REKLAMA

Dostałeś SMS od InPostu? Dopłata 1,19 zł do paczki to oszustwo

2020-12-21 09:25
publikacja
2020-12-21 09:25
Dostałeś SMS od InPostu? Dopłata 1,19 zł do paczki to oszustwo
Dostałeś SMS od InPostu? Dopłata 1,19 zł do paczki to oszustwo
fot. Soft Light /

Powraca oszustwo "na InPost". Cyberprzestępcy ponownie wysyłają wiadomości SMS z informacją o konieczności dopłaty 1,19 zł do przesyłki z powodu przekroczenia dozwolonego limitu wymiarów. Kliknięcie w link grozi zainfekowaniem telefonu szkodliwym oprogramowaniem  ostrzega InPost.

„Twoje zamowienie trafilo do naszego magazyny z powodu przekroczenia wymiaru opakowania. Prosimy wyslac 1,19 zł" - czytamy w fałszywej wiadomości przesyłanej przez oszustów (zachowano pisownię oryginalną - przyp. red.). Cyberprzestępcy podszywają się pod firmę InPost. W wysłanych SMS-ach zawarty jest link do sklepu, w którym można pobrać rzekomą aplikację spółki. W rzeczywistości pod linkiem kryje się złośliwe oprogramowanie. 

Dopłata 1,19 zł do paczki

– Phishing ponownie zbiera żniwo! Uczulamy na SMS-owe ataki cyberprzestępców. Pamiętajcie, że każdą wiadomość należy sprawdzić i nigdy nie stosować się do zawartych w niej, podejrzanie brzmiących poleceń – ostrzega InPost.

„InPost nigdy nie wysyła wiadomości SMS w związku z przekroczeniem wymiaru opakowania wraz z prośbą o dopłatę " - przypomina firma w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej. "Kliknięcie w link grozi zainfekowaniem telefonu szkodliwym oprogramowaniem" - ostrzega InPost.

InPost – oszuści wysyłają fałszywe SMS-y

– Oczekujący na prezenty, uważajcie! Nasz zespół zaobserwował kampanię podszywającą się pod Inpost zachęcającą do instalacji złośliwego oprogramowania Cerberus na platformę android. Malware umożliwia kradzież środków z kart płatniczych i przejęcie całkowitej kontroli nad urządzeniem – ostrzega CERT Polska na Twitterze.

Fałszywe wiadomości przesyłane przez cyberprzestępców posiadają kilka cech charakterystycznych. Co pozwala przypuszczać, że wiadomość pochodzi od oszustów? Czerwoną lampkę powinny zapalić m.in.:

  • błędy językowego,
  • błędy ortograficzne,
  • brak polskich znaków.

Pobieranie aplikacji InPost Mobile ze sklepów Google Play i App Store jest najbezpieczniejszą metodą instalacji. Użytkownik może być pewny, że korzysta z oficjalnej wersji. "Osoby, które zainstalowały aplikację z innego źródła, powinny niezwłocznie przywrócić telefon do ustawień fabrycznych" - zaleca InPost.

fot. / / Bankier.pl

DF

Źródło:
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zakupy w sieci

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki