REKLAMA

Górnicy: Rząd wybiera rosyjski gaz i energię importowaną z Niemiec

2020-09-16 12:30
publikacja
2020-09-16 12:30
fot. Maciej Jarzębiński / FORUM

Centrale związkowe działające w Polskiej Grupie Górniczej ogłosiły na początku tygodnia pogotowie strajkowe, mówią o niebezpiecznej sytuacji branży spowodowanej głównie importem energii elektrycznej i węgla kamiennego oraz o całkowitym podporządkowaniu się rządzących polityce klimatycznej Komisji Europejskiej. 

Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy opublikował biuletyn, w którym nawołuje do wspólnych działań na rzecz obrony górnictwa. 

"Myślisz, że Ciebie to nie dotyczy? Mylisz się! Gdy w twoim mieście zlikwidowane zostaną wielkie zakłady pracy, upadną też mniejsze firmy. Młodzi ludzie znów będą masowo wyjeżdżać za granicę za chlebem. Przerabialiśmy to już 20 lat temu. W każdym mieście na Śląsku i w Zagłębiu są całe dzielnice, w których zlikwidowano duże zakłady przemysłowe. Do dzisiaj nie ma tam nic oprócz biedy, zrujnowanych domów i beznadziei", napisali związkowcy. 

Komitet postuluje, aby transformacja polegała na tym, że każde miejsce pracy likwidowane w przemyśle ciężkim zostanie zastąpione nowym w innych branżach. "Rząd chce to zrobić inaczej - zlikwidować przemysł, w zamian dając niewiele! Na miejscu zaoranych zakładów za pieniądze z Unii powstaną aquaparki i ścieżki rowerowe. Już to przerabialiśmy", czytamy w biuletynie. 

Dodatkowo komitet podaje, że w polityce klimatycznej nie chodzi o czyste powietrze, a o "wielki biznes i wielkie pieniądze". "Nowoczesna energetyka nie zanieczyszcza powietrza. Na świecie są rozwijane czyste, ekologiczne technologie węglowe. Można by je wprowadzić w Polsce, ale rząd się na to nie zgadza. Wybiera rosyjski gaz i energię importowaną z Niemiec". 

Weronika Szkwarek

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (20)

dodaj komentarz
ajwaj
Pogodzi wszystkich atom,
póki co na Bialorusi > tani, smaczny, cichy, czysty
_________________
""Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko zapowiedział uruchomienie białoruskiej elektrowni atomowej (BelAES). Uruchomienie zakładu planowane jest na 7 listopada.

"Zapraszam wszystkich. Myślę,
Pogodzi wszystkich atom,
póki co na Bialorusi > tani, smaczny, cichy, czysty
_________________
""Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko zapowiedział uruchomienie białoruskiej elektrowni atomowej (BelAES). Uruchomienie zakładu planowane jest na 7 listopada.

"Zapraszam wszystkich. Myślę, że 7 listopada, przełomowy dla nas dzień, będziemy mogli pojechać tam i powiedzieć, że otrzymaliśmy pierwszą energię elektryczną z naszej elektrowni atomowej" - powiedział Łukaszenka na spotkaniu z politycznym aktywem kraju 16 września.

Białoruska EJ z dwoma reaktorami VVER-1200 o łącznej mocy 2 400 MW jest budowana zgodnie z rosyjskim projektem EJ 2006 w pobliżu Astrawiecia w obwodzie grodzieńskim.

Generalnym wykonawcą jest Państwowa Korporacja "Rosatom". Bloki energetyczne generacji 3+ osiągnęły lepsze wyniki techniczne i ekonomiczne. ""
trooper
Nie rząd wybiera zachodni gaz i węgiel a Polacy wybierają tańszy prąd! Niestety polski węgiel jest drogi jak złoto.
wolo45
A Ty, górniku, wybierasz polskie banany za 100 złotych za kilo???? Wolny rynek. Ostatnio syn kolegi powiedział, że tę robotę na dole, co robią w sześciu, spokojnie mogłoby zrobić dwóch ludzi.
tysiak35
Nie rozumiem o co tyle szumu . Po pierwsze górnicy sami sobie winni przez te trzynastki czternastki deputaty gwizdanie palenie opon i straszenie . Po drugie nikt nie mówi o zamykaniu wszystkich kopalń chcą zamknąć około sześciu i zwolnić dziesięć tysięcy ludzi , logiczne węgiel się kończy zostaje coraz głębiej .Górnicy Nie rozumiem o co tyle szumu . Po pierwsze górnicy sami sobie winni przez te trzynastki czternastki deputaty gwizdanie palenie opon i straszenie . Po drugie nikt nie mówi o zamykaniu wszystkich kopalń chcą zamknąć około sześciu i zwolnić dziesięć tysięcy ludzi , logiczne węgiel się kończy zostaje coraz głębiej .Górnicy to specjaliści mechanicy elektromonterzy wysokościowcy spawacze operatorzy ładowarek elektrycy w innych zawodach znajdą prace ale tam nie ma trzynastek i czternastek i siedemnastek . Każdy sam odpowiada za swoje decyzje inwestycyjne ale nie górnik ten nawet jak zrobi źle to jest na publicznym .
jes
PiS doprowadził do rekordowego importu węgla z Rosji, nawet za czasów jak górnicy, powiedzmy że "pracowali".
Prorosyjskie nastawienie PiS'u nie ma nic do tego, że w końcu czas skończyć z tym, że grupa górników żyje na koszt reszty społeczeństwa.
wolo45
Zjedzie jeden z drugim na dół, zrobią flaszkę, porobią 3 godziny, uwalą ryje węglem, a następnie wkręcają sobie banię, że na nich stoi polska gospodarka.
A niech jadą na Warszawę. Już tam czekają na nich z otwartymi rękami. :)
stefanw
Górnicy to bezczelna kasta społeczna, która domaga się wypłacania 13 i 14 pensji i masy inyych kosztownych dodatków, nawet w sytuacji, gdy firma ma stratę i oczekują, że te straty społeczeństwo będzie wiecznie pokrywać. Ten czas dobiega końca.
sel
Po pierwsze to zwiększył import węgla z Rosji kilka razy, dokładnie odwrotnie niż zapowiadał, ale tam mają ze wszystkim..a gaz wolą kupować od pośredników Niemiec lub USA też Rosyjski.
prawnuk
A może górnicy zajęliby się TANIM wydobyciem węgla? Jak polski węgiel bedzie tylko o 10% droższy od ceny swiatowej, to go kupimy..... Energia ma być tania..... Chyba, że energetyka kupi ten najdroższy wegiel na swiecie, a potem gornictwo zapłaci specjalna taryfę za energię... Tak by pokryło rożnicę w cenie między A może górnicy zajęliby się TANIM wydobyciem węgla? Jak polski węgiel bedzie tylko o 10% droższy od ceny swiatowej, to go kupimy..... Energia ma być tania..... Chyba, że energetyka kupi ten najdroższy wegiel na swiecie, a potem gornictwo zapłaci specjalna taryfę za energię... Tak by pokryło rożnicę w cenie między tym najdroższym na swiecie węglem - a ceną światową
demeryt_69
Czyli niemieckie montownie funkcjonujące w Polsce będą używać niemieckiej energii elektrycznej wytwarzanej z rosyjskiego gazu? Ciekawe czy to przed laty 'przewidział' Gerhard Schröder :)

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki