REKLAMA

Grupa Famur zmieni nazwę. Oto szczegóły

2023-01-12 13:32, akt.2023-01-12 16:42
publikacja
2023-01-12 13:32
aktualizacja
2023-01-12 16:42

Grupa Famur zmieni markę na Grenevia. Dotychczasowa nazwa Famur zostanie zachowana dla działalności związanej z technologiami i produktami dla sektora wydobywczego i energetyki wiatrowej - poinformował na konferencji prasowej prezes Famuru Mirosław Bendzera. Spółka zaprezentowała również swoją startegię zrównoważonego rozwoju, w której zakłada, że w 2024 roku ok. 70 proc. przychodów grupy powinno pochodzić z innych źródeł niż sektor węgla energetycznego.

Grupa Famur zmieni nazwę. Oto szczegóły
Grupa Famur zmieni nazwę. Oto szczegóły
/ Materiały prasowe

Zmianę marki Famur SA na Grenevia SA zapoczątkowała podjęta formalnie w środę decyzja zarządu spółki. Aby weszła w życie, potrzebna jest jeszcze decyzja akcjonariuszy oraz wpis do KRS. WZA w tej sprawie odbędzie się w drugiej połowie lutego, a zakończenie procesu zmiany nazwy spodziewane jest na przełomie kwietnia i maja tego roku.

"Grenevia jest naturalną konsekwencją zmiany, którą rozpoczęliśmy w 2020 roku (…) jej zadaniem będzie integrowanie naszych biznesów oraz aktywne rozwijanie obszarów, które już mamy w portfelu i tych, które będziemy pozyskiwać. Mamy ambicje, żeby spółka była atrakcyjną platformą dla inwestorów, którzy będą mogli lokować swoje środki i uczestniczyć w zmianie transformacyjnej" - powiedział prezes Famuru, Mirosław Bendzera.

Według zapowiedzi zarządu spółka zmieni swój model biznesowy, a strategia biznesowa będzie oparta o cztery filary, na które złożą się cztery niezależne segmenty prowadzące działalność w oparciu o: wielkoskalową fotowoltaikę (Projekt-Solartechnik), systemy bateryjne (Impact Clean Power Technology), rozwiązania dla sektora dystrybucji energii (Elgór+Hansen) oraz produkty i usługi dla sektora wydobywczego i energetyki wiatrowej (Famur).

"Immanentną częścią spółki pozostanie dalej Famur. (…) To segment niezależny finansowo, którego wyniki będą reinwestowane w nowe obszary naszego rozwoju. Famur wchodzi w nowe rozwiązania, mając kompetencje w serwisowaniu przekładni do turbin wiatrowych i będzie je (dalej - przyp. PAP) rozwijał" - powiedziała dyrektor finansowa spółki Beata Zawiszowska.

Prezes Bendzera ocenił, że Elgór+Hansen, to spółka, która obecnie najszybciej rozwija się w sektorze nowych rozwiązań dedykowanych automatyce przemysłowej.

"Spółka ma też ambicje zostać jednym z głównych partnerów dostarczających klientom z sektora nowej energetyki i przemysłu zaawansowane rozwiązania w zakresie transformacji źródeł energii, a także systemów z zakresu poprawy efektywności energetycznej” - powiedział.

Prezes poinformował, że Projekt - Solartechnik będzie skupiał się na zdobyciu znaczącej pozycji na rynku europejskim w zakresie zintegrowanych rozwiązań PV.

"Przez ostatnie dwa lata, od startu z portfelem projektów OZE na poziomie 0,4 GW, dzisiaj w portfelu mamy ponad 3 GW, co oznacza niemal ośmiokrotny przyrost. (...) To będzie bardzo ważna część biznesu" - powiedział PAP Biznes prezes Famuru.

Zdaniem Bendery duże perspektywy rozwojowe ma technologia oparta o ogniwa wodorowe. Spółka Impact, która specjalizuje się w projektowaniu, budowie i implementacji zaawansowanych systemów bateryjnych w technologii litowo-jonowej, rozwija obecnie przy współpracy z Toshibą technologię opartą o takie ogniwa.

"To biznes, który w naszej ocenie ma duże perspektywy rozwojowe. Ten rynek się dopiero tworzy i wszyscy się go uczą, natomiast zmiana w kierunku zastępowania konwencjonalnych napędów dieslowskich czy benzynowych, sprawi, że będą one systematycznie wypierane przez systemy bateryjne" - powiedział PAP Biznes prezes.

Spółka przedstawiła również strategię ESG dla Grenevii. Plan opiera się na pięciu strategicznych filarach Zrównoważonej transformacji biznesowej, poprzez rozwój nowych segmentów. Jak poinformowano, w 2024 roku ok. 70 proc. przychodów grupy powinno pochodzić z innych źródeł niż sektor węgla energetycznego.

Po drugie, spółka założyła, że do 2030 roku zredukuje emisje gazów cieplarnianych w Zakresach 1 i 2 o 40 proc., w stosunku do roku 2021 i jednocześnie będzie rozwijała nowe segmenty biznesowe, które mają pozwolić na uniknięcie w gospodarce nawet do 2,3 mln t CO2 również do 2030 roku.

Zakres 1. to emisje procesowe w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej (zakłady produkcyjne) i emisje mobilne, Zakres 2 to emisje związane z zakupem energii cieplnej, elektrycznej.

Jako trzeci filar strategii zrównoważonego rozwoju Grenevia wskazała wdrożenie zasady gospodarki o obiegu zamkniętym i zarządzania emisyjnością produktów.

Spółka w strategii zadeklarowała wprowadzenie międzynarodowych praktyk z zakresu ładu korporacyjnego, zarządzania ryzykiem oraz postępowania z partnerami biznesowymi. Z koeli 5 filarem zrównoważonego rozwoju skupi się na rozwijaniu społecznej odpowiedzialności biznesu. (PAP Biznes)

mcb/ gor/

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki