Giertych w poniedziałek złoży nagranie dot. planu Zdzisława Sokala w prokuraturze

Mecenas Roman Giertych zapowiedział, że w poniedziałek złoży w prokuraturze nagranie rozmowy Leszka Czarneckiego z ówczesnym szefem KNF Markiem Chrzanowskim i innymi przedstawicielami KNF, które zostało zrobione w lipcu br .

(fot. Krystian Maj / FORUM)

Według Giertycha, pełnomocnika Leszka Czarneckiego, jednym z najważniejszych świadków, "którzy muszą być przesłuchani przez prokuraturę w Katowicach będzie Andrzej Duda - prezydent RP".

Jeśli prokuratura uzna, a nie pan Giertych, że Andrzej Duda ma zostać przesłuchany, to prezydent się stawi - powiedział w Radiu Zet prezydencki minister Andrzej Dera.

"Gazeta Wyborcza" napisała w ubiegłym tygodniu, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, przewodniczący KNF w marcu 2018 r. zaoferował przychylność dla tego banku w zamian za około 40 mln zł; Czarnecki nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KNF. We wtorek po południu Marek Chrzanowski poinformował PAP, że składa dymisję z funkcji przewodniczącego KNF. Premier Mateusz Morawiecki dymisję przyjął.

Według "GW", z nagrania, którego stenogram Czarnecki - właściciel Getin Noble Bank i Idea Bank - przekazał prokuraturze wraz z zawiadomieniem o przestępstwie, wynika, że Chrzanowski proponował mu następujące przysługi: usunięcie z KNF Zdzisława Sokala - przedstawiciela prezydenta w Komisji i szefa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, bo jest on zwolennikiem przejęcia banków Czarneckiego przez państwo; złagodzenie skutków finansowych zwiększenia tzw. stopy podwyższonego ryzyka (kosztowało to bank ok. 1 mld zł) oraz życzliwe podejście KNF i NBP do planów restrukturyzacji banków Czarneckiego.

"GW" przytoczyła również słowa Chrzanowskiego dotyczące Sokala. "Między nami, to Zdzisław ma swój plan, który wygląda w ten sposób, że on uważa, że Getin powinien upaść za złotówkę, zostać przejęty przez jeden z tych dużych banków i on chciałby dokapitalizować to kwotą dwóch miliardów złotych. Czyli ten bank, który to przejmie. I to jest jego wizja rozwiązania sprawy i nas atakuje za każdą decyzję, którą podejmujemy pozytywną w stosunku do banku u prezydenta, u premiera. No, ja zrobię wszystko, żeby doprowadzić do wyjaśnienia tej sytuacji, bo to nie jest postawa, jak pan widzi, szczególnie zdrowa, tak?" - miał mówić Chrzanowski.

"Plan Zdzisława" – wyjaśniamy, co to jest i dlaczego mógł zaistnieć

Czarnecki w ubiegłym tygodniu złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Marka Chrzanowskiego, gdy ten był przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

Giertych podkreślił w sobotę, we wpisie zamieszczonym na swoim profilu na Facebooku, że "drugie zawiadomienie, jakie złożył, dotyczyło przestępstwa nadużycia uprawnień, ale wskazywało również na możliwość istnienia zorganizowanej grupy przestępczej, której celem było doprowadzenie do przejęcia banku Leszka Czarneckiego. Banku, który na początku tej historii był wart na giełdzie kilka miliardów złotych".

"Mechanizm tego działania polegał na brutalnym wykorzystaniu pozycji regulatora publicznego, czyli KNF, którego zadaniem jest nadzorowanie banków oraz innych instytucji finansowych. Od 2017 tak ukształtowano nowe warunki funkcjonowania banku, aby został on poddany pod kontrolę KNF. Wydano wpierw rozporządzenie Ministra Finansów, które wprowadziło nowe wymogi kapitałowe. A gdy te zostały zagwarantowane przez właściciela, to na utrwalonym spotkaniu z KNF Marek Chrzanowski zażądał nowych kapitałów w oparciu o działania pana Sokala skierowane do audytorów. Panowie nie zaplanowali przejęcia banku o kapitale zagranicznym (pewnie bali się interwencji UE lub kraju pochodzenia kapitału). Postanowili przejąć jedyny , duży prywatny bank o polskim kapitale" - podkreślił Giertych.

"W poniedziałek złożę w prokuraturze nagranie rozmowy Leszka Czarneckiego z Markiem Chrzanowskim i innymi przedstawicielami KNF, które zostało zrobione w lipcu br. Marek Chrzanowski wiedział już wówczas, że jego oferta korupcyjna została odrzucona" - napisał Giertych. "Przeszedł więc do realizacji jak to nazwał +planu Zdzisława+" - dodał.

Według Giertycha, "na taśmie słychać i widać (to nagranie video), jak przedstawiciele urzędu państwowego bez żenady potwierdzają, że wiedzą o planie przejęcia banku za złotówkę". "Zupełnie otwarcie potwierdzają też, że ten członek komisji brutalnie naciskał na audytora, aby podwyższył wymogi kapitałowe wobec Getin Noble Bank S.A., a oni wykorzystując fakt, że takie naciski zostały zrobione przedstawiają z otwartym cynizmem swój zamiar podejmowania takich decyzji, które doprowadzą do tego przejęcia" - napisał adwokat.

Jednocześnie zauważył, że Marek Chrzanowski "jest tak pewien swego, że zapewnia L. Czarneckiego, że nikt go do końca trzyletniej kadencji nie może odwołać. Nawet premier". "W moim przekonaniu drugie zawiadomienie, które przedstawiłem jest znacznie poważniejsze niż +zwykła+ korupcja w wykonaniu szefa KNF" - podkreślił Giertych.

"W świetle deklaracji prezydenta RP, że popiera działania swego przedstawiciela w KNF staje bowiem zasadnicze pytanie: czy mieliśmy do czynienia z działaniami poszczególnych członków KNF, czy zabór banku był planem o charakterze polityczno-gospodarczym. Stąd jednym z najważniejszych świadków, którzy muszą być przesłuchani przez prokuraturę w Katowicach będzie Andrzej Duda - prezydent RP" - napisał Giertych.

Dodał, że "taśma z zapisem realizacji planu Zdzisława Sokala wraz z oryginalnym nośnikiem zostanie przedłożona w poniedziałek do akt toczącego się śledztwa (wbrew krążącym plotkom rozmowa L. Czarneckiego z prezesem NBP nie została nagrana)".

Rzecznik KNF: zarzuty mecenasa Giertycha są bezpodstawne

W ocenie Urzędu KNF zarzuty mecenasa Giertycha są bezpodstawne - twierdzi rzecznik KNF Jacek Barszczewski. Giertych zarzuca KNF nadużycie uprawnień i wskazuje na "możliwość istnienia zorganizowanej grupy przestępczej, której celem było doprowadzenie do przejęcia" Getin Noble Banku.

"W ocenie Urzędu KNF zarzuty mecenasa Giertycha są bezpodstawne - napisał rzecznik KNF w stanowisku przysłanym do PAP. Dodał, że na szczegółowe pytania nie może odpowiedzieć, ponieważ jest to "niemożliwe z uwagi na fakt, że ich zakres dotyczy działań nadzorczych UKNF i objęty jest ustawową tajemnicą zawodową, a także z uwagi na dobro czynności prowadzonych w tej sprawie przez właściwe służby".

Wpisu Giertycha nie chciał komentować prezydencki minister Błażej Spychalski. "Toczy się postępowanie. Mamy nadzieję, że organy państwa szybko wyjaśnią tę sprawę. Czekamy na rozstrzygnięcia" - podkreślił w rozmowie z PAP.

W czwartek Prokuratura Krajowa zamieściła na stronie internetowej komunikat, w którym podkreśliła, że dotychczas pełnomocnik Czarneckiego złożył dwa "zawiadomienia o przestępstwie", a dopiero wraz z drugim, złożonym 13 listopada, załączony został nośnik pamięci.

Przesłuchanie przez wydział Prokuratury Krajowej w Katowicach Leszka Czarneckiego odbędzie się 19 listopada.

Autor: Ewa Wesołowska, Marceli Sommer

ewes/ par/ krap/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
10 19 janek43

nawet 1zł to za dużo ale musi być kwota przy sprzedaży żeby nie była potraktowana jak darowizna. Ile są warte "naprawdę" aktywa Getin, Noble i Idea teraz nie wiadomo bo audytor tych banków z Deloitte pracował jeszcze w tym roku jako wiceprezes Getin czyli mógł wszystko podpisać. Przypomnę tylko że Czarnecki wniósł do Getback jako aporty przewartościowany majątek z Getin jak Windowsy XP warte rzekomo 1000 zł czy kilkunastoletnie drukarki warte rzekomo 5 tysięcy i tak dalej. Cała lista w pdf przecież była na Bankier. Ten sam numer pewnie jest wszędzie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 13 search

A ja slyszalem ze windows 3.11 i nokie 6210. Fakt jest ze chlopaki robili pod gore , teraz wywolanie panik ma na celu wycofanie depozytow i w ostatecznosci przejecie za 1 zet.
Cala pisowska elita jest w tym umoczona , nawet bym pokusil sie z kim studiowal mr 0 na jakiej uczelni i jakich mial kolegow,

! Odpowiedz
24 20 search

To jest wlasnie uklad trzymajacy wladze , ktorego szukal pis. W tvp nic nie mowia a jedynie ze to wina i dlugi niejakiego przewodniczacego z bruskseli

! Odpowiedz
7 23 talmud

w trakcie pisania komentarza do uzytkownika "jasiek" moderator usuna jego post w ktorym po za wpisem aj waj nic nie bylo kontrowersyjnego
moze za ksywa aj waj wpisuje moderator takie bzdury (sic!!!!)

na portalu obcego kapitalu uzywajacego jezyka polskiego trudno o WOLNOSC SLOWA !!!!!!

! Odpowiedz
18 7 ajwaj

BOLI - musi bolec i jeszcze bardziej zaboli PISto

! Odpowiedz
11 27 janek43

aj waj - to żydowski okrzyk wyrażający emocje, nerwy, zdziwienie. Tak jest napisane na wikipedii. Dlatego nie dziwię się że osoba podpisująca się tak nienawidzi katolickiego PiS.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
23 4 ajwaj

mylisz patologiczny katolu nienawisc z pogarda
do nienawisci potrzeba uczucia,
a do pogardy odruch wymiotny

! Odpowiedz
7 25 talmud

aj waj to raczej ptasi mozdzek rodzaj trolla takie cos jak ubywatele peerelu - cos do posmiana sie.....
traktuj to "na beke" albo wogole bzdur nie czytaj tak jak robi wiekszosc :):)

! Odpowiedz
9 3 ajwaj

2+2 = 8

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG 0,51% 59 781,88
2019-06-26 14:00:00
WIG20 0,53% 2 315,54
2019-06-26 14:15:45
WIG30 0,61% 2 665,37
2019-06-26 14:15:00
MWIG40 0,56% 4 059,24
2019-06-26 14:00:45
DAX 0,49% 12 288,26
2019-06-26 14:10:00
NASDAQ -1,51% 7 884,72
2019-06-25 22:03:00
SP500 -0,95% 2 917,38
2019-06-25 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.