Gwałtowna przecena złota i srebra

2020-08-11 23:45, akt.2020-08-12 09:03
publikacja
2020-08-11 23:45
aktualizacja
2020-08-12 09:03
fot. Pla2na / Shutterstock

Wtorek przyniósł drastyczne spadki cen metali szlachetnych. W przypadku złota był to najgłębszy dzienny spadek od 7 lat. Ceny srebra spadły najmocniej od 2008 roku.

[Aktualizacja 9:00] Po kilku tygodniach dynamicznej hossy na rynek metali szlachetnych zawitały naprawdę mocne spadki. We wtorek kurs kontraktów terminowych na złoto poszedł w dół o ponad 5%, czyli o przeszło sto dolarów na uncji.

W środę w nocy notowania kruszców kontynuowały dynamiczne spadki - cen złota nad ranem obniżyła się do 1 880,50 USD za uncję. Oznaczało to spadek o blisko 200 USD/oz. względem piątkowego rekordu wszech czasów. Jednak później doszło do odbicia i o 9:00 kurs złota wynosił 1919,902 USD/oz.

Jeszcze mocniej przeceniono srebro – inwestycyjny hit ostatnich tygodni. Notowania białego metalu poszły w dół o 15%, do 24,87 USD za uncję. Tak silnych spadków na tym rynku nie widziano od krachu z 2008 roku. Przypomnijmy tylko, że jeszcze dzień wcześniej srebro było na plusie o 63% od początku roku. W środę nad ranem biały metal oddał kolejne 5%, ale do 9:00 zdołał powrócić ponad kreskę, zwyżkując o 1,2%.

- To wygląda na mini krach. Nie mogliśmy przeoczyć nagłówków o potencjalnej rosyjskiej szczepione i dalszego optymizmu na rynku akcji – skomentował Edward Moya, starszy analityk OANDA cytowany przez Reutersa.

Przeciwko metalom szlachetnym przemawiały też wydarzenia na rynku długu, gdzie doszło do istotnego wzrostu rentowności amerykańskich obligacji skarbowych. Choć dochodowość 10-letnich Treasuries wciąż pozostaje ekstremalnie niska (zaledwie 0,6380%), to jednak w ciągu ostatnich kilku dni podniosła się o ponad 10 pb., tym samym zwiększając koszt alternatywny trzymania złota.

Korekta dosięgła też pozostałych metali szlachetnych. We wtorek notowania platyny obniżyły się o 6,1%, do 944,55 USD/oz. Pallad potaniał o 6,25%, do 2 123,30 USD/oz. W środę rano oba metale odrabiały straty: kurs platyny rósł o 1,7%, a palladu o 3,3%.

KK

Źródło:
Tematy
Załóż Twisto i zdobądź bonus 20 zł na pierwsze zakupy! Kup teraz, zapłać później!

Załóż Twisto i zdobądź bonus 20 zł na pierwsze zakupy! Kup teraz, zapłać później!

Advertisement

Komentarze (17)

dodaj komentarz
sel
Ostatnia szansa tanio dokupić.
innowierca
No jak sie ulica nachapala po 1900-2000 i jeszcze czesc czeka laskawie na
dostawe to czas troche ostudzic rynek po realizacji czesto 50% zyskow
przez grubasow. Szczepionka troche blizej, ogolna ilosc zamowien u dilerow spadla a fala goraca tez sie powoli konczy zgodnie z pora roku ::))
Jak pokupowali to niech teraz trzymaja.
No jak sie ulica nachapala po 1900-2000 i jeszcze czesc czeka laskawie na
dostawe to czas troche ostudzic rynek po realizacji czesto 50% zyskow
przez grubasow. Szczepionka troche blizej, ogolna ilosc zamowien u dilerow spadla a fala goraca tez sie powoli konczy zgodnie z pora roku ::))
Jak pokupowali to niech teraz trzymaja. Predzej czy pozniej, moze za 5
czy 10 lat znowu jakis Cowid powali gospodarki i wtedy znowu.... Chociaz wszystko sie moze zdarzyc gdy glowa pelna marzen.
sel
Zastanów się przez chwilę o czym ty piszesz?, srebra jest na świecie za 20 mld $, a same USA ma 53 biliony dolarów długu (rząd plus firmy i mieszkańcy bez banków), na świecie dług przekroczył 500 bln $ w różnych walutach to całe szczęście że tak mało ludzi rozumie że prawdziwe pieniądze to tylko złoto srebro Zastanów się przez chwilę o czym ty piszesz?, srebra jest na świecie za 20 mld $, a same USA ma 53 biliony dolarów długu (rząd plus firmy i mieszkańcy bez banków), na świecie dług przekroczył 500 bln $ w różnych walutach to całe szczęście że tak mało ludzi rozumie że prawdziwe pieniądze to tylko złoto srebro i platyna bo inaczej to bezdomni i to tylko z USA przejęliby całe srebro świata i to tylko za zasiłki jakie dostają w jednym miesiącu, plus bony żywnościowe dla 90 mln amerykanów...
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
pietrek3121
Złoto "giełdowe" i fizyczne to dwa osobne byty, trochę ze sobą powiązane ale zachowujące się w zupełnie inny sposób w danej sytuacji rynkowej.sel
Do czasu aż właściciele prawdziwego złota i srebra nie dadzą się dłużej oszukiwać papierowymi oszukanymi kursami. ..
stachsgh
Witam !!
Myślę, że ktoś bardzo grubo nadziany napędził ceny tych metali szlachetnych lub jakieś państwo zrobiło spekułę. Mali zaczęli kupować, więc gruby sukcesywnie zaczął wychodzić jeszcze przy wzroście a wczoraj lub przedwczoraj wyszedł a mali zostali. Na każdym walorze jest siła spekulacji w zależności
Witam !!
Myślę, że ktoś bardzo grubo nadziany napędził ceny tych metali szlachetnych lub jakieś państwo zrobiło spekułę. Mali zaczęli kupować, więc gruby sukcesywnie zaczął wychodzić jeszcze przy wzroście a wczoraj lub przedwczoraj wyszedł a mali zostali. Na każdym walorze jest siła spekulacji w zależności od grubości portfela.
marxs
nic nie rozumiesz z tego co się obecnie dzieje na świecie istne nieszczęście być takim naiwniakiem jak ty
xiven
a ja myśle, że przeczytałeś gdzieś taki tekst i bezmyślnie go skopiowałeś bo ci się wydaje że pasuje do każdej sytuacji gdzie cena czegoś wzrasta

sel
Srebra jest 20 mld $ rocznie to byle miliarder z pierwszej setki może kupić całe srebro i nikomu nic nie zostanie....

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki