REKLAMA

Znów gorąco na Getinie. Dywidenda kilka groszy niższa od ceny akcji

Michał Kubicki2023-03-30 19:08, akt.2023-03-31 17:32redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-03-30 19:08
aktualizacja
2023-03-31 17:32

Getin Holding, czyli ostatnia giełdowa spółka kontrolowana przez Leszka Czarneckiego, ogłosiła zamiar wypłaty dywidendy o wartości tylko kilku groszy mniejszej niż ostatnia cena akcji. To kolejny transfer kapitału ze spółki do akcjonariuszy, który i tym razem zachęcił inwestorów do zakupów akcji.

Znów gorąco na Getinie. Dywidenda kilka groszy niższa od ceny akcji
Znów gorąco na Getinie. Dywidenda kilka groszy niższa od ceny akcji
fot. Krzysztof Skłodowski / / FORUM

Getin Holding chce wypłacić 0,58 zł dywidendy na akcję, co daje łączną kwotę dywidendy w wysokości 110,1 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie w czwartek po sesji. Wypłata dywidendy nastąpi z kapitału zapasowego w części utworzonej z zysku netto osiągniętego przez spółkę w latach ubiegłych.

Tym samym Getin Holding, jako ostatnia spółka z GPW kontrolowana przez Leszka Czarneckiego, powoli pozbywa się aktywów, transferując gotówkę do akcjonariuszy, w tym do tego największego. Po zawieszeniu notowań w lutym br. upadłego Open Finance oraz restrukturyzacji we wrześniu 2022 r. Getin Noble Banku na giełdowym parkiecie pozostał Getin Holding.

Wypłaty ze spółki skutecznie przyciągają inwestorów spekulacyjnych. W czwartek na zamknięciu płacono za akcję Getinu 62 grosze. Spółka chce przelać na konta akcjonariuszy 58 groszy dywidendy, czyli po podatku Belki 47 groszy. Kurs Getinu w piątek wzrósł o 24,68 proc. do 0,773 zł, przy ponad 6,5 mln zł obrotu. 

Proponowanym przez zarząd dniem dywidendy jest 5 maja, a jej wypłata miałaby nastąpić 10 maja. Wniosek zarządu został pozytywnie zaopiniowany przez radę nadzorczą. Ostateczna decyzja w zakresie wypłaty dywidendy zostanie podjęta przez zwyczajne walne zgromadzenie Getin Holding – informuje spółka.

Kapitał zapasowy pozwalający wypłacić Getinowi ponad 110 mln zł dywidendy to efekt obniżenia kapitału zakładowego o 740,1 mln zł poprzez zmniejszenie wartości nominalnej akcji z 4 zł do 10 groszy. Uzyskaną w ten sposób sumę podzielono tak, że w grudniu 2022 r. wypłacono akcjonariuszom w sumie 189,8 mln zł, a 550,3 mln zł przeniesiono na kapitał zapasowy.

Grudniowa wypłata sprawiła wiele problemów natury podatkowej, zwłaszcza dla domów maklerskich, bowiem nie oznaczała typowej dywidendy, a wypłatę, która mimo że w przelewie od spółki wynosiła 1 zł na akcję, to po potrąceniu podatków przez domy maklerskie była już różna w zależności od zastosowanej interpretacji kosztów uzyskania przychodu.  

Ogłoszona 30 marca 2023 r. wypłata przez Getin Holding jest już zwykłą dywidendą, chociaż nie płaconą za zyski z roku poprzedniego, a z tych wypracowanych lata temu i gromadzonych w kapitałach własnych spółki. Zysków w 2022 r. nie było, bo razem z komunikatem o wypłacie Getin Holding pokazał wyniki roczne i 218,74 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 131,75 mln zł straty rok wcześniej.

„Głównym czynnikiem wpływającym na wyniki finansowe 2022 roku była tocząca się w Ukrainie wojna, która wywarła negatywny wpływ na działalność spółki zależnej Idea Bank (Ukraina) oraz wycenę jej aktywów. Ujemny wynik z tytułu odpisów aktualizujących wartość aktywów finansowych Grupy wyniósł w 2022 roku 334,5 mln zł wobec 72,6 mln zł w okresie porównawczym” – wskazuje sprawozdanie zarządu z działalności.

Grupa Getin Holding to na koniec grudnia ukraiński bank oraz Getin International, który jest w likwidacji. W dodatku Holding ma problem z wykonywaniem prawa głosu z akcji Idea Bank Ukraina z uwagi na decyzję Narodowego Banku Ukrainy. Ale nawet i ten biznes Getin chce sprzedać. Tak jak wcześniej sprzedał banki na Białorusi czy w Rumunii. W 2022 roku spółka dokonała również zbycia całego pakietu akcji TU Europa. Ten proces wyprzedaży aktywów ma prowadzić do delewaryzacji holdingu, który nie widzi dla siebie miejsca, jako małemu podmiotowi w biznesie regulowanym, o czym na początku procesu obniżania kapitału zakładowego informowano.

raport spółki
Źródło:Bankier24
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. tel.728 927 242

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
kololux
Po wypłacie dywidendy spadek ceny akcji na 1 gr. Inwestowanie w akcje nie jest łatwe. Emocje strachu i chciwości zwykle powodują, że podejmujemy złe decyzje. Dlatego akcje, waluty (tym bardziej kontrakty) nie są dla każdego. Warto mieć coś na kształt systemu (sztywne zasady), który będzie wsparciem w podjęciu decyzji. Coś co te emocje Po wypłacie dywidendy spadek ceny akcji na 1 gr. Inwestowanie w akcje nie jest łatwe. Emocje strachu i chciwości zwykle powodują, że podejmujemy złe decyzje. Dlatego akcje, waluty (tym bardziej kontrakty) nie są dla każdego. Warto mieć coś na kształt systemu (sztywne zasady), który będzie wsparciem w podjęciu decyzji. Coś co te emocje ostudzi i da sygnał do kupna lub sprzedaży na podstawie obiektywnych warunków rynkowych, a nie naszego „widzi mi się” albo „mam nadzieję, że będzie rosnąć”. Zanim się zainwestuje i straci pieniądze lepiej najpierw zainwestować w swoją wiedzę. Przeczytajcie sobie książkę pt. „Jak stworzyc system transakcyjny do inwestowania na giełdzie”. Tam są podstawy. Opisany w niej system dobrze chroni przed spadkami i stratami.
infinityhost
tylko nie "leszcza" szanujmy siebie i innych.
velo_oszukuje
Może i GetinBank oszukiwał ale ja tego przez 15 lat nie doświadczyłem. Natomiast velvet Bank skroił mnie w pierwszym roku działalności na procentach!
kjx
Mam pytanie czy Pani Kasia z Getinu założyła w końcu to konto i siedzi za kratkami czy nadal szuka?

TAK - łapka w górę
NIE - łapka w dół
infinityhost
Nie z Getinu tylko Ambergold chyba.
sterl odpowiada infinityhost
To jest najlepszy przykład jak pislamiści niszczą wszystko co nie chce fanatykom płacić haraczu..
marcin321 odpowiada infinityhost
Ona naganiała na Getin :)
marik1
To to co jeszcze jeszcze istnieję? Myślałem że już to definitywnie zlikwidowali. Ukradli pieniądze emerytom a teraz z nich wypłacają dywidendy , takie rzeczy to tylko u nas
tomitomi
to ile % ???
bo , jak się ma 0,58 pln do 0,68pln ??

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki