REKLAMA

Gwałtowne spadki na Wall Street. Nasdaq się przegrzał

2020-09-03 17:40
publikacja
2020-09-03 17:40
fot. Brendan McDermid / Revolut

Fatalny obrót przyjęła dla inwestorów zza oceanu czwartkowa sesja. Główne indeksy nowojorskiej giełdy notują gwałtowne spadki, a przewodzi im Nasdaq.

Czwartkowy handel na Wall Street rozpoczął się od niewielkich spadków, przecena jednak szybko nabierała tempa. Chwilę po godzinie 17 Dow Jones tracił 2,5 proc., S&P500 spadało o 3,5 proc., a Nasdaq momentami nawet o ponad 4 proc.

- Rynek został skrajnie wykupiony, pojawiło się bowiem zbyt dużo ludzi, którzy na wyścigi kupowali technologiczne marki. Te spadki są zdrowe, wyceny bowiem zostały bardzo naciągnięte - tłumaczył na łamach Bloomberga Alec Young, chief investment officer w Tactical Alpha LLC.

kliknij, by przejść do notowań / Bankier.pl

Przeceny notowała cała śmietanka największych firm z Nasdaqa. Apple traciło blisko 6 proc., Facebook ponad 5 proc., spadki na Amazoonie i Google kształtowały się w okolicy 4 proc. Największą uwagę przyciągała jednak Tesla i jej przeszło 8-proc. spadki.

Spółki te wcześniej napędzały szaleńczą hossę na amerykańskiej giełdzie, w trakcie której bito nowe historyczne rekordy mimo trwania kryzysu związanego z pandemią koronawirusa. Tegoroczna stopa zwrotu Nasdaqa przed dzisiejszymi spadkami przekraczała 30 proc. Stopa za 10 lat to aż 415 proc. Szczególnie rozgrzana była Tesla, której stopa zwrotu w tym roku to aż 391 proc. Dla porównania Apple poszło w górę o 70 proc., a Facebook i Microsoft o 40 proc.

Skrajny optymizm związany ze spółkami technologicznymi dziś doprowadził do gwałtownej przeceny. Jej skala jest i tak niewielka w stosunku do skali wcześniejszych wzrostów, podważa jednak mit wiecznie rosnącego rynku. A takie odczucia mogły towarzyszyć akcjonariuszom spółek technologicznych, które nie przestawały zaskakiwać obserwatorów tempem wzrostu na giełdzie.

Warto dodać, że giganci, którzy w nieco mniejszym stopniu brali udział we wcześniejszym szaleństwie wzrostów, dziś radzą sobie nienajgorzej. Widać to choćby po zachowaniu Dow Jonesa, który traci wyraźnie najmniej z trójki amerykańskich głównych indeksów. Spadki na Coca Coli, American Express, Exonie, JP Morganie, McDonaldsie czy P&G nie przekraczają 1 proc. Indeks w dół ciągną przede wszystkim Apple i Microsoft. To jedyne firmy, które w Dow Jonesie tracą ponad 4 proc.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (9)

dodaj komentarz
open_mind
A tymczasem Biden spotyka się teraz z rodziną Blake na lotnisku w Milwaukee.
Można to streścić tak: Ja nazywam się Joe Biden i to ja zatwierdziłem te wszystkie rozruchy w amerykańskich miastach. A teraz sobie walne na kolanko przed czarnym ludem i do domu.
open_mind
Ja bym się tym nie przejmował i metale szlachetne fizyczne które jeszcze są w detalu kupował. Swoją drogą Fed już przewyższył Matrix. FED przy obecnym nieograniczonym dodruku i zamianie go na fizyczne dobra znacznie go przebił. W tym towarzystwie brakuje tylko pijanej prostytutki na parkiecie giełdy i tańczącego pingwina.
xiven
no i co z tego, jutro zadrukują
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
muffin
A jeszcze wczoraj były "kolejne rekordy". Spoko, odbije.
masekrut555
Panowie jutro wig20 oficjalnie w szczytowej formie się zaprezentuje xD
meryt
"W I półroczu 2020 r. krajowi inwestorzy indywidualni wygenerowali 22 proc. obrotów na Głównym Rynku (GR) akcji GPW ... Inwestorzy zagraniczni odpowiadali za 58 proc. obrotów"
skaurus
Plunge team albo FED wkrótce zareaguje, w przyszłym tygodniu po spadkach nie będzie śladu.

jaredr
WIG20 zaraz pociągnął w dół jak się przegrzał, szkoda że w górę nijak nic polskich indeksów nie wyciąga.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki