REKLAMA

Gdyby nie biurokracja, polscy przedsiębiorcy zyskaliby 200 mld zł

2013-12-10 06:55
publikacja
2013-12-10 06:55

Dla połowy przedsiębiorców regulacje i nadmierna biurokracja są największym hamulcem rozwoju - wynika z badania IBR 2013. To dla przedsiębiorców większy problem niż niepewność gospodarcza czy koszty finansowania inwestycji. Firmy szacują, że ich przychody byłyby 5-10 proc. wyższe, gdyby nie musieli się zmagać z problemami biurokratycznymi. W rezultacie podniosłoby to ich przychody o 200 mld zł.

biurokracja straty
Źródło: Thinkstock

Bariery biurokratyczne to nie tylko kwestia złożonych procedur, ale i nieprzejrzystych przepisów. Przekładają się bezpośrednio na efektywność działania przedsiębiorców, a tym samym ograniczają potencjalny wzrost przychodów.

  - Co trzeci przedsiębiorca wskazał, że po usunięciu głównych przeszkód wzrost przychodów mógłby sięgnąć nawet 10 proc. Jedna czwarta przedsiębiorców oceniała potencjalny wzrost przychodów na 5-10 proc. - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Tomasz Wróblewski, partner zarządzający w Grant Thornton. - Jeśli te oszacowania przeniesiemy na poziom całej gospodarki, to likwidacja barier biurokratycznych podniosłaby przychody polskich przedsiębiorstw o ponad 200 mld zł. To mniej więcej jedna ósma polskiego PKB. -

firma msp zakładanie firmy» Chcemy mieć firmy, ale się boimy

Z badania firmy Grant Thornton wynika, że polscy przedsiębiorcy do kluczowych barier zaliczają złożoność polskiego prawa, zwłaszcza prawa podatkowego, i niejednoznaczne, niejasne interpretacje. Podnoszą też kwestię częstych zmian w prawie oraz przedłużających się procedur przed sądami, zarówno cywilnymi, jak i administracyjnymi.

  - Ministerstwo Finansów wydaje rocznie 30 tys. indywidualnych interpretacji. To oznacza, że urzędnicy codziennie wydają ponad 100 interpretacji, czyli co 4 minuty powstaje jedna nowa. To daje pojęcie o złożoności obowiązujących regulacji i ich niejednoznaczności. Skoro tak wiele pytań dotyczących prawa podatkowego zadają przedsiębiorcy, to znaczy, że mają poważne problemy - przekonuje Tomasz Wróblewski.

Grant Thornton zadał przedsiębiorcom pytanie o konsekwencje wynikające z istnienia barier i konieczności radzenia sobie z nimi. 75 proc. wskazuje na stratę czasu związaną z przerostem procedur biurokratycznych. Ponad połowa mówi, że to prostu kosztuje.

  - Oba te elementy, angażowanie środków i angażowanie czasu, powodują, że na przedsięwzięcia rozwojowe czasu i środków pozostaje mniej. W ten sposób, pośrednio bariery biurokratyczne powodują, że mniej energii idzie na rozwój przedsiębiorstw. Co drugi przedsiębiorca jest gotów zaniechać przedsięwzięcia o charakterze rozwojowym, byle tylko uniknąć walki z przeszkodami i ryzyka administracyjnego. To bardzo poważny skutek - podkreśla Tomasz Wróblewski.

Co więcej, z rozmów prowadzonych przez Grant Thornton podczas II Forum Przedsiębiorców z przedsiębiorcami wynika, że chętnie zgodziliby się na likwidację wszystkich ulg podatkowych w zamian za uproszczony system, w którym skala podatkowa relatywnie atrakcyjna, biorąc pod uwagę skale podatkowe w krajach europejskich byłaby skalą rzeczywistą, a nie zapisem w ustawie.

  - Szeroki katalog wydatków nie uznawanych za koszt uzyskania przychodu  powodują, że obciążenie rzeczywiste jest wyższe aniżeli stawka ustawowa - dodaje Tomasz Wróblewski.

Biurokracja ogranicza innowacyjność, wręcz jest jej przeciwieństwem. A rozwiązanie problemów nie jest łatwe, choć wydawałoby się, że wystarczy by biznes i administracja zasiadły razem do stołu i wypracowały rozwiązanie. Ale na takie działania się nie zanosi.

  - Po pierwsze, to nie jest łatwy temat. Po drugie, sądzę, że to też sprawa priorytetów rządowych, a na nieszczęście przedsiębiorców, gospodarka nie jest obecnie oczkiem w głowie administracji publicznej. Ten niski priorytet wynika zapewne z przekonania polityków, że mają ważniejsze zadania i cele - uważa partner zarządzający w Grant Thornton.

Według partnera zarządzającego w Grant Thornton wprowadzenie odpowiedzialności majątkowej urzędników za podejmowane decyzje nie przyniosło żadnych efektów.

  - Statystyka mówi sama za siebie. Do końca  2012 roku nie mieliśmy do czynienia z żadnym postępowaniem przeciwko urzędnikowi właśnie o takie błędne wydanie decyzji. Mamy regulację, która w praktyce nie działa i nie przynosi spodziewanych korzyści - podsumowuje Tomasz Wróblewski.

Patronem II Forum Przedsiębiorców Grant Thornton była Krajowa Izba Gospodarcza, która objęła patronatem również raport, przygotowany na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród przedsiębiorców obecnych na Forum.

/ newseria.pl
Źródło:
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (13)

dodaj komentarz
~ND
http://natemat.pl/84511,ministerstwo-finansow-tworzylo-przepisy-pod-wplywem-mafii-infoafera-to-przy-tym-zabawa-pensjonarek-wywiad
~wwff
Gdyby nie biurokracja, polscy MALI i ŚREDNI przedsiębiorcy zyskaliby 200 mld zł. Wielcy przedsiębiorcy, uwielbiają biurokrację, bo ona tworzy im uprzywilejowane warunki na rynku.

Przykład jest w tekście obok. Minister Piechociński skacze przed jakimiś frajerami, którzy chcą dostać miejsce w SSE.

Zresztą
Gdyby nie biurokracja, polscy MALI i ŚREDNI przedsiębiorcy zyskaliby 200 mld zł. Wielcy przedsiębiorcy, uwielbiają biurokrację, bo ona tworzy im uprzywilejowane warunki na rynku.

Przykład jest w tekście obok. Minister Piechociński skacze przed jakimiś frajerami, którzy chcą dostać miejsce w SSE.

Zresztą spójrzmy na źródło tego artykułu. Jest to oszacowanie, sporządzone przez firmę, o wiarygodność, metodologię nikt nie pyta.

Tekst przypomina takie z Dziennika Gazety Prawnej, jak np. "W Polsce jest 2 mln gejów" (wg szacunków organizacji gejowskiej), puszczony na 1 stronę DGP.
~Skleroticus
Tak jest. Jak w którymś momencie policzyłem, że na biurokrację tracę już 3/5 czasu to zacząłem przenosić produkcję do Czech. W stosunku do naszego dzikiego kraju przepaść. Oczywiście na plus.
~Uciekłem z kraju
Jestem za likwidacją państwa polskiego! Cały teren należy przyłączyć do Niemiec! Polakom będzie się żyło wtedy lepiej!
~konserwa
niewiele, ale kilka miejsc pracy tworzyłem. napadło mnie państwo zusami i usami. wszystko legal wiec nic nie 'wykryto'. zniechęciło mnie to do tego stopnia, że zlałem ten biz. wiecej kasy jak mam nie potrzebuję, a urzędasów utrzymywac nie będę. zaczekam jak to padnie, a państwo zacznie miec szacunek do takich jak ja.
~Kanski
No, a zobaczcie np co sobie sądy robią z małymi przedsiębiorcami : / Brak słów.
http://naszywki.com.pl/blog/czarny-orzel/
Zrobili sobie naszywkę z czarnym orzełkiem - kamuflaż. I już do sądu, już grzywny. Już poświęcone tysiące złotych i godziny pracy na odwołanie, a ile jeszcze rozpraw będzie?
~Marcus
Nie przedsiębiorcy byliby bogatsi. Bogatszy byłby cały kraj. Ileż to miliardów zł leży wycofanych z gospodarki w postaci różnych kaucji, wadiów i zabezpieczeń? Czy ktokolwiek zadał sobie ten trud by to oszacować? To są gwarancje płacone za nieudacznictwo urzędników i niewydolność sądów!!!
~wig07
I kupilliby sobie więcej BMW X6 z kratką. Więcej razy wyjechaliby na Seszele i kupiliby większe plazmy.

Powiązane: Prawo przedsiębiorcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki