Hiszpania: seniorzy żądają podwyżek emerytur

2019-02-02 18:44
publikacja
2019-02-02 18:44

Kilka tysięcy hiszpańskich seniorów przemaszerowało w sobotę przez centrum Madrytu, żądając podwyżki emerytur. Do manifestantów przyłączyli się strajkujący od 22 stycznia w stolicy taksówkarze.

/ fot. Emilio Naranjo / EFE

Uczestnicy marszu skandowali: Chcemy godnych emerytur!, Jeszcze mamy prawo głosu!, Sprawiedliwe emerytury teraz!. Protestujący nieśli ze sobą transparenty z napisami: Wszyscy jesteśmy emerytami, Okraść seniora okropna podłość, Jestem stary, ale nie głupi.

Jak wyjaśnił Manuel Escribano z komitetu organizacyjnego manifestacji, prowadzone od kilku miesięcy protesty starszych osób wynikają z niewielkich w ostatnim czasie podwyżek emerytur. Przypomniał, że w 2017 roku ich wartość wzrosła zaledwie o 0,25 proc.

Escribano zauważył też, iż waloryzacja emerytur w Hiszpanii powinna iść w parze z poziomem inflacji. Uznał za niewystarczającą podwyżkę emerytur przewidzianą grudniowym dekretem rządu. Przewiduje ona średni ich wzrost o 1,6 proc.

W marszu, który przeszedł m.in. koło dworca kolejowego Atocha, a także stacji metra Sol, udział wzięli też przedstawiciele organizacji seniorów, związków zawodowych, a także stołeczni taksówkarze, którzy od 22 stycznia prowadzą protest przeciwko kierowcom tanich platform.

Jak poinformował rzecznik strajkujących Jose Miguel Funez, protestujący taksówkarze planują zaskarżyć na kwotę ponad 100 mln euro tanie platformy taksówkarskie za nieuczciwą konkurencję, a także pozwać władze madryckiego ratusza za naruszenie obowiązków.

Madryccy taksówkarze domagają się m.in. podobnych przepisów, jakie w ostatnich dniach wymogli na lokalnych władzach ich koledzy w Katalonii. W ich efekcie w piątek na znak protestu wycofały się z regionu firmy Uber i Cabify.

Na mocy wydanego w Katalonii dekretu wydłużony został minimalny czas pomiędzy zamówieniem przez klienta taniej usługi a rozpoczęciem kursu. Nie może być on teraz krótszy niż 60 minut. Dodatkowo kierowca tanich platform jest zobowiązany do powrotu do bazy po każdym kursie.

Z szacunków przedstawicieli komitetu strajkowego wynika, że łącznie tradycyjne korporacje taksówkarskie straciły z powodu madryckiego protestu ponad 21 mln euro. Z kolei przedstawiciele branży restauracyjnej szacują, że strajk taksówkarzy doprowadził do spadku obrotów w stołecznych lokalach o 50 proc.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ mobr/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
ojkonomist
Jak nasi emeryci nie zrobią protestu to już niedługo będą "starym portfelem". Emeryt "do piachu". Co to za waloryzacja 3,28%, jak wszystko drożeje, a co która grupa zawodowa zaprotestuje to dostaje 1000 zł - a emeryci 70 zł. Gdyby pracodawca zaproponował pracownikowi taką podwyżkę, to pracownik by Jak nasi emeryci nie zrobią protestu to już niedługo będą "starym portfelem". Emeryt "do piachu". Co to za waloryzacja 3,28%, jak wszystko drożeje, a co która grupa zawodowa zaprotestuje to dostaje 1000 zł - a emeryci 70 zł. Gdyby pracodawca zaproponował pracownikowi taką podwyżkę, to pracownik by już na drugi dzień nie przyszedł do pracy. Żeby dostać 300 zł w ramach tej waloryzacji, to trzeba by mieć 15 tyś emerytury. Min. Kwieciński ostatnio stwierdził, że emeryci są pokrzywdzeni bo PO b. słabo waloryzowało składki ZUS ale ani się nie zająknął, ze trzeba to naprawić wyższa waloryzacją emerytur, natomiast pochwalił się, że obecnie wkłady ZUS są waloryzowane na poziomie 8%. Bo taki jest wzrost cen i plac, Panie Ministrze i wy to wiecie. Tylko że różne traktowanie waloryzacji emerytur i wkładów ZUS to zwykła manipulacja. Na ten temat są stosowne opracowania. Emeryci łączcie się!!!
bialy_kruk
Nasi rządzący na taki dyskomfort społeczny wprowadziliby program “emeryt plus“.
h-b
Niestety w coraz więcej krajach robi się to samo dno pseudo rzadzicielstwa tylko na Niby dla dobra Ogółu.
rekin1986
Iluzja państwa opiekuńczego za 60 procent dochodów skończy się wówczas gdy liczba osób w wieku 65 plus przekroczy liczbę w wieku 15 minus czyli nie będzie miał kto starych zastępować

Wtedy będzie kaplica ale tak się kończy każda zabawa gdy podstawową zasadą nie jest stawianie na własną rodzinę tylko państwo
madarot
Mamy maraton wyborczy, emeryci w Polsce powinni zrobić podobnie, to jedyny sposób, po wyborach zupełnie emerytów oleją, a to ich najwierniejszy elektorat.
and00
Jeżeli piszesz o PIS to nie masz racji. Wśród 18-29 latków w wyborach mieli prawie 2x więcej głosów niż PO,
większą przewagę niż w +60

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki