REKLAMA

Historyczny wynik polskich firm wśród najszybciej rozwijających się spółek technologicznych regionu

2023-11-25 10:00
publikacja
2023-11-25 10:00

Wśród 50 najdynamiczniej rosnących się spółek z Europy Środkowo-Wschodniej 18 to firmy pochodzące z Polski – wynika z rankingu "Deloitte Technology Fast 50 Central Europe 2023". Jak zaznaczono, jest to najwyższy wynik w historii konkursu.

Historyczny wynik polskich firm wśród najszybciej rozwijających się spółek technologicznych regionu
Historyczny wynik polskich firm wśród najszybciej rozwijających się spółek technologicznych regionu
fot. ioat / / Shutterstock

Najliczniejszą grupą finalistów głównej kategorii zestawienia 50 najszybciej rozwijających się firm technologicznych z Europy Środkowo-Wschodniej są producenci oprogramowania – wynika z rankingu "Deloitte Technology Fast 50 Central Europe 2023". Łącznie dostawcy oprogramowania zajęli 31 pozycji zestawienia.

Ranking Deloitte to zestawienie najszybciej rozwijających się firm technologicznych w regionie Europy Środkowej. Wśród 50 najdynamiczniej rosnących spółek regionu jedną trzecią stanowiły firmy pochodzące z Polski – podano. Jak zaznaczono, "całkowita liczba 18 polskich firm jest najwyższą w historii konkursu".

Reklama

"Postępująca cyfryzacja gospodarki sprawia, że dostawcy nowoczesnych rozwiązań technologicznych notują rekordowe poziomy wzrostu. To, że znaczną część najszybciej rozwijających się firm regionu stanowią spółki polskie, jest najlepszym dowodem na rosnący potencjał rodzimego sektora tech" – przekazał cytowany w raporcie Michał Przybylski z Deloitte.

Zwycięzcą głównej kategorii rankingu po raz trzeci z rzędu został pochodzący z Czech fintech FTMO, twórca finansowej platformy edukacyjnej. Ubiegłoroczny wicelider rankingu, polski dostawca usług płatności odroczonych PayPo, został wyprzedzony przez czeską firmę biotechnologiczną CityZen. "Oprócz jednego z największych graczy na polskim rynku BNPL do pierwszej dziesiątki Fast 50 weszli także firma software’owa Worksmile oraz producent mebli noo.ma" – poinformowano.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć! Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

W ramach plebiscytu przyznano również nagrody dla "wschodzących gwiazd" sklasyfikowanych w ramach kategorii "Companies to watch" – podano. Obejmuje ona 25 spółek cechujących się wysoką dynamiką, ale istniejących zbyt krótko, by spełnić wymogi głównego rankingu. Laureatem zestawienia został słowacki producent oprogramowania 3IPK, a drugie miejsca zajęła polska firma Cardinal Cryptography, dostarczająca rozwiązania z zakresu kryptogrtafii, blockchain i uczenia maszynowego.

Oprócz tego w rankingu "Companies to watch" znalazły się 4 inne podmioty z Polski: producent oprogramowania Just Join IT, firma biotechnologiczna ZEME, fintech Digital Gateways oraz dostawca rozwiązań IT dla branży hotelarskiej Profitroom.

Jak poinformowano, biorące udział w konkursie Deloitte firmy mogły przystąpić również w ramach kategorii "Impact Stars". Wyróżnia ona te podmioty, które nie tylko oferują i rozwijają innowacyjne produkty, ale cechują się także pozytywnym oddziaływaniem na co najmniej jeden z następujących obszarów: społeczeństwo, biznes, innowacje, środowisko czy różnorodność.

Każdy z krajów mógł w tej kategorii wybrać trzy firmy. W przypadku Polski są to: producent oprogramowania Devinti, software house Callstack oraz firma analityczna Appsilon. Specjalne wyróżnienie w tej kategorii otrzymała również Szkoła w Chmurze.

Specjalną nagrodę "CE Tech Rocketship!" otrzymała po raz drugi z rzędu polska firma software’owa Open Loyalty. "Specjalne wyróżnienia otrzymały fintech Kontomatic oraz producent oprogramowania Robotec.ai" – dodano.

Ranking Deloitte Technology Fast 50 Central Europe to zestawienie najszybciej rozwijających się firm technologicznych w regionie Europy Środkowej. Przedsiębiorstwa samodzielnie zgłaszają chęć udziału w rankingu. Mogą w nim brać udział spółki pochodzące z następujących krajów: Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Węgry, Kosowo, Łotwa, Litwa, Macedonia, Mołdawia, Czarnogóra, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia.

Autor: Adrian Reszczyński

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Cyfryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki