REKLAMA

Grupa Azoty widzi pierwsze ograniczenia dostaw i zamówień z powodu pandemii

2020-03-26 09:00
publikacja
2020-03-26 09:00

Spółki wchodzące w skład Grupy Azoty widzą pierwsze oznaki ograniczania dostaw i zamówień klientów w niektórych segmentach swojej działalności - poinformowały spółki w komunikatach. Zaznaczają, że na tę chwilę nie doszło do istotnego obniżenia sprzedaży i zakłóceń w łańcuchu dostaw surowców, materiałów i usług.

fot. / / Grupa Azoty
Grupa Azoty podała, że w segmencie tworzyw pojawiają się pierwsze ograniczenia zamówień klientów z różnych branż.

"Największe spadki spodziewane są w branży motoryzacyjnej. Ogłoszone przez czołowych producentów sektora automotive czasowe zatrzymania większości fabryk skutkować będą spadkiem zamówień w całym łańcuchu dostaw" - napisano.

Również w segmencie chemii zidentyfikowano pierwsze przypadki ograniczania możliwości realizacji dostaw alkoholi oxo i plastyfikatorów na rynki państw o wysokim stopniu zagrożenia epidemicznego z uwagi zarówno na ograniczenia produkcyjne kontrahentów, jak i ograniczenia transportowe. Na rynki szczególnie zagrożone w chwili obecnej pandemią COVID-19 kierowane jest ok. 1/4 wolumenu alkoholi oxo i plastyfikatorów.

Nie ma natomiast na tę chwilę ograniczeń popytu na rynku nawozowym.

"Negatywne skutki mogą potencjalnie dotyczyć sprzedaży eksportowej. Niższą sprzedaż do kontrahentów zagranicznych może zniwelować mniejszy import i wzrost sprzedaży krajowej" - podano w komunikacie. Udział rynku eksportowego Grupy Azoty w segmencie nawozowym wynosi 35 proc.

Grupa Azoty otrzymała pierwsze informacje od kilku swoich odbiorców melaminy o czasowym ograniczeniu produkcji. Spółka ocenia, że skala tego zjawiska nie wpłynie znacząco na wysokość sprzedaży w pierwszym kwartale 2020, ale dostrzega ryzyko zmniejszania zapotrzebowania w kolejnych miesiącach.

Spowolnienie działalności firm transportowych przekłada się na niższe zakupy paliwa i dodatków do paliw pozwalających redukować ilość spalin (NOXy). Dystrybutorzy zaczynają zgłaszać problemy z realizacją kontraktów, w szczególności na kierunkach eksportowych.

Grupa Azoty widzi też negatywny wpływ sytuacji na rynek pigmentów w Europie.

"Włochy jako pierwszy kraj zastosowały przepisy mówiące o całkowitym zamknięciu tych segmentów przemysłu które nie są związane z bezpieczeństwem ludności. Sprzedaż bieli na rynku włoskim jest na chwilę publikacji niniejszego raportu niemożliwa. Istnieją uzasadnione obawy, że podobne obostrzenia zostaną wprowadzone przez Francję i Niemcy. Brak jednoznacznych prognoz, z jednej strony spodziewane ograniczenie, z drugiej możliwy wzrost popytu ze względu na ograniczenia podażowe z rynku chińskiego" - napisano w komunikacie Grupy Azoty. (PAP Biznes)

pr/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki