Ile może zająć komornik – nowe limity w 2016 roku i zmiany w przepisach

Ile komornik zajmie z konta bankowego?

Kwotę wolną od zajęcia w przypadku rachunku bankowego określa Prawo bankowe. Artykuł 54 wspomnianej ustawy odnoszący się do tej kwestii zyska jednak od września tego roku nowe brzmienie.

Do tego czasu, niezależnie, czy środki pieniężne znajdują się na rachunkach oszczędnościowych, rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych, czy na rachunkach terminowych lokat oszczędnościowych, dla jednej osoby, niezależnie od liczby posiadanych rachunków, wolne od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego są środki do wysokości trzykrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jest to wynagrodzenie ogłaszane co miesiąc przez Główny Urząd Statystyczny. Na styczeń 2016 roku wynosiło 4101,36 zł, zatem dłużnik mógł dysponować trzykrotnością tej kwoty, czyli 12 304,08 zł. Wszelkie wpływy na zajęte rachunki (lub rachunek) do tej kwoty były wolne od egzekucji, natomiast przewyższające tę kwotę - podlegały zajęciu. Jest to limit jednorazowy i nieodnawialny, niezależny od liczby zawartych z bankami umów.

8 września 2016 roku wejdzie jednak w życie znowelizowany zapis Prawa bankowego odnoszący się do kwoty wolnej od zajęcia z rachunków bankowych. Zgodnie z jego nowym brzmieniem: środki pieniężne znajdujące się na rachunkach oszczędnościowych, rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych oraz na rachunkach terminowych lokat oszczędnościowych jednej osoby, niezależnie od liczby zawartych umów, są wolne od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego, w każdym miesiącu kalendarzowym, w którym obowiązuje zajęcie, do wysokości 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U Nr 200, poz. 1679, z późn. zm.20) ), przysługującego pracownikowi zatrudnionemu w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy.

Oznacza to, że kwota wolna od zajęcia z rachunku bankowego od września będzie ustalana miesięcznie i do końca 2016 roku będzie wynosić 1387,50 zł (75 proc. z 1850 zł płacy minimalnej).

Skąd ta zmiana? – Dotychczasowe sformułowanie art. 54 Prawa bankowego powodowało wątpliwości interpretacyjne. Trudności nastręczało wykonywanie tego przepisu w przypadku posiadania kilku rachunków przez egzekwowanego dłużnika, a także w przypadku jednoczesnego prowadzenia kilku egzekucji do tych rachunków. Natomiast celem  przywileju egzekucyjnego jest zagwarantowanie dłużnikowi pewnego minimum egzystencjalnego na wypadek prowadzenia przeciwko niemu egzekucji ze środków zgromadzonych na rachunku, na czas tego postępowania. Jego osobisty interes nie może jednak przeważyć nad interesami egzekwujących wierzycieli. Dlatego też zmiana uwzględnia wyważenie interesów obu stron w postępowaniu egzekucyjnym celem sprawniejszego  prowadzenia egzekucji z rachunków bankowych – wyjaśnia komornik Monika Janus, rzecznik Krajowej Rady Komorniczej.

Od września ważne zmiany dotyczące sposobu prowadzenia egzekucji

We wrześniu, poza wspomnianą modyfikacją kwoty wolnej od zajęcia, wejdą w życie jeszcze inne istotne zmiany dotyczące postępowania egzekucyjnego. Obecnie to wciąż wierzyciel, jako decydent postępowania, wskazuje we wniosku składanym komornikowi rzeczy i prawa, z których będzie prowadzona egzekucja. Ma możliwość wskazania kilku sposobów egzekucji, przy czym ma obowiązek zastosować sposób najmniej uciążliwy dla dłużnika.

Od 8 września 2016, kiedy wejdą w życie wspomniane nowelizacje, wierzyciel nie będzie miał obowiązku wskazywania sposobów egzekucji. Samo złożenie wniosku egzekucyjnego umożliwiać będzie zastosowanie wszystkich dopuszczalnych sposobów, za wyjątkiem egzekucji z nieruchomości. To komornik będzie wybierał sposób egzekucji. Zasadą pozostanie, aby był on najmniej uciążliwy dla dłużnika.

W sprawach, w których wierzyciel nie wskaże majątku pozwalającego na zaspokojenie świadczenia, komornik będzie wzywał dłużnika do złożenia wykazu majątku lub innych wyjaśnień niezbędnych do przeprowadzenia egzekucji. Taki wykaz dłużnik będzie składał przed komornikiem pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Po zmianie przepisów wierzyciel będzie mógł zlecić komornikowi poszukiwanie majątku dłużnika dopiero wtedy, gdy czynności z udziałem dłużnika (wykaz majątku) nie doprowadzą do ujawnienia majątku pozwalającego na zaspokojenie świadczenia.

Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 0 ~Benia

Komornik wszczął mi egzekucję dt. długu zmarłego mężą . Otrzymuję rętę rodzinną w wysokości 1000 zł. Zobligowałam się na obecną chwilę , do spłaty samodzielnej zadłużenia komornikowi w wysokości 250 zł. , komornik na to przystał. Natomiast mam pytanie : Jeżeli dodatkowo pracuję na umowę zlecenie - praca cykliczna , umowa przedłużana drugi rok co trzy miesiące , to czy komornik może dokonać jej zajęcia czy też jeżeli wysokość z tytułu umowy zlecenia byłaby w wysokość najniższej krajowej nie mógłby zająć ? Bardzo proszę o odpowiedź.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 6 ~Device

Dostałem list iż komornik zajmuje moje konto bankowego na którym na tą chwile nic nie ma. Kwota to 850 zł. Pracowałem na umowę o pracę ale zwolniłem się dokładnie w połowie lutego. Zarabiałem 2000 zł netto na umowie więc 10ego dostanę na konto 1000 zł. Wiem że ulga zajęć komorniczych przy umowie o pracę wynosi najniższą krajową czyli 1400 zł netto. Czy komornik zajmie jakąkolwiek kwote z rachunku ? Skąd komornik będzie wiedział że wynagrodzenie było z tytułu umowy o pracę ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
18 12 ~Ewa

Czy komornik może zająć podatek na dzieci ze składek zdrowotnych i spolecznych

! Odpowiedz
2 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~bania40

jego nic nieinteresuje i zabiera mi dzi zabrał moze ci sie uda zebys dostała

! Odpowiedz
0 0 ~gośka

Witaj.Czytam twój wpis i widze ze nikt nie potrafi ci odpowiedziec.Ja sama jestem ciekawa.

! Odpowiedz
0 0 ~jagoda

jezeli chodzi ci o ulge na dzieci (zwrot z urzedu skarbowego) to tak ma prawo, pod warunkiem że pismo o zajęciu trafiło wcześniej do urzędu niż twój pit

! Odpowiedz
0 3 ~Dłużniq

Zastanawia mnie techniczna sprawa kwoty wolnej od zajęcia w pierwszym miesiącu tegoż, jeżeli zajęcie egzekucyjne wpływa do banku np. 20 dnia miesiąca. Przy czym przed 20. wykonywane były operacje na koncie, wpływały i przelewane były określone kwoty. Jak wtedy banki liczą tę kwotę wolną, ile ma się do dyspozycji do końca miesiąca? Np. 5. dnia wpłynęło 1300 zł, 8. wydano 900 zł, 14. wpłynął 1100zł, 16. wypłacono 1000zł. Łączne wpływy 2400zł, wydatki 1900zł, saldo i dostępne środki 500zł na dzień 20. kiedy nagle rejestrowane jest zajęcie np. 10000zł. Co wtedy zrobi bank? Pierwszy scenariusz, to do końca miesiąca mam wolne 1500zł, więc spox :) Drugi - bank zakosi te 500 zł i każde następne środki jakie ewentualnie wpłynęłyby na konto do końca tego miesiąca dla komornika. Czy ktoś wie, jak to działa w praktyce?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 8 ~Greg

Witam mam pytanie rozliczam sie z zona i 3dzieci zona ma komornika czy dostaniemy zwrot z urzedu podatkowego

! Odpowiedz
0 0 ~daro

do Greg - Jezeli mozesz to rozlicz się sam jeżeli masz na tyle zaliuczek pobranych, po drugie rozlicz sybko przed wpłynięciem zajęcia od komornika. np. On wysłał pismo a Ty się jescze nie rozliczyłeś kase otrzymasz , w drugą stronę Ty się rozliczyłeś a on wysyła pismo do urzędu po 2 tygodniach to urząd przelewa mu zajęcie. Minus jest taki że to wyścig szczurów , a przepisy w urzędach skarbowych nie są interpretowane. Mają na zwrot 3 miesiace.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne