Jak skutecznie oszczędzać pieniądze? To naprawdę proste!

Jak skutecznie oszczędzać pieniądze? To naprawdę proste!


Czy w dzisiejszych czasach, gdy większość z wielkim trudem wiąże koniec z końcem, oszczędzanie jest w ogóle możliwe? Specjaliści przekonują, że tak. Zdaniem psycholog prof. Dominiki Maison w odkładaniu pieniędzy bardziej liczy się nastawienie niż zasobność portfela. Czy można wyrobić w sobie takie nastawienie i nauczyć się oszczędzania? Naukowcy doradzają, że łatwiej jest oszczędzać wówczas, gdy dokładnie określimy to, na co chcemy przeznaczyć zebrane środki.

Oszczędzać możemy zupełnie niezależnie od tego, w jakiej sytuacji finansowej się znajdujemy. Najprościej zacząć od comiesięcznych rachunków, codziennych zakupów i drobnych przyjemności, na które regularnie wydajemy dużą część naszego budżetu. W taki sposób będziemy w stanie odłożyć pieniądze.

Jeśli chcemy, aby nasze miesięczne wydatki nie przekraczały naszych możliwości, musimy stworzyć budżet domowy. Po wypisaniu stałych opłat musimy wyznaczyć kwotę, którą chcielibyśmy zaoszczędzić. Nie może ona być zbyt wysoka, to musi być realna i możliwa do zaoszczędzenia suma pieniędzy. Dobrze jest nawet zacząć od małych kwot, które można później systematycznie powiększać. W konstruowaniu budżetu przydaje się konsekwentne zbieranie rachunków. To sprawi, że łatwiej będzie zapanować nad wydatkami. Dobre planowanie, wyznaczanie celów oraz konsekwencja w ich realizacji to podstawowe czynniki decydujące o sukcesie w przypadku oszczędzania.

Aby ułatwić swoim klientom planowanie wydatków oraz oszczędzanie, niektóre firmy wprowadziły elektroniczne narzędzia do zarządzania domowym budżetem. Część instytucji rynkowych angażuje się też w krzewienie edukacji finansowej. Cały szereg akcji, których celem jest kształcenie społeczeństwa w zakresie oszczędzania, współorganizują Kasa Stefczyka i Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej. Kasa Stefczyka próbuje dotrzeć z tą wiedzą do wszystkich użytkowników rynku – tak seniorów, jak i najmłodszych, organizując warsztaty z planowania finansowego i zarządzania budżetem osobistym m.in. dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

kasa.bankier.pl

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.