dojecnie Polski przez karuzele VAT i mafie paliwowe i to że 'piniędzy' na nic nie było, mimó, że deficyty budżetowe były znacznie większe niż obecnie. Ja nie tęsknię!
karbinadel
A co za różnica, skoro żadne z tych ministrów nie decyduje o niczym niezeszywanym, niż marka papieru toaletowego w resortowym kiblu. Decyzje zapadają zupełnie gdzie indziej
karbinadel
Miało być "o niczym ważniejszym" Ach te słowniki :)
jkendy
Widać, ze jak umieją liczyć to nie wytrzymują psychicznie i trzeba wymienić.
barnaba69
Mgr inż od materiałów typu guma tzn. na ile rozciągliwy jest budżet po telefonie z centrali PiS. Tu z finansami niewiele trzeba mieć wspólnego aby być MinFinem
jes
Jemu do niczego wiedza nie jest potrzebna. I tak nie będzie o niczym decydował. Kolejny długopis w stajni pisu.

Powiązane: Rząd Mateusza Morawieckiego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki