Jedno słowo wystarczy, aby stracić na złocie

W ciągu tygodnia uncja żółtego kruszcu staniała o 200 zł. Nie jest to efekt żadnej konkretnej zmiany w gospodarcze czy sytuacji politycznej na świecie, a jedynie zapowiedzi mającej nadejść w perspektywie kilku miesięcy zmiany stóp procentowych w USA.

Jedno słowo wystarczy, aby stracić na złocie
Jedno słowo wystarczy, aby stracić na złocie (thetaXstock)

O tym, że inwestowanie w złoto nie jest pozbawione ryzyka Lion’s Bank ostrzegał m.in. 18 maja (w tekście pt. „Nie wszystko złoto, co kupujesz jako złoto”). Niedługo trzeba było czekać, aby rynek pokazał jak niewiele trzeba, aby wycena żółtego kruszcu szybko się zmieniła. Tym razem powodem spadku ceny była zapowiedź potencjalnej zmiany kosztu pieniądza w USA. Najpierw spekulacje takie pojawiły się w rynkowych analizach, a w chwilę później zawtórowała im Janet Yellen – szefowa amerykańskiej rezerwy federalnej. 27 maja br. wystąpiła ona publicznie mówiąc, że „podwyżki stóp procentowych w USA w nadchodzących miesiącach, mogą być właściwe”. Tylko tyle i aż tyle wystarczyło, aby uncja złota staniała o 200 zł w ciągu tygodnia.

Czemu podwyżka kosztu pieniądza za oceanem jest aż tak ważna dla złota? Powody są przynajmniej trzy. Po pierwsze wyższe stopy procentowe oznaczają wyższe oprocentowanie lokat, które jako bezpieczne konkurują z żółtym kruszcem o serca inwestorów. Drugim powodem jest fakt, że wyższe stopy procentowe powinny przełożyć się na wzmocnienie dolara, a przeważnie jest tak, że im dolar mocniejszy, tym cena złota (wyrażona przecież w dolarze) niższa. Na koniec pozostaje fakt, że powodem ewentualnych podwyżek stóp procentowych jest poprawa w gospodarce USA. Jeśli ta faktycznie ma się dobrze, to znowu oznacza, że mniej osób będzie skłonnych kupić złoto w celu zabezpieczenia majątku przed rynkowymi perturbacjami.

Te wszystkie zapowiedzi faktycznie mają wpływ na to, jak gracze rynkowi postrzegają przyszłość złota. Portal Bloomberg podaje informację, zgodnie z którą gracze giełdowi zamykają długie pozycje na złocie (spadek o ponad 26% w ciągu tygodnia do 24 maja). To oznacza, że coraz mniej osób wierzy w to, że żółty kruszec będzie jeszcze drożał.

Bartosz Turek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~Le

Istotne to jest to ,że na walutach jest ponad 200 bilionów $ długu NIE DO SPŁACENIA!!!! Jest gigantyczna bania na obligacjach przekraczająca możliwość spłaty przy ZEROWYCH STOPACH PROCENTOWYCH!!! Jak myślicie kto za to zapłaci? ci co wierzą w wartość papierowych śmieci!!!
Gdyby chcieć zamienić pieniądze na srebro to więcej $ czy EU drukują w ciągu miesiąca niż jest srebra do kupienia na świecie!!!!. Tylko spekulacje na kontraktach z obrotami 100 razy większymi niż faktyczna dostępna ilość srebra utrzymują jego niską cenę! no i oczywiście głupota ewentualnie sprzedających fizyczny metal za bezwartościowe banknoty i papiery..

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ~mike1969

Z komentarzy wynika że kupujecie złoto by dość szybko na nim zarobić a to nie tędy droga ... Za parę lat, może miesięcy, cena złota może nas zadziwić. I po to kupuje się złoto. Poza tym w czasach kiedy pieniądz nie jest juz niczym innym jak kawałkiem papieru, bez parytetu, zaufanie jakim go darzą ludzie jest już kompletnie niezrozumiałe. Cóż , przebudzenie przyjdzie pewnie prędzej czy później... Jeszcze jedno, we wrześniu Bank Centralny ma zakończyć szalony, idiotyczny dodruk pieniądza w Europie. Ciekawe co sie wtedy stanie... A jeszcze zwracam uwagę że G.Soros zainteresował się złotem fizycznym (kupił wytwórnię) wychodząc częściowo z papierów wartościowych. Ciekawe dlaczego to robi :))

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~słowo-otuchy

Żal mi idio..w którzy widząc że złoto zdrożały już 300$ widzieli szanse na zarobek. Zysk postawę gdy kupujesz a nie gdy sprzedajesz!!!
Ja czekam jak srebro opadnie do 14.5$ kupie sobie 2kg i i z 100 uncji i będę się śmiał z tych co kupowali po 17$

! Odpowiedz
6 1 ~wiolka

teraz zloto podskoczy, dlatego kupilam troche na mennicy staropolskiej i zlotej uncji, zeby sprzedac je z zyskiem

! Odpowiedz
0 4 ~Czuwajacy

Warto inwestowac w spolki ,ktore handluja zlotem,bez wzgledu na cene,bo istotny jest tu popyt na kruszec.Np.Jedna ze spolek wiadacych w sprzedazy tego metalu odnotowala w I kw 75% wzrost sprzedazy zlota(80mln zl) i otwiera rafinerie zlota w Afryce a jej wartosc w porownaniu z innymi firmamihandlujacymi zlotem jest o nawet kilanascie razy tansza
Mennica Skarbowa c/wk 4,24
Spolka X c/wk0,26
Niedlugo bedzie glosno o tej firmie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 ~tak_tak

heh pan turek najpierw był ekspertem od rynku nieruchomości, gdzie każdy gościa wysmiewał, teraz nagle ekspert od metali i widać dalej trzyma poziom... na d

! Odpowiedz
1 5 ~goldQdolary

tak jak wystarczy jedno słowo i złoto poleci do góry , ale jak się gada o stopach to podniosą a jak już dojdzie do tego dnia do ogłoszenia i się okaże że nie podniosą to pierdyknie w górę podwójnie , a i tak pójdzie do góry powtórka z grudnia akcje w dół złoto do góry i zanim rynek się ustabilizuje po stopach to znów 3 miesiące hossy będzie hehe

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 12 ~Piada

W odróżnieniu od banknotów złota nie da się wydrukować ( co najwyżej certyfikaty na złoto ale to nie to samo co kruszec ) , zabawa w papiery skończy się gdy najwięksi gracze powiedzą : sprawdzam

! Odpowiedz
3 18 ~Le

Będą tylko mówić o podwyżce stóp bo USA nie stać na płacenie odsetek od własnych długów 20 bilionów $ ,ale straszenie nagania chętnych na te papierowe śmieci.. banknoty , obligacje,depozyty bez pokrycia ....

! Odpowiedz
2 11 ~taki_jeden

kto straci to staci ale niektórzy zawsze zyskują :)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ZŁOTO 1,19% 1 648,60
2020-03-30 13:17:00
MIEDŹ -0,87% 4 771,00
2020-03-30 13:15:00
ROPA 4,83% 26,27
2020-03-30 13:15:00
SREBRO -3,01% 14,19
2020-03-30 13:15:00
PLATYNA -1,67% 726,05
2020-03-30 13:15:00

Znajdź profil