Gdyby nie biurokracja, polscy przedsiębiorcy zyskaliby 200 mld zł

Dla połowy przedsiębiorców regulacje i nadmierna biurokracja są największym hamulcem rozwoju - wynika z badania IBR 2013. To dla przedsiębiorców większy problem niż niepewność gospodarcza czy koszty finansowania inwestycji. Firmy szacują, że ich przychody byłyby 5-10 proc. wyższe, gdyby nie musieli się zmagać z problemami biurokratycznymi. W rezultacie podniosłoby to ich przychody o 200 mld zł.

biurokracja straty
Źródło: Thinkstock

Bariery biurokratyczne to nie tylko kwestia złożonych procedur, ale i nieprzejrzystych przepisów. Przekładają się bezpośrednio na efektywność działania przedsiębiorców, a tym samym ograniczają potencjalny wzrost przychodów.

  - Co trzeci przedsiębiorca wskazał, że po usunięciu głównych przeszkód wzrost przychodów mógłby sięgnąć nawet 10 proc. Jedna czwarta przedsiębiorców oceniała potencjalny wzrost przychodów na 5-10 proc. - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Tomasz Wróblewski, partner zarządzający w Grant Thornton. - Jeśli te oszacowania przeniesiemy na poziom całej gospodarki, to likwidacja barier biurokratycznych podniosłaby przychody polskich przedsiębiorstw o ponad 200 mld zł. To mniej więcej jedna ósma polskiego PKB. -

firma msp zakładanie firmy» Chcemy mieć firmy, ale się boimy

Z badania firmy Grant Thornton wynika, że polscy przedsiębiorcy do kluczowych barier zaliczają złożoność polskiego prawa, zwłaszcza prawa podatkowego, i niejednoznaczne, niejasne interpretacje. Podnoszą też kwestię częstych zmian w prawie oraz przedłużających się procedur przed sądami, zarówno cywilnymi, jak i administracyjnymi.

  - Ministerstwo Finansów wydaje rocznie 30 tys. indywidualnych interpretacji. To oznacza, że urzędnicy codziennie wydają ponad 100 interpretacji, czyli co 4 minuty powstaje jedna nowa. To daje pojęcie o złożoności obowiązujących regulacji i ich niejednoznaczności. Skoro tak wiele pytań dotyczących prawa podatkowego zadają przedsiębiorcy, to znaczy, że mają poważne problemy - przekonuje Tomasz Wróblewski.

Grant Thornton zadał przedsiębiorcom pytanie o konsekwencje wynikające z istnienia barier i konieczności radzenia sobie z nimi. 75 proc. wskazuje na stratę czasu związaną z przerostem procedur biurokratycznych. Ponad połowa mówi, że to prostu kosztuje.

  - Oba te elementy, angażowanie środków i angażowanie czasu, powodują, że na przedsięwzięcia rozwojowe czasu i środków pozostaje mniej. W ten sposób, pośrednio bariery biurokratyczne powodują, że mniej energii idzie na rozwój przedsiębiorstw. Co drugi przedsiębiorca jest gotów zaniechać przedsięwzięcia o charakterze rozwojowym, byle tylko uniknąć walki z przeszkodami i ryzyka administracyjnego. To bardzo poważny skutek - podkreśla Tomasz Wróblewski.

Co więcej, z rozmów prowadzonych przez Grant Thornton podczas II Forum Przedsiębiorców z przedsiębiorcami wynika, że chętnie zgodziliby się na likwidację wszystkich ulg podatkowych w zamian za uproszczony system, w którym skala podatkowa relatywnie atrakcyjna, biorąc pod uwagę skale podatkowe w krajach europejskich byłaby skalą rzeczywistą, a nie zapisem w ustawie.

  - Szeroki katalog wydatków nie uznawanych za koszt uzyskania przychodu  powodują, że obciążenie rzeczywiste jest wyższe aniżeli stawka ustawowa - dodaje Tomasz Wróblewski.

Biurokracja ogranicza innowacyjność, wręcz jest jej przeciwieństwem. A rozwiązanie problemów nie jest łatwe, choć wydawałoby się, że wystarczy by biznes i administracja zasiadły razem do stołu i wypracowały rozwiązanie. Ale na takie działania się nie zanosi.

  - Po pierwsze, to nie jest łatwy temat. Po drugie, sądzę, że to też sprawa priorytetów rządowych, a na nieszczęście przedsiębiorców, gospodarka nie jest obecnie oczkiem w głowie administracji publicznej. Ten niski priorytet wynika zapewne z przekonania polityków, że mają ważniejsze zadania i cele - uważa partner zarządzający w Grant Thornton.

Według partnera zarządzającego w Grant Thornton wprowadzenie odpowiedzialności majątkowej urzędników za podejmowane decyzje nie przyniosło żadnych efektów.

  - Statystyka mówi sama za siebie. Do końca  2012 roku nie mieliśmy do czynienia z żadnym postępowaniem przeciwko urzędnikowi właśnie o takie błędne wydanie decyzji. Mamy regulację, która w praktyce nie działa i nie przynosi spodziewanych korzyści - podsumowuje Tomasz Wróblewski.

Patronem II Forum Przedsiębiorców Grant Thornton była Krajowa Izba Gospodarcza, która objęła patronatem również raport, przygotowany na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród przedsiębiorców obecnych na Forum.

/ newseria.pl

Gdyby nie biurokracja, polscy przedsiębiorcy zyskaliby 200 mld zł


Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Przeczytaj więcej na temat: Prawo przedsiębiorcy

Wyzeruj prowizję w pożyczce online. 0% prowizji. 100% online. RRSO 17,70%
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~ND

http://natemat.pl/84511,ministerstwo-finansow-tworzylo-przepisy-pod-wplywem-mafii-infoafera-to-przy-tym-zabawa-pensjonarek-wywiad

! Odpowiedz
0 0 ~wwff

Gdyby nie biurokracja, polscy MALI i ŚREDNI przedsiębiorcy zyskaliby 200 mld zł. Wielcy przedsiębiorcy, uwielbiają biurokrację, bo ona tworzy im uprzywilejowane warunki na rynku.

Przykład jest w tekście obok. Minister Piechociński skacze przed jakimiś frajerami, którzy chcą dostać miejsce w SSE.

Zresztą spójrzmy na źródło tego artykułu. Jest to oszacowanie, sporządzone przez firmę, o wiarygodność, metodologię nikt nie pyta.

Tekst przypomina takie z Dziennika Gazety Prawnej, jak np. "W Polsce jest 2 mln gejów" (wg szacunków organizacji gejowskiej), puszczony na 1 stronę DGP.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Skleroticus

Tak jest. Jak w którymś momencie policzyłem, że na biurokrację tracę już 3/5 czasu to zacząłem przenosić produkcję do Czech. W stosunku do naszego dzikiego kraju przepaść. Oczywiście na plus.

! Odpowiedz
0 0 ~Uciekłem z kraju

Jestem za likwidacją państwa polskiego! Cały teren należy przyłączyć do Niemiec! Polakom będzie się żyło wtedy lepiej!

! Odpowiedz
0 0 ~konserwa

niewiele, ale kilka miejsc pracy tworzyłem. napadło mnie państwo zusami i usami. wszystko legal wiec nic nie 'wykryto'. zniechęciło mnie to do tego stopnia, że zlałem ten biz. wiecej kasy jak mam nie potrzebuję, a urzędasów utrzymywac nie będę. zaczekam jak to padnie, a państwo zacznie miec szacunek do takich jak ja.

! Odpowiedz
0 0 ~Kanski

No, a zobaczcie np co sobie sądy robią z małymi przedsiębiorcami : / Brak słów.
http://naszywki.com.pl/blog/czarny-orzel/
Zrobili sobie naszywkę z czarnym orzełkiem - kamuflaż. I już do sądu, już grzywny. Już poświęcone tysiące złotych i godziny pracy na odwołanie, a ile jeszcze rozpraw będzie?

! Odpowiedz
0 0 ~Marcus

Nie przedsiębiorcy byliby bogatsi. Bogatszy byłby cały kraj. Ileż to miliardów zł leży wycofanych z gospodarki w postaci różnych kaucji, wadiów i zabezpieczeń? Czy ktokolwiek zadał sobie ten trud by to oszacować? To są gwarancje płacone za nieudacznictwo urzędników i niewydolność sądów!!!

! Odpowiedz
0 0 ~wig07

I kupilliby sobie więcej BMW X6 z kratką. Więcej razy wyjechaliby na Seszele i kupiliby większe plazmy.

! Odpowiedz
0 0 ~marcus

Ot, wot durak

! Odpowiedz
0 0 ~ed

golfa.

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

    Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

    Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

    Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl