GUS: prawie połowa Polaków zadowolona z sytuacji finansowej

Relatywnego ubóstwa dochodowego doświadczało w 2018 roku 13 proc. gospodarstw domowych, a relatywnie wysokimi dochodami dysponowało 15 proc. W obu przypadkach odsetek nieznacznie zmniejszył się w stosunku do 2015 proc. W przypadku osób ubogich o 1 p. proc., a relatywnie bogatych – o 2 p. proc.

(fot. Krzysztof Serafin / FORUM)

Warto przy tym zaznaczyć, że w 2018 roku granica ubóstwa dla gospodarstwa jednoosobowego wynosiła 1280 zł, natomiast granica wysokich dochodów dla gospodarstwa jednoosobowego wyniosła 3556 zł.

Ubóstwo dotykało najczęściej mieszkańców wsi oraz mniejszych miast, odwrotnie było natomiast jeśli chodzi o odczuwanie ubóstwa. Najwięcej gospodarstw, które doświadczyły biedy, żyło w województwach: lubelskim, podkarpackim, podlaskim i warmińsko-mazurskim. Najwięcej gospodarstw domowych o relatywnie wysokich dochodach odnotowano w województwie mazowieckim (27proc.), na liście powyżej średniej znalazły jeszcze w województwa: dolnośląskie (20 proc.), pomorskim (18 proc.) oraz śląskie i lubuskie (po 16 proc.).

Czy Polacy są zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej? Z otrzymywanych dochodów zadowolonych było 42 proc. mieszkańców Polski w wieku 16 lat i więcej, co oznacza wzrost o 5 p. proc. w stosunku do 2015 roku. Najrzadziej zadowoleni byli mieszkańcy województwa łódzkiego (33 proc. zadowolonych), a także podkarpackiego, lubelskiego i podlaskiego. Najwięcej zadowolonych mieszkało w województwach: dolnośląskim (48 proc.), pomorskim (47 proc.) i śląskim (46 proc.)

Warunki życia

Ubóstwa według kryteriów przyjętych przez Głównych Urząd Statystyczny doświadczało 5 proc. gospodarstw domowych, a w 2015 9 proc. Dobrymi warunkami życia charakteryzowało się natomiast w 2018 roku 27 proc. gospodarstw, podczas gdy w 2015 roku – o 4 p. proc. mniej.

Najwyższą wartość wskaźnika dobrych warunków życia odnotowano w woj. wielkopolskim (35 proc.), a najniższą wartość (20 proc.) w woj. łódzkim.

„Zaobserwowanemu w 2018 r. – w porównaniu z 2015 r. – spadkowi ubóstwa warunków życia oraz wzrostowi odsetka gospodarstw domowych żyjących w dobrych warunkach, towarzyszył wzrost odsetka osób zadowolonych ze swoich materialnych warunków życia (poza dochodami, ocenianymi odrębnie). W pierwszej połowie 2018 r. zadowolenie ze swoich warunków życia wyraziło 63 proc.  osób w wieku 16 lat i więcej (wobec 57 proc. w 2015 r.). Odsetek osób zadowolonych wynosił od 52% w woj. łódzkim, 59 proc. w woj. lubelskim do 68-70 proc. w województwach dolnośląskim, pomorskim i podlaskim” - czytamy w opracowaniu GUS.

Weronika Szkwarek

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 11 h-b

Co za bzdury...Połowa zadowolona z sytuacji finansowej ??? Ciekawe bo - 97 % Polaków od lat rozlicza się w najniższym progu podatkowym więc ... Gdzie tu te happy ???.

! Odpowiedz
10 14 klejnotnilu

Bardzo możliwe.

Z tego co widzę, absolwenci politechnik raczej nie narzekają na swoje zarobki. Oczywiście nie licząc zawodów ze zbyt wieloma specjalistami (np. górnicy, coraz częściej absolwenci budownictwa) + przypadków odstających- dających się wykorzystać/miernot.

Z autopsji wiem, że matematyk/statystyk z 5 letnim stażem, podobnie jak informatyk, bez większego problemu, nawet w Polsce, jest w stanie znaleźć pracę za 14 k (jednak jak wielu jest matematyków, informatyków?).

Wydaje mi się, że gross ludzi pracujących w biedronkach/lidlach po ostatnich podwyżkach, zdecydowanie powinni się cieszyć ze swoich zarobków (biorąc pod uwagę swoje wykształcenie).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
26 8 grzegorzkubik

Skąd ty takie zarobki bierzesz?

! Odpowiedz
8 12 klejnotnilu odpowiada grzegorzkubik

Wystarczy mieć wyspecjalizowane kwalifikacje, na które istnieje popyt na rynku.

! Odpowiedz
5 7 h-b odpowiada klejnotnilu

Chyba z plecami i po znajomości....te godne niby zarobki

! Odpowiedz
45 35 rozwielitek

4 na 10 Polaków zadowolonych z zarobków - pozostali postanowili nie emigrować

! Odpowiedz
42 38 jendreka

Czyli 1/4 Polakow. To ten sukces PiSu? Oj dużo jeszcze mamy do zachodu. Ja osobiście byłbym może też zadowolony gdyby państwo nie zabierali mi z tego 50%.

! Odpowiedz
40 36 slc350

A sondaż robiny w NBP?

! Odpowiedz
67 61 oko1

Co z tego że więcej zarabiają jak za czasów PO i innych skoro za PiSu więcej wydają więc gdzie logika ??? Z czego mam się cieszyć z tego że 100 zł można sobie w D...e w sklepie wsadzić nic nie warte.z tego że prąd za chwilę w górę zus w górę paliwo w górę podatki nie spadają itp. Niby co mam tańsze za czasów PiS??

! Odpowiedz
35 36 grzegorzkubik

Z czego się cieszyć. Przecież piszą, że junior w branży IT może liczyć max na 3000 zł netto w wybranych firmach a tak pewnie zarabia ok 2000 zł. Tyle lat studiów i takie rozczarowanie. Obniżek podatków nie ma za to mundurowi dostają 30% podwyżki od razu.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne