REKLAMA

Jak wyegzekwować dług, gdy dłużnik ukrywa się za granicą?

2015-01-23 09:45
publikacja
2015-01-23 09:45
fot. Stockbyte / Thinkstock

Co zrobić, gdy nasz dłużnik ucieknie za granicę? Czy polski komornik może wówczas prowadzić egzekucję komorniczą? W jaki sposób odzyskać swoje pieniądze od osoby przebywającej poza granicami Polski?

Jak wyegzekwować dług, gdy dłużnik ukrywa się za granicą? (fot. Stockbyte / Thinkstock)

Jeden z czytelników Bankier.pl zwrócił się z prośbą o pomoc do redakcji, opisując swój problem z dłużnikiem ukrywającym się poza granicami Polski: "Jestem wierzycielem długu o wartości kilku tysięcy złotych. Dłużnik ukrywa się od kilku lat w Anglii. Znam jego adres, ale nie wiem, czy go nie zmienił. Czy istnieje prawna możliwość wyegzekwowania od tej osoby moich pieniędzy? W jaki sposób to zrobić? Jakie kroki prawne trzeba podjąć? Czy polski komornik może mi pomóc?

Odpowiedź eksperta:

W ramach prowadzonej na portalu Bankier.pl akcji bezpłatnych konsultacji z komornikiem sądowym, odpowiedzi na powyższe pytania udzieliła Monika Janus, Komornik Sądowy, Rzecznik Izby Komorniczej we Wrocławiu:

"Rozumiem, że w Polsce wydany został tytuł wykonawczy, czyli dokument sądowy (np. wyrok, nakaz zapłaty, akt notarialny, w którym dłużnik dobrowolnie poddał się egzekucji, ugoda sądowa, bankowy tytuł egzekucyjny) - dokument stwierdzający istnienie obowiązku zapłaty określonej kwoty pieniężnej i zawierający nakaz zapłaty tej kwoty, zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Aby skierować sprawę do komornika w Polsce, dłużnik musi mieć miejsce zamieszkania/pobytu w Polsce, ewentualnie - w pojedynczych przypadkach - nieruchomość lub ruchomości na terenie kraju. Z opisywanej sytuacji nie wynika, że dłużnik ma majątek w Polsce. 

Wówczas egzekucję przeprowadza odpowiedni komornik sądowy w Wielkiej Brytanii. Aby złożyć do niego wniosek egzekucyjny, należy wcześniej uzyskać tzw. Europejski Tytułu Egzekucyjny lub Europejski Nakaz Zapłaty, który umożliwia wierzycielowi wyegzekwowanie wyroku w innym państwie członkowskim UE, bez potrzeby wszczęcia nowego postępowania sądowego.

Wnioski o wydanie Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego lub Europejskiego Nakazu Zapłaty składa się w sądzie, który wydał orzeczenie. Należy potem u komornika sadowego w Wielkiej Brytanii zainicjować postępowanie egzekucyjne, składając odpowiednie wnioski wg wymogów prawa obowiązującego w kraju, w którym ma być przeprowadzona egzekucja. Samo postępowanie, jego zasady i tryb jest różny niż postępowanie w Polsce i wymaga zaawansowanych wiadomości.

Więcej szczegółowych informacji na temat właściwości, organów egzekucyjnych, sposobu i trybu postępowania w niektórych Państwach Członkowskich uzyska Pan na stronie internetowej www.europe-eje.eu, która powstała w ramach unijnej współpracy Państw Członkowskich w projekcie realizowanym z udziałem polskich komorników."

Odpowiedź przygotowała p. Monika Janus,
Komornik Sądowy, Rzecznik Izby Komorniczej we Wrocławiu.

Źródło:
Tematy
Pakiet medyczny dla Ciebie za 45 zł. Rodzina 2+2 za 39,75 zł/os. Porównaj ceny »

Pakiet medyczny dla Ciebie za 45 zł. Rodzina 2+2 za 39,75 zł/os. Porównaj ceny »

Komentarze (40)

dodaj komentarz
bartmoz
Dobrą opcją jest również firma ICG - są w stanie odzyskać dług od zagranicznych kontrahentów, co jest świetną opcją.
~Alter_Egon
Ciekawe. Z artykułu wynika, że mając nakaz zapłaty zaopatrzony w klauzulę wykonalności należy złożyć wniosek o wydanie europejskiego nakazu zapłaty. Gdy ja to zrobiłem, otrzymałem odpowiedź z sądu, że sąd nie może tego zrobić, bo postępowanie nie toczyło się w trybie europejskim. Ano nie toczyło się, bo wówczas Ciekawe. Z artykułu wynika, że mając nakaz zapłaty zaopatrzony w klauzulę wykonalności należy złożyć wniosek o wydanie europejskiego nakazu zapłaty. Gdy ja to zrobiłem, otrzymałem odpowiedź z sądu, że sąd nie może tego zrobić, bo postępowanie nie toczyło się w trybie europejskim. Ano nie toczyło się, bo wówczas dłużnik mieszkał jeszcze w Polsce. Zanim uzyskałem klauzulę wykonalności i sprawa trafiła do komornika, dłużnik wyprowadził się.

Sytuacja wygląda więc tak, że znam adres pobytu dłużnika, mam nakaz zapłaty, którego nie mogę zamienić na europejski.

Co w tej sytuacji zrobić?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~PiotrK
wszystko jest pieknie opisane ale sädy w kraju to komedia, mialem adres dluznika w anglii i skladalem o europejski tyt., sedzia najpierw odrzucil bo nie mialem adresu a gdy sie odwolalem wyzej z podanym adresem otrzymalem odpowiedz ze tez odrzucaja bo säd wyslal pismo pod dany adres i nikt nie odebral!! kazdy by nie odebral takiego wszystko jest pieknie opisane ale sädy w kraju to komedia, mialem adres dluznika w anglii i skladalem o europejski tyt., sedzia najpierw odrzucil bo nie mialem adresu a gdy sie odwolalem wyzej z podanym adresem otrzymalem odpowiedz ze tez odrzucaja bo säd wyslal pismo pod dany adres i nikt nie odebral!! kazdy by nie odebral takiego pisma , ten sedzia to idiota, powinien szyby myc na ulicy niz zajmowac takie stanowisko. dodam do teog ze bym to säd w olsztynie.
w polsce jest patologia !!!!
~Lizard
Polskie BIK itp nie mają mocy za granicami kraju więc dłużnik mający długi w Polsce a normalnie funkcjonujący za granicą może brać tyle kredytów ile mu dadzą. Nie ma żadnych połączeń pomiędzy Polską a zachodem w egzekwowaniu długów. Inna sprawa to przestępstwa finansowe i ekstradycje do polski. Normalny Kowalski Polskie BIK itp nie mają mocy za granicami kraju więc dłużnik mający długi w Polsce a normalnie funkcjonujący za granicą może brać tyle kredytów ile mu dadzą. Nie ma żadnych połączeń pomiędzy Polską a zachodem w egzekwowaniu długów. Inna sprawa to przestępstwa finansowe i ekstradycje do polski. Normalny Kowalski jest nie tykalny aż do momentu gdy narobi sobie problemów w danym kraju zamieszkania...przykładowo w UK ludzie mogą ogłosić upadłość kilka razy a dokładnie co 6 lat wpadać w problemy i z nich wychodzić. Pozdrawiam
~Lizard
Po pierwsze posiadanie długów to nie przestępstwo a tym bardziej w UK.
Komornik polski może jedynie ścigać na terenie Polski. Inna sprawa jeśli kredyty były wyłudzone i to jest kryminał. Wtedy jest europejski nakaz itd i ściąganie do polski...ale decyzja jest w geście sądów lokalnych UK a nie polskich więc może
Po pierwsze posiadanie długów to nie przestępstwo a tym bardziej w UK.
Komornik polski może jedynie ścigać na terenie Polski. Inna sprawa jeśli kredyty były wyłudzone i to jest kryminał. Wtedy jest europejski nakaz itd i ściąganie do polski...ale decyzja jest w geście sądów lokalnych UK a nie polskich więc może okazać się że sąd stanie po stronie winnego i wymierzy karę stosowną do danego kraju. Także Polska z sądami i komornikami jest bezsilna. Inna sprawa to ściganie kogoś kto może ogłosić bardzo szybko upadłość na terenie kraju który jest jego miejscem pracy, życia itp. Dłużnik może mieć milionowe długi na terenie UE i będzie czysty za 1000f gdy wypełni wniosek o upadłość. Upadłość będzie się tyczyć wszystkich długów na terenie Polski włącznie z długimi skarbowymi itp. Komornicy w UK działają na innych zasadach jak w Polsce więc straszenie ludzi jest zabawne. Pozdrawiam.
~Kijowski
Jestem dłużnikiem alimentacyjnym w Polsce, czy komornik może zająć moje konto w Irlandii?
~xxxx
Jestem wpisana do krd w Polsce. Mogę pracować legalnie w Norwegii? Dokładniej chciałabym się dowiedzieć o co pyta policja przy rejestracji i czy sprawdzają krd.
~Żenada
Sami experci się wypowiadają, masakra
~gocha
Czy komornik na dzien dzisiejszy moze zajac mi holenderskie konto

Powiązane: Interwencja Bankier.pl

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki