REKLAMA

Grupa Orlen buduje na Mazurach pierwszą w Polsce ekologiczną biogazownię

2022-11-24 11:30
publikacja
2022-11-24 11:30

Grupa Orlen buduje pierwszą w Polsce ekologiczną biogazownię, która ma ograniczyć emisję dwutlenku węgla w transporcie ciężarowym. Pilotażowa instalacja, która powstaje w Głąbowie na Mazurach, umożliwi produkcję ponad 7 mln m sześc. biometanu rocznie - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Grupa Orlen buduje na Mazurach pierwszą w Polsce ekologiczną biogazownię
Grupa Orlen buduje na Mazurach pierwszą w Polsce ekologiczną biogazownię
fot. Zbyszek Kaczmarek / / FORUM

Uruchomienie inwestycji o szacowanej wartości 180 mln zł planowane jest w drugiej połowie 2024 r.

Do produkcji biometanu posłużą produkty uboczne z lokalnej produkcji rolnej, nienadające się do wykorzystania w łańcuchu żywieniowym. Dodatkowo poferment, czyli produkt uboczny w produkcji biogazu, będzie mógł zostać wykorzystany przez rolników jako naturalny nawóz lub polepszacz gleby.

"Nowoczesne źródła energii to nasza przyszłość. Dlatego rozwijamy się w obszarze biometanowni, które zapewnią dostęp do stabilnych i przyjaznych środowisku źródeł energii. Realizacja inwestycji w Głąbowie przyczyni się również do wypełnienia Narodowego Celu Wskaźnikowego, który przewiduje stopniowy wzrost udziału paliw z odnawialnych źródeł w paliwach ciekłych" - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Pilotażowa instalacja, która powstaje w Głąbowie (woj. warmińsko-mazurskie), umożliwi produkcję ponad 7 milionów m sześc. biometanu rocznie, co przełoży się na około 5,5 tys. ton bioLNG. Taka ilość pozwala na przejechanie 22 milionów kilometrów pojazdem ciężarowym.

BioLNG produkowane z materii organicznej to paliwo odnawialne dla transportu. Doświadczenia zdobyte przy tej inwestycji zostaną wykorzystane w uruchamianych już kolejnych, analogicznych projektach.

Inwestycja realizowana jest przez Orlen Południe. Spółka ta nabyła w 2021 roku rozpoczęty projekt budowy biogazowni rolniczej o mocy do 1 MWe. Orlen Południe zadecydowało o kontynuowaniu inwestycji i rozbudowie instalacji w kierunku biometanowni o mocy ok. 4,6 MWe brutto.

Orlen Południe nabył do tej pory trzy działające biogazownie, które planuje przekształcić, podobnie jak obiekt w Głąbowie, w nowoczesne biometanownie. Instalacje są zlokalizowane w miejscowościach: Konopnica (woj. łódzkie), Wojny-Wawrzyńce (woj. podlaskie) oraz Buczek (woj. kujawsko-pomorskie).

W Europie każdego roku powstaje lub jest przekształcanych około 50-100 biometanowni. Największe instalacje funkcjonują w Niemczech, Szwecji oraz we Włoszech. W tradycyjnych biogazowniach rolniczych produkowany jest biogaz o zawartości ok. 55 proc. metanu. Po oczyszczeniu w specjalnych modułach, powstaje z niego biometan o zawartości ok. 98 proc. metanu, co odpowiada parametrom gazu ziemnemu. (PAP Biznes)

pr/ ana/

Tematy
Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Komentarze (1)

dodaj komentarz
faramir_z_gondoru
Czy Obajtek wykupił już wszystkie działki dookoła biogazowni?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki