REKLAMA

Grupa Lotos rozpocznie 26 lutego postój remontowy w rafinerii

2021-02-24 20:50
publikacja
2021-02-24 20:50
fot. Bartłomiej Kudowicz / FORUM

Grupa Lotos rozpocznie 26 lutego planowy, cykliczny postój remontowy w rafinerii - podała spółka w komunikacie. Szacowane koszty bezpośrednie związane z postojem, które wpłyną na obniżenie skonsolidowanego wyniku operacyjnego za 2021 rok to około 0,13 mld zł.

W ramach postoju remontowego spółka nie będzie ponosiła wydatków w postaci nakładów inwestycyjnych.

"Remont po raz pierwszy zostanie zrealizowany w formule postoju częściowego (druga część wiosną 2022 roku). Podczas postoju w 2021 roku nie jest planowane zatrzymywanie całej rafinerii. Zatrzymanie tylko części instalacji produkcyjnych pozwoli na równoległe utrzymanie przerobu ropy w rafinerii oraz ekspedycję i sprzedaż produktów spółki w całym okresie remontu" - napisano.

Jak podał Lotos, zgodnie z harmonogramem w 2021 roku zostanie zatrzymanych 19 z ponad sześćdziesięciu instalacji, których większość z początkiem kwietnia wróci do ruchu. Drugim i ostatnim etapem postoju będzie remont 3 instalacji tzw. bloku olejowego (począwszy od 7 kwietnia).

Zakończenie wszystkich prac remontowych ma nastąpić 1 maja 2021 roku.

Lotos poinformował, że postój remontowy spowoduje obniżenie potencjału przerobowego gdańskiej rafinerii w 2021 roku, co będzie miało przełożenie na niższą realizowaną marżę rafineryjną.

"Spółka szacuje, że maksymalna wielkość obniżenia przerobu wynikająca bezpośrednio z postoju remontowego to 5 proc. w skali roku, jednak podejmuje działania operacyjne zmierzające do zminimalizowania tej wielkości. Ubytek marży rafineryjnej związany z mniejszym przerobem ropy uzależniony będzie od kształtowania się cen produktów naftowych na rynkach światowych, przez co jego oszacowanie nie jest dziś możliwe" - podała spółka.

Zgodnie z założeniami, remont nie powinien wpłynąć na zdolność spółki do wywiązywania się z jej zobowiązań handlowych. (PAP Biznes)

pel/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki