Ile może zająć komornik – nowe limity w 2016 roku i zmiany w przepisach

Kiedy komornik przystępuje do działania, nie może zająć wszystkich środków. Dłużnikowi powinny zostać chociaż minimalne kwoty potrzebne do przeżycia. Podajemy limity i kwoty wolne od zajęć komorniczych obowiązujące w 2016 roku. Ze względu na wprowadzone zmiany prawa, niektóre limity będą ustalane inaczej niż dotychczas.

[Aktualizacja 22.02.2017 r.]

Ile może zająć komornik w 2017 roku - sprawdź w artykule "Ile może zabrać komornik? Nowe limity potrąceń i kwoty wolne".

***

Komornik może prowadzić egzekucję z ruchomości i nieruchomości. Jednak popularnym sposobem, wskazywanym dotąd często przez wierzycieli jest także egzekucja z wynagrodzenia za pracę, świadczeń emerytalno-rentowych ZUS czy środków pieniężnych zgromadzonych na koncie bankowym.

Przy zastosowaniu tych sposobów egzekucji komornik zawiadamia odpowiednio: zakład pracy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub bank o fakcie dokonania zajęcia. Wzywa przy tym dany podmiot, aby nie wypłacał dłużnikowi należnej kwoty, tylko przekazywał ją bezpośrednio do komornika. Dłużnik otrzymuje odpowiednie zawiadomienie zawierające jednocześnie zakaz odbioru zajętych kwot. Trzeba jednak pamiętać, że dla każdego z tych źródeł zaspokojenia wierzyciela ustanowiono prawne limity zajęć i kwoty wolne od egzekucji komorniczej. W świetle prawa nie do ruszenia przez komornika są też pewne rodzaje świadczeń, między innymi: świadczenia alimentacyjne, z pomocy społecznej czy stypendia na cele specjalne.

W 2016 roku obowiązują nowe limity zajęć komorniczych - wynikają one z aktualizacji podstaw uwzględnianych przy ich wyliczeniu, czyli np. najniższej emerytury lub renty czy płacy minimalnej w danym rok. Od września br. w życie wejdą też nowelizacje prawa zakładające inne kwoty wolne w przypadku zajmowania przez komornika rachunku bankowego.

Ile komornik może zająć z renty i emerytury?

Zgodnie z obowiązującym prawem, emerytury i renty podlegają zajęciu w wysokości 25 proc. Wolne od egzekucji i potrąceń są jednak kwoty odpowiadające 50 proc. najniższej emerytury lub renty, zależnie od rodzaju pobieranego świadczenia.

ZUS ogłosił pod koniec lutego kwoty najniższych świadczeń emerytalno-rentowych obowiązujących od 1 marca br. do końca lutego 2017. Zgodnie z najnowszym komunikatem ZUS, od marca 2016 roku najniższa emerytura i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renta rodzinna wynosi 882,56 zł. Oznacza to, że 441,28 zł (50% z 882,56 zł) jest wolne od egzekucji i potrąceń. Natomiast najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi od marca 676,75 zł. Wolne od egzekucji i potrąceń jest zatem w tym przypadku 338,37 zł.

Emerytury i renty – kwoty wolne od egzekucji i potrąceń

Obowiązuje od

z tytułu całkowitej niezdolności do pracy

z tytułu częściowej niezdolności do pracy

Najniższa emerytura

Kwota wolna

Najniższa renta

Kwota wolna

1 marca 2013

831,15 zł

415,58 zł

637,92 zł

318,96 zł

1 marca 2014

844,45 zł

422,83 zł

648,13 zł

324,07 zł

1 marca 2015

880,45 zł

440,23 zł

675,13 zł

337,57 zł

1 marca 2016

882,56 zł

441,28 zł

676,75 zł

338,37 zł

Źródło: Bankier.pl, opracowanie własne

Ile komornik może zająć z wynagrodzenia za pracę?

W przypadku zajmowania przez komornika wynagrodzenia za pracę, również przewidziano pewne limity i kwoty wolne od zajęć. Istotna w tym przypadku będzie jednak podstawa zatrudnienia. Inaczej komornik potraktuje wynagrodzenie otrzymywane z tytułu umowy o pracę niż np. dochody otrzymywane z tytułu umowy-zlecenia lub umowy o dzieło.

Zasadą jest, że jeżeli dłużnik jest zatrudniony na umowę o pracę, zajęciu podlega 50 proc. jego zarobków (lub 60 proc. - jeśli ściągane są zobowiązania z tytułu alimentów). Wolne od zajęcia jest jednak wynagrodzenie odpowiadające płacy minimalnej na dany rok. W 2016 roku wolne od zajęcia jest 1850 zł brutto (czyli 1335,69 zł netto). Kwota ta obowiązuje w przypadku jednego etatu, gdzie nie są stosowane podwyższone koszty uzyskania przychodu. W razie zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy, kwoty wolne od potrąceń ulegają proporcjonalnemu zmniejszeniu adekwatnie do części etatu, na którą dłużnik pracuje. Inne ograniczenia są też stosowane w przypadku ściągania zobowiązania z tytułu alimentów.

Inaczej też kształtują się limity i kwoty wolne od zajęć, gdy dłużnik wykonuje pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, takich jak umowy-zlecenia czy umowy o dzieło. W tych przypadkach zajęciu podlegają kwoty w całości, a komornik może nie pozostawić z otrzymywanego wynagrodzenia ani złotówki. Jest jednak pewna możliwość. Jeśli umowa-zlecenie lub umowa o dzieło są jedynym i stałym źródłem utrzymania dłużnika, mogą być zastosowane zasady obowiązujące w przypadku umowy o pracę. Chodzi tu o sytuacje, kiedy dłużnik od dłuższego czasu pracuje u jednego pracodawcy, otrzymuje stałe i w miarę regularne dochody, ale nie ma umowy o pracę. Istotne w tym zakresie będzie, aby dłużnik zgłosił to komornikowi, składając odpowiednie dokumenty i wnioski.

Czytaj dalej: Ile komornik może zająć z rachunku bankowego - ważne zmiany w prawie

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 0 ~Benia

Komornik wszczął mi egzekucję dt. długu zmarłego mężą . Otrzymuję rętę rodzinną w wysokości 1000 zł. Zobligowałam się na obecną chwilę , do spłaty samodzielnej zadłużenia komornikowi w wysokości 250 zł. , komornik na to przystał. Natomiast mam pytanie : Jeżeli dodatkowo pracuję na umowę zlecenie - praca cykliczna , umowa przedłużana drugi rok co trzy miesiące , to czy komornik może dokonać jej zajęcia czy też jeżeli wysokość z tytułu umowy zlecenia byłaby w wysokość najniższej krajowej nie mógłby zająć ? Bardzo proszę o odpowiedź.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 6 ~Device

Dostałem list iż komornik zajmuje moje konto bankowego na którym na tą chwile nic nie ma. Kwota to 850 zł. Pracowałem na umowę o pracę ale zwolniłem się dokładnie w połowie lutego. Zarabiałem 2000 zł netto na umowie więc 10ego dostanę na konto 1000 zł. Wiem że ulga zajęć komorniczych przy umowie o pracę wynosi najniższą krajową czyli 1400 zł netto. Czy komornik zajmie jakąkolwiek kwote z rachunku ? Skąd komornik będzie wiedział że wynagrodzenie było z tytułu umowy o pracę ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
18 12 ~Ewa

Czy komornik może zająć podatek na dzieci ze składek zdrowotnych i spolecznych

! Odpowiedz
2 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~bania40

jego nic nieinteresuje i zabiera mi dzi zabrał moze ci sie uda zebys dostała

! Odpowiedz
0 0 ~gośka

Witaj.Czytam twój wpis i widze ze nikt nie potrafi ci odpowiedziec.Ja sama jestem ciekawa.

! Odpowiedz
0 0 ~jagoda

jezeli chodzi ci o ulge na dzieci (zwrot z urzedu skarbowego) to tak ma prawo, pod warunkiem że pismo o zajęciu trafiło wcześniej do urzędu niż twój pit

! Odpowiedz
0 3 ~Dłużniq

Zastanawia mnie techniczna sprawa kwoty wolnej od zajęcia w pierwszym miesiącu tegoż, jeżeli zajęcie egzekucyjne wpływa do banku np. 20 dnia miesiąca. Przy czym przed 20. wykonywane były operacje na koncie, wpływały i przelewane były określone kwoty. Jak wtedy banki liczą tę kwotę wolną, ile ma się do dyspozycji do końca miesiąca? Np. 5. dnia wpłynęło 1300 zł, 8. wydano 900 zł, 14. wpłynął 1100zł, 16. wypłacono 1000zł. Łączne wpływy 2400zł, wydatki 1900zł, saldo i dostępne środki 500zł na dzień 20. kiedy nagle rejestrowane jest zajęcie np. 10000zł. Co wtedy zrobi bank? Pierwszy scenariusz, to do końca miesiąca mam wolne 1500zł, więc spox :) Drugi - bank zakosi te 500 zł i każde następne środki jakie ewentualnie wpłynęłyby na konto do końca tego miesiąca dla komornika. Czy ktoś wie, jak to działa w praktyce?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 8 ~Greg

Witam mam pytanie rozliczam sie z zona i 3dzieci zona ma komornika czy dostaniemy zwrot z urzedu podatkowego

! Odpowiedz
0 0 ~daro

do Greg - Jezeli mozesz to rozlicz się sam jeżeli masz na tyle zaliuczek pobranych, po drugie rozlicz sybko przed wpłynięciem zajęcia od komornika. np. On wysłał pismo a Ty się jescze nie rozliczyłeś kase otrzymasz , w drugą stronę Ty się rozliczyłeś a on wysyła pismo do urzędu po 2 tygodniach to urząd przelewa mu zajęcie. Minus jest taki że to wyścig szczurów , a przepisy w urzędach skarbowych nie są interpretowane. Mają na zwrot 3 miesiace.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne