Jedziesz na Euro? Uważaj na wysokie mandaty

W 2015 roku we Francji 69 060 kierowców straciło prawo jazdy, a ponad 70 procent mandatów było wystawionych za przekroczenie prędkości. Co to oznacza? Że nadchodzące Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej, to prawdziwe żniwa dla francuskiej policji.

Jedziesz na Euro? Uważaj na wysokie mandaty
Jedziesz na Euro? Uważaj na wysokie mandaty (fot. ARTUR BARBAROWSKI / )

- Wybierając się na Euro do Francji, musimy pamiętać o limitach prędkości. Ich przekroczenie już o 10-20 km/h wiąże się z dużym mandatem. Należy także pamiętać o winietach np. w Austrii, Szwajcarii - mówi newsrm.tv Marek Krygier, dyrektor Zarządzający Coyote Systems Polska. Minimalny mandat za jazdę przekraczającą dopuszczalną prędkość o nie więcej niż 10 km/h, to 39 euro, ale już maksymalny wynosi 159€, czyli ok. 699 zł. Najdrożej jest, gdy dozwolona prędkość zostanie przekroczona o ponad 60 km/h. Wówczas mandat może wynieść nawet 3 119 euro, co oznacza kwotę ponad 13 000 zł!

Wysokość mandatów za przekroczenie prędkości we Francji
Przekroczenie prędkości Minimalny mandat Maksymalny mandat
<10 km/h 39 euro 159 euro
10-40 km/h 159 euro 369 euro
40-60 km/h 500 euro 2000 euro
>60 km/h 779 euro 3119 euro

Jak zatem zabezpieczyć się przed wysokimi karami? Odpowiedź jest banalna. Jeździć przepisowo. Jednak, gdy emocje i piękne widoki biorą górę, można się zapomnieć. Wtedy z pomocą przychodzą nowe technologie, m.in. takie, jak system ostrzegania w czasie rzeczywistym przed zdarzeniami drogowymi, który działa nie tylko we Francji, ale również w innych krajach Europy Zachodniej oraz Polsce. Dane o fotoradarach stacjonarnych i limitach prędkości są aktualizowane na bieżąco. Pozwalają kierowcom na wymianę informacji o zagrożeniach na drodze.

Jadąc do Francji, będziemy podróżować przez inne kraje Europy Zachodniej, trzeba więc być przygotowanych na inne niż w Polsce przepisy oraz wymagania. Wielu kierowców ma przekonanie, że w Niemczech nie ma limitów prędkości na autostradach. Rzeczywiście to prawda, ale tylko na niektórych odcinkach, w wielu miejscach pojawiają się limity prędkości 110-120km/h zależne od stanu nawierzchni lub zbliżających się rozjazdów.

W Belgii oraz innych krajach nie napotkamy na tabliczki ostrzegające przed fotoradarem stacjonarnym, a same fotoradary nie są oznaczone na żółto, bardzo łatwo więc o mandat. Natomiast we Włoszech popularne są odcinkowe pomiary prędkości na autostradach. Takich miejsc jest znacznie więcej niż w Polsce. Stanowią one prawie 30% autostrad.

Źródło: Newsrm.tv

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Dundee

Na mandaty to przydałby się Yanosik za granicą ;) Ale tak w ogóle jak już wyżej ktoś wspomniał, mandaty w przypadku Euro we Francji to najmniejsze zmartwienie. Osobiście bałbym się tam jechać...

! Odpowiedz
1 6 ~HEHEHE

A GDY W SKANDYNAWII ZECHCE WYSTAWIĆ MANDAT JAKO PROCENT ROCZNYCH DOCHODÓW TO SIĘ ZA GŁOWĘ ZŁAPIE I JESZCZE CI JAKIEŚ KIESZONKOWE NA DROGĘ DORZUCI GDY ZOBACZY ŻE TWÓJ ROCZNY DOCHÓD TO TYLE CO JEGO MIESIĘCZNY :)

! Odpowiedz
3 4 ~aaaaa

A może należałoby używać francuskiego taryfikatora dla przekroczeń powyżej 20 km/h w Polsce (i zabierać prawo jazdy do czasu zapłaty)? Od razu spadłaby ilość wypadków.

W Słowenii i Austrii pilnują winiet z kamer. Uważać trzeba na odcinkowe pomiary prędkości w Austrii (są oznakowane).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 7 ~JaJacek

Uważaj na Słowacji !! Nawet jak jedziesz 2km więcej to ...POKUTA .Pojadą za tobą nawet 20 km by cię przydybać za brak kierunkowskazu na pustej drodze,za niedomkniętą szybę.To komunistyczna milicja.Nie wyobrażam sobie by polski policjant karał Słowaka za kompletne bzdety. Jedź żółwim tempem na Słowacji bo weekendowy wyjazd zamieni się w koszmar.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 6 ~kowalski

W krajach gdzie panoszą się hordy nachodźców widomego wyznania, mandat jest twoim najmniejszym zmartwieniem.

! Odpowiedz
2 10 ~adolf

Jedziesz na EURO , uwazaj zeby ci glowy nie odcieli...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne